Idealny arbuz? Uważnie przypatrz się, jak wygląda jego skórka

Kolejny raz zdarzyło ci się kupić arbuz wodnisty i bez smaku, z miąższem o konsystencji gąbki? Czas to zmienić! W kilku prostych krokach wyjaśnimy, jak zwiększyć prawdopodobieństwo, że kupisz egzemplarz idealny.
Arbuz Arbuz fot. ugotuj.pl

Krok 1: Przypatrz się skórce

Idealny arbuz powinien być zielony, z wyjątkiem jednej białej lub żółtej plamy na "spodzie". Ta jasna plama to część, którą przylegał on do ziemi. Na podstawie jej koloru możemy przewidywać, czy owoc jest dojrzały. Im bardziej żółta, tym lepiej.

Jak wybrać idealnego arbuza? Jak wybrać idealnego arbuza? Fot. Ugotuj.to

Krok 2: Dotknij skórki

Skórka arbuza powinna być twarda i jędrna. Jeśli jest zbyt miękka, owoc prawdopodobnie nie jest już pierwszej świeżości.

Nie powinny cię natomiast martwić zgrubienia na jej powierzchni. Ich obecność nie oznacza, że arbuz będzie niesmaczny.

Jak wybrać idealnego arbuza? Jak wybrać idealnego arbuza? Fot. Waldo Jaquith/ flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Krok 3: Zważ w dłoniach

Jeśli chcesz kupić odpowiednio dojrzałego arbuza, sięgaj po te średnich rozmiarów. Mniejsze mogą być niedojrzałe, a duże - przejrzałe.

Przy okazji zważ owoc w dłoniach. Wybierz taki, który jest dosyć ciężki jak na swoje rozmiary, a więc zawiera sporo wody. W ten sposób unikniesz owoców mało soczystych.

Jak wybrać idealnego arbuza? Jak wybrać idealnego arbuza? Fot. Adam Dachis/ flickr.com (CC BY 2.0), zmiany: zdjęcie przycięte

Krok 4: Opukaj

Często poleca się również, by - przed zakupem - opukać skórkę arbuza za pomocą dłoni. Wydaje głuchy odgłos jak bębenek? To znaczy, że jest dojrzały.

Nie jesteś pewien, czy dźwięk, który dobiega z arbuza, jest odpowiedni? Jeśli masz telefon z Androidem, możesz po prostu ściągnąć darmową aplikację (np. Melonaire), która pomoże ci określić, czy dźwięk, wydawany podczas stukania dłonią w skórkę arbuza, oznacza, że owoc jest odpowiedni do jedzenia, czy też nie.

To nie żarty. Na ten temat prowadzono nawet badania (więcej na stronie serwisu ResearchGate). Jeśli chcesz, możesz również ściągnąć aplikację (o wdzięcznej nazwie "Watermelon"), która analizuje jasną plamę na arbuzie i na tej podstawie określa, czy owoc nadaje się do jedzenia.

Jak wybrać idealnego arbuza? Jak wybrać idealnego arbuza? Fot. kpmalinowski.pl/ freestocks.org

Krok 5: Jeśli możesz, dokładnie przyjrzyj się wnętrzu

Chcesz kupić arbuza, który został już pokrojony? W takim wypadku dobrze mu się przyjrzyj. Dojrzały powinien mieć intensywnie czerwony miąższ i czarne pestki (chyba że masz do czynienia z odmianą bezpestkową).

Pod delikatnym naciskiem palca miąższ nie powinien łatwo ustępować. Zbyt miękki nie będzie smaczny, a za twardy najpewniej jest po prostu niedojrzały. Naciśnij palcem nie tylko czerwony miąższ, lecz także to miejsce, w którym staje się on jaśniejszy, przechodząc w skórkę. Ponownie - jeśli jest za miękki, arbuz nie będzie smaczny.

Więcej o:
Komentarze (13)
Jak kupić idealnego arbuza? Wyjaśniamy krok po kroku
Zaloguj się
 • fuczang-0_0

  Oceniono 7 razy 7

  I gdzie mój komentarz? Napisałem go raptem rok temu i już usunęli?

 • dziadzio

  Oceniono 6 razy 6

  Szczególnym upodobaniem "badania" owoców poprzez naciskanie lubują się klienci Biedronki. