Antipasti - przystawki we włoskim stylu

Antipasti podaje się we Włoszech jako przystawki przed głównym posiłkiem. Są przekąską, ale niezbyt sycącą, jedzoną tylko po to, by zaostrzyć apetyt. Wśród antipasti znajdziemy przekąski jednoskładnikowe (np. plastry wędlin czy serów), jak i bardziej złożone, wymagające nie tylko kilku składników, ale również obróbki termicznej.
Bruschetta z parmezanem Bruschetta z parmezanem Fot. Marcin Urban

Bruschetta z parmezanem

Terminem brushetta określa się grzankę z różnymi dodatkami. np. pomidorami czy warzywnymi pastami. Choć to niezbyt wyszukane danie, smakuje wyśmienicie - zwłaszcza latem.

Bruschetta z parmezanem

4 duże kromki chleba wiejskiego
4 dojrzałe małe pomidory
4 ząbki czosnku
1 mały pęczek bazylii
8 plasterków bakłażana
4 plastry parmezanu
ocet balsamiczny
oliwa

Pomidory umyj i przekrój na pół, czosnek obierz i też przekrój. Ułóż je na blasze wyłożonej pergaminem, skrop oliwą, dopraw solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz ok. 15 min, aż czosnek się zrumieni, a pomidory zmiękną. Kromki chleba skrop oliwą i opiecz w piekarniku lub bez tłuszczu opiecz w tosterze (skrop je oliwą po opieczeniu). Plastry bakłażana skrop oliwą i opiecz na patelni grillowej. Na grzankach ułóż plastry sera, połówki pomidora, plasterki bakłażana i połówki czosnku, udekoruj bazylią, skrop octem balsamicznym i od razu podawaj.

Autor: Aneta Kosiba

Zobacz również nasz przepis wideo na pyszną włoską sałatkę panzanella z dodatkiem chleba:

Papryka faszerowana kozim serem Papryka faszerowana kozim serem Fot. MARCIN URBAN

Papryka faszerowana kozim serem

Faszerowana marynowana papryka to również prosta przekąska, która dodatkowo pięknie prezentuje się na stole. Jeśli oprócz czerwonej papryki masz inne kolory, np. żółtą lub zieloną, również możesz je wykorzystać. Wielbicielom pikantnych potraw polecamy zaś roladki z marynowanych papryczek chili lub jalapeno.

Papryka faszerowana kozim serem

185 g czerwonej papryki w całości, marynowanej w oliwie (ze słoika)
gałązki świeżej szałwii do przybrania

Farsz:
50 g posiekanych czarnych oliwek bez pestek
200 g miękkiego koziego sera
1 zmiażdżony ząbek czosnku
pęczek świeżej posiekanej szałwii (lub innych ziół)
sól
pieprz

Wyjmij paprykę ze słoika i podziel na dwa płaty, oliwę pozostaw.
Przygotuj farsz: do koziego serka i ziół dodaj oliwki, czosnek i łyżkę oliwy ze słoika. Starannie wymieszaj, dopraw solą i pieprzem. Małą łyżeczką, delikatnie nałóż farsz i zwiń papryki (możesz na 2-3 godziny wstawić do lodówki, by farsz stwardniał). Ułóż na półmisku i podawaj z gałązkami ziół.

Autor: Aneta Kosiba

Bakłażanowe roladki z ricottą w pomidorach Bakłażanowe roladki z ricottą w pomidorach Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Bakłażanowe roladki z ricottą w pomidorach

Roladki wypełnione serkiem możesz przygotować również z bakłażana. Zobacz np. nasze przepisy na roladki z bakłażana z mozzarellą, anchois, kaparami z sosem pomidorowym oraz marynowane roladki z bakłażanów.

Bakłażanowe roladki z ricottą w pomidorach

1 duży bakłażan
700 g pomidorów śliwkowych
1 opakowanie (250 g) sera ricotta
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
1/2 szklanki (100 g) tartego parmezanu
3 łyżki posiekanej świeżej bazylii
oliwa

