Kalafior - pieczony, w pizzy, z makaronem [7 POMYSŁÓW]

Kalafiora najczęściej jesz z bułką albo w postaci zupy krem? To prawda, w tej wersji jest pyszny, stać go jednak na więcej. Kalafior zapiekany, kotlety z kalafiora, a może kalafiorowa pizza? Mamy dla Was kilka wyjątkowych, a przy tym smakowitych pomysłów na to białe warzywo.
Zupa kalafiorowa świetnie smakuje zarówno w wersji klasycznej, jak i w postaci kremu Zupa kalafiorowa świetnie smakuje zarówno w wersji klasycznej, jak i w postaci kremu Fot. Shutterstock

Klasyczna zupa kalafiorowa

Klasyczna jest pyszna, ale możesz zaszaleć. W wersji azjatyckiej, zamiast śmietany dodaj do niej na przykład mleczka kokosowego i nieco pasty curry Sprawdźcie również przepis na zupę krem z kalafiora pieczonego z masłem orzechowym.

Klasyczna zupa kalafiorowa - przepis:

1 mały kalafior
3 (około 350 g) ziemniaki
1 mała włoszczyzna (możesz użyć mrożonej)
4 skrzydełka kurczaka
koperek
4 łyżki śmietany 22 proc (opcjonalnie)
sól
pieprz

Klasyczna zupa kalafiorowa - sposób przygotowania:

Do garnka włóż skrzydełka kurczaka razem z pokrojoną włoszczyzną i zalej 2 litrami wody. Dopraw solą i pieprzem i gotuj na małym ogniu około 40 minut. Przecedź, odłóż marchewkę i skrzydełka. Gorącym bulionem zalej umytego i podzielonego na różyczki kalafiora oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Całość gotuj do miękkości. Do ugotowanej zupy dodaj pokrojoną w półplasterki marchewkę i mięso z obranych skrzydełek. Dodaj śmietanę, jeśli używasz i drobno posiekany koperek. Dopraw śmietaną wg. uznania.

Autor przepisu: Zuzanna Wiciejowska

Kalafior zapiekany w całości Kalafior zapiekany w całości Fot. Shutterstock

Kalafior pieczony w całości

Kalafior zapiekany to prosty sposób na sezonowy obiad. Zapiekać możesz również pojedyncze różyczki kalafiora. Dzięki temu przyspieszysz przygotowanie dania. Skrop je olejem lub oliwą, przypraw według uznania (pasuje np. chili, czosnek, pieprz ziołowy) i piecz przez 20-30 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza.

Kalafior pieczony w całości - przepis:

duży kalafior (może być romanesco)
szczypta cukru
4 łyżki oliwy
2 łyżki miodu
łyżeczka skórki startej z cytryny
ząbek czosnku
kawałek suszonego pomidora w oliwie
szczypta ostrej papryki
sól
pieprz
szklanka białego wytrawnego wina
natka pietruszki do dekoracji

Kalafior pieczony w całości - sposób przygotowania:

Kalafior obieramy z liści i przycinamy tak, by mógł stabilnie stać. Wkładamy do wrzącej osolonej i posłodzonej wody, gotujemy 10 minut. Wyjmujemy, studzimy. Oliwę mieszamy z miodem i skórką cytrynową. Czosnek i suszony pomidor siekamy, dodajemy do mieszanki miodowej, posypujemy ostrą papryką, szczyptą soli i pieprzem. Mieszamy, dokładnie smarujemy kalafior ze wszystkich stron. Do formy wlewamy wino (ew. bulion warzywny), wkładamy kalafior. Przykrywamy papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. na 30 minut. Papier zdejmujemy, kalafior polewamy wytworzonym sosem i pieczemy jeszcze 20-30 minut, aż zbrązowieje (w trakcie pieczenia jeszcze kilka razy polewamy sosem). Kroimy na plastry, posypujemy posiekaną natką. Pieczony kalafior możemy podać z pikantnym jogurtowym sosem: po 4 łyżki majonezu i gęstego naturalnego jogurtu mieszamy z posiekanym ząbkiem czosnku, połową łyżeczki słodkiej papryki i szczyptą chili.