Przygotuj sos: pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, usuń gniazdo nasienne i pokrój w kawałki. Na 1 łyżce oliwy przesmaż posiekany ząbek czosnku, dodaj pomidory, dopraw cukrem i 1/2 łyżeczki soli. Sos zagotuj i duś, aż zgęstnieje, 20-30 minut, mieszając od czasu do czasu.
Gdy sos się gotuje, przygotuj bakłażana: umyj go, osusz i pokrój wzdłuż na półcentymetrowe plasterki. Każdy plasterek skrop niewielką ilością oliwy i posyp solą. Rozgrzej patelnię grillową i smaż plasterki bakłażana, aż będą złociste i miękkie - ok. 4 minut z każdej strony. W misce wymieszaj ricottę z parmezanem i bazylią, ewentualnie dopraw solą. Plastry bakłażana smaruj przygotowanym nadzieniem i zwijaj w roladki. Podawaj polane sosem.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Zobacz nasz przepis wideo na makaron z roladkami z bakłażana w sosie pomidorowym:

Focaccia z rozmarynem Focaccia z rozmarynem Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Focaccia z rozmarynem

A może, zamiast zwykłej bułki, skusisz się na foccacię? To jakby spód od pizzy bez sosu i sera, choć można posypać go przed pieczeniem ulubionymi ziołami, oliwkami pomidorkami lub cebulą.

Focaccia z rozmarynem

3/4 szklanki ciepłej wody
25 g drożdży
szczypta cukru
400 g mąki
1 łyżeczka soli
6 łyżek oliwy
gruba sól morska
świeży rozmaryn

Robimy rozczyn. Łączymy wodę, drożdże i cukier (woda na rozczyn powinna być ciepła, ale nie wrząca). Zostawiamy na 10 minut w ciepłym miejscu, aby drożdże zaczęły pracować. Do rozczynu można dodać trochę mąki, wtedy drożdże będą szybciej pracować. Przesiewamy mąkę, solimy, w środek kopczyka mąki wlewamy rozczyn. Zagniatamy składniki. Gdy się połączą, dodajemy oliwę i wyrabiamy, aż ciasto będzie odchodziło od dłoni. Ciasto zostawiamy w ciepłym miejscu, aż podwoi objętość. Formujemy placuszki, najlepiej robić to dłońmi nasmarowanymi oliwą. Układamy je na blasze. W każdy placuszek wtykamy gałązkę rozmarynu i posypujemy szczyptą soli gruboziarnistej. Wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika (do temperatury 220°C). Pieczemy na złoty kolor, ale uwaga: niezbyt długo, bo mogą wyschnąć.

Autor: Anna Martynowska

Kanapeczka cud Kanapeczka cud Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Kanapeczka cud

Panierowane kanapki z białego pieczywa z mozzarellą, czyli 'mozzarella w karocy', to przekąska popularna m.in. w Toskanii. Świetnie nada się i na śniadanie, i jako przystawka. (np. podana z zieloną sałatką).

Kanapeczka cud

6 kromek bułki wrocławskiej
kulka mozzarelli
jajko
olej lub masło do smażenia
sól

Ścinamy skórkę z bułki, mozzarellę przekrawamy na trzy plastry, jajko roztrzepujemy. Plastry sera wkładamy pomiędzy dwie kromki bułki. Kanapki zanurzamy w jajku z każdej strony. Rozgrzewamy tłuszcz. Smażymy kanapki na złoto. Ser powinien się lekko rozpuścić, a wierzch bułki zrumienić. Posypujemy solą przed podaniem.
Rada: Kanapeczki najlepiej smakują, gdy się je usmaży na sklarowanym maśle.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Arancini Arancini Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Arancini - sycylijska przekąska

Arancini, czyli smażonymi kuleczkami z ryżu wypełnionymi smakowitym farszem, zajadają się przede wszystkim Sycylijczycy. Oprócz mięsa możesz je nadziewać ulubionymi warzywami, mozzarellą, ale również łososiem lub kiełbasą.

Arancini - sycylijska przekąska

400 g ryżu (może być jak na risotto, np. arborio)
200 g mielonej wołowiny
pół marchewki
pół cebuli
gałązka selera naciowego
szklanka przecieru pomidorowego
garść natki pietruszki
150 g świeżego sera caciocavallo lub miękkiego pecorino (albo innego topiącego się sera) pokrojonego na małe kostki
100 g groszku
4 jajka
szafran
garść utartego parmezanu
bułka tarta
mąka
białe wytrawne wino
masło do smażenia
oliwa do smażenia
sól
pieprz

Selera, marchewkę i cebulę obierz i drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i łyżkę masła. Podsmaż warzywa z mięsem. Dolej wino i odparuj. Dodaj groszek i smaż jeszcze chwilę. Następnie dodaj przecier pomidorowy, obficie posyp posiekaną natką pietruszki, dopraw solą i pieprzem. Całość gotuj na małym ogniu przez pół godziny. W osolonej wodzie ugotuj ryż. Do 1/4 szklanki wody dodaj szczyptę szafranu. Gotowy ryż przełóż do miski, dodaj szafran z wodą, jedno roztrzepane widelcem jajko i garść parmezanu. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Na dłoń nałóż łyżkę ryżu i spłaszcz go w ten sposób, aby powstało zagłębienie. Nałóż tam łyżeczkę ragu i kilka kostek sera. Następnie nakryj drugą warstwą ryżu i uformuj w dłoniach w kulkę (całość powinna mieć kształt niewielkiej pomarańczy). Obtocz w mące, następnie w roztrzepanych, posolonych jajkach, a na koniec w bułce tartej. Kiedy wszystkie arancini są już uformowane, smaż je na głębokim tłuszczu w oliwie, aż będą złociste. Wyjmij i przełóż na papierowe ręczniki, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Najlepsze są lekko ciepłe lub w temperaturze pokojowej.

Autor: Maria Szkop

Zobacz nasz przepis wideo na pyszne włoskie arancini:

Smażone kwiaty cukinii Smażone kwiaty cukinii Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Smażone kwiaty cukinii

Smażone kwiaty cukinii w smaku nieco przypominają cukiniowe placki, choć są o wiele delikatniejsze. Choć przed smażeniem można je nadziewać (np. ulubionym serkiem), są smaczne i bez wypełnienia.

Smażone kwiaty cukinii

20 kwiatów cukinii (mogą też być takie z małą cukinia na końcu)
250 g serka ricotta
5 filecików anchois
garść świeżych listków bazylii
300 g mąki pszennej
ok. 500 ml wody gazowanej
sól
pieprz
1 l oleju do smażenia

W miseczce wymieszaj ser, pokrojone anchois i posiekaną bazylię. Dopraw solą i pieprzem. Z kwiatów usuń słupki, a środek kielicha delikatnie napełnij farszem. W dużej misce wymieszaj mąkę i wodę, dopraw solą i pieprzem. Ciasto powinno mieć konsystencję ciasta naleśnikowego. W dużym płaskim garnku rozgrzej olej. Nafaszerowane kwiaty chwyć za łodyżkę, zamocz w cieście i od razu przełóż do garnka z olejem. Smaż kilka minut, obracając co jakiś czas - uważaj, ciasto się nie rumieni. Łyżką cedzakową wyjmij kwiaty na papier kuchenny i odsącz z nadmiaru tłuszczu. Podawaj gorące.
Rada: Jeśli wolisz intensywniejszy smak, dopraw ciasto np. papryczką chilli lub curry w proszku.

Autor: Maria Szkop

Carpaccio wołowe z pesto z rukoli Carpaccio wołowe z pesto z rukoli Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Carpaccio wołowe z pesto z rukoli

Choć tradycyjnie przygotowuje się je z wołowiny, obecnie istnieje wiele przepisów na carpaccio z warzyw, owoców, a także ryb i owoców morza. Wypróbuj na przykład nasze przepisy na carpaccio: z gotowanych i marynowanych buraczków, marynowanego łososia czy pomarańczy.

Carpaccio wołowe z pesto z rukoli

200 g polędwicy wołowej
2 garście rukoli
1/4 szklanki soku pomarańczowego
1 łyżeczka musztardy

Dodatki:
oliwa
sól
pieprz
1/2 łyżki miodu lub odrobina cukru

Oczyszczoną polędwicę przymrażamy i kroimy na jak najcieńsze plasterki. Rukolę płuczemy, osuszamy i odrywamy listki od łodyżek. Listkami posypujemy plastry wołowiny, a łodyżki umieszczamy w blenderze, razem z musztardą i sokiem pomarańczowym. Miksujemy, dodając odrobinę oliwy (musi się wytworzyć emulsja), doprawiając solą, pieprzem i miodem (lub cukrem). Gotowym pesto polewamy carpaccio. Potrawę możemy udekorować plasterkami czarnych oliwek i truskawek (na tę porcję 4 oliwki i 4 truskawki).

Autor: Jakub Samoc (źródło: Miesięcznik Kuchnia)

Zobacz również nasz przepis na wegańskie carpaccio z buraka:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.