Sałatka cezar z pieczonym kalafiorem Sałatka cezar z pieczonym kalafiorem Fot. Dominika Wójciak

Sałatka cezar z pieczonym kalafiorem

Wiecie, że z pokrojonego w grube plastry kalafiora można zrobić zdrowszy zamiennik dla steków? Sprawdzą się również w sałatce. Polecamy wam również przepis na kalafiorowe kąski z sosem barbecue.

Sałatka cezar z pieczonym kalafiorem - przepis:

2 małe kalafiory
2 łodygi selera naciowego
pęczek dymki
170 g ugotowanej ciecierzycy

Dodatki:
2 łyżki oleju
łyżka syropu klonowego
1/2 łyżeczki wędzonej papryki
4 garście roszponki lub mieszanki sałat
ząbek czosnku
2 łyżki kaparów
2 łyżki startego parmezanu
sok z 1/2 cytryny
100 g majonezu
sól
pieprz

Sałatka cezar z pieczonym kalafiorem - sposób przygotowania:

Kalafiory myjemy. Zaczynając od środka, wycinamy z każdej główki po 2 plastry o grubości ok. 2 cm każdy (pozostałe różyczki kalafiora możemy wykorzystać do jednej z dwóch pozostałych sałatek). Olej mieszamy z syropem klonowym, wędzoną papryką i 1/2 łyżeczki soli. Marynatą nacieramy plastry kalafiora z obydwu stron. Układamy na grillu i pieczemy, aż się zrumienią, lub wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 220 st. i pieczemy po 15 minut z każdej strony. Studzimy. Łodygi selera myjemy, kroimy na plastry grubości 0,5 cm. Dymkę myjemy i siekamy. Roszponkę myjemy i suszymy. Czosnek miksujemy z kaparami, parmezanem, sokiem z cytryny i majonezem, przyprawiamy pieprzem. Sos mieszamy z roszponką, selerem, dymką i ciecierzycą. Na sałatce układamy kalafiorowe 'steki'.

Autor: Dominika Wójciak

Pizza z kalafiora Pizza z kalafiora haps

Pizza z kalafiora

W tym roku kalafior cieszy się szczególnym powodzeniem, co widać po przepisach, które pojawiają się na różnych blogach kulinarnych. W internecie bez trudu znajdziecie receptury  na kotlety z kalafiora czy kalafiorowe lody. Jeśli nie straszne Ci kulinarne eksperymenty, wypróbuj przepis od Hapsa na pizzę z kalafiora.

Pizza z kalafiora - przepis:

2 szklanki startego kwiatu kalafiora
1 szklanka startego parmezanu
1 jajko

Sos pomidorowy:
500 ml przecieru pomidorowego
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki bazylii
1/2 łyżeczki tymianku
1 ząbek czosnku
sól, pieprz

Oraz:
pieczarki
cukinia
mozzarella
pomidorki koktajlowe
świeża bazylia
więcej parmezanu

Pizza z kalafiora - sposób przygotowania:

Tagliatelle z kalafiorem i rodzynkami Tagliatelle z kalafiorem i rodzynkami Fot. Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com))

Tagliatelle z kalafiorem i rodzynkami

Chcesz przyspieszyć sobie pracę? Zamiast robić własny makaron, wykorzystaj taką samą ilość gotowego makaronu. Jeśli jednak chcesz przyrządzić danie 'od podstaw', przepisy na ciasto makaronowe I (jedynie z mąki i jajek) oraz ciasto makaronowe II (z dodatkiem oliwy) znajdziesz w naszej bazie.

Tagliatelle z kalafiorem i rodzynkami - przepis:

350 g ciasta makaronowego I lub II
1 kalafior
1 cebula
50 ml oliwy
2 ząbki czosnku
3 fileciki anchois
80 g drobnych rodzynek namoczonych i odsączonych
80 g orzeszków piniowych podprażonych
5 nitek szafranu
sól i pieprz
kilka gałązek natki pietruszki

Tagliatelle z kalafiorem i rodzynkami - sposób przygotowania:

Ciasto rozwałkowujemy i kroimy w długie paski o szerokości 7 mm. Oprószamy mąką i odkładamy. Kalafiora dzielimy na różyczki, wrzucamy do wrzątku, gotujemy 6 minut, odcedzamy. Posiekaną cebulę szklimy na oliwie 3 minuty, dodajemy pokrojony w plasterki czosnek i smażymy kolejne 3 minuty. Wrzucamy posiekane anchois, rodzynki, orzeszki i kalafiora. Szafran namaczamy w 50 ml ciepłej wody, wlewamy na patelnię z kalafiorem. Gotujemy 5 minut, mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem. Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Cedzimy (zostawiamy około 50 ml wody z gotowania), łączymy na patelni z kalafiorem i wodą z gotowania, podgrzewamy minutę. Posypujemy posiekaną natką i podajemy.

Autor: Olga Badowska

haps haps haps

Kotlety z kalafiora

Warzywne kotleciki to smaczna alternatywa dla kotletów z mięsa. Jeśli lubisz ziemniaczane, te kalafiorowe też mogą ci zasmakować.

Kotlety z kalafiora - przepis (na ok. 10-12 nuggetsów):

1 główka kalafiora
niecała szklanka mąki
niecała szklanka mleka roślinnego
posiekany ząbek czosnku
łyżeczka chili
łyżeczka mielonej papryki
starty ser żółty
pieprz, sól

+ płatki kukurydziane do obtoczenia

Kotlety z kalafiora - sposób przygotowania:

Kalafior umyj, podziel na różyczki i ugotuj w osolonej wodzie. Odcedź, przesyp do miseczki i rozgnieć widelcem na drobne kawałki (ale nie na miazgę!), poczekaj aż trochę przestygną. Dodaj posiekany ząbek czosnku, łyżeczkę chili i mielonej papryki. Przypraw solą i pieprzem, dorzuć starty ser żółty i wlej mleko roślinne. Składniki wymieszaj, z przygotowanej masy formuj krążki i obtaczaj je w płatkach. Przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 30 minut w temperaturze ok. 200°C. Podawaj z sosami.

Tarta kalafiorowa Tarta kalafiorowa Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Tarta kalafiorowa

A może tarta? Kalafiorowo-serowe nadzienie jest naprawdę pyszne! Możesz przygotować ją zarówno w wersji mięsnej, jak i pominąć dodatek boczku.

Tarta kalafiorowa - przepis:

Ciasto:
1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
3/4 kostki (150 g) zimnego masła
1/4 łyżeczki soli
3-5 łyżek zimnej śmietanki 30 proc.

Farsz:
1 duży kalafior
4 jajka
1 szklanka (250 ml) śmietanki 30 proc.
150 g tartego żółtego sera typu Cheddar (lub innego ostrego sera)
gałka muszkatołowej
sól
pieprz
kilka plasterków surowego boczku

Tarta kalafiorowa - sposób przygotowania:

Przygotuj ciasto: w dużej misce rozetrzyj palcami posiekane zimne masło z mąką i solą, aż masa będzie przypominać mokry piasek. Do mieszanki dodaj 3 łyżki śmietanki i zagnieć ciasto. Jeśli ciasto się rozpada, dodaj pod trochu śmietanki i zagniataj, aż ciasto będzie zwarte i elastyczne. Uformuj zrób kulę, spłaszcz, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki przynajmniej na godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkuj na wysypanej mąką stolnicy (lub blacie) i wyłóż nim formę do tarty o średnicy, formując wysoki brzeg. Nakłuj dno widelcem i ponownie wstaw do lodówki do schłodzenia na 30 minut. Wyjmij ciasto z lodówki, wyłóż papierem do pieczenia lub folią aluminiową, wysyp ciężarkami (lub suchą fasolą) i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. Piecz z obciążeniem, aż ciasto będzie jasno-złociste, ok. 20 minut. Po tym czasie wyjmij formę z pieca, delikatnie zdejmij papier z obciążeniem i piecz kolejne 20 minut. Wyjmij i przestudź. Przygotuj farsz: umytego kalafiora obgotuj w całości w osolonym wrzątku ok. 4 minuty, odcedź i przestudź. W misce lub dzbanku roztrzep jajka i śmietankę, dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Przygotuj tartę: na podpieczonym spodzie ułóż w pokrojone w grube plastry różyczki kalafiora, zalej masą śmietanowo-jajeczną i posyp startym serem. Na wierzchu ułóż plasterki boczku. Wstaw do piekarnika i piecz ok. 40 minut, aż masa się zetnie. Lekko przestudź i podawaj na ciepło lub w temperaturze pokojowej.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA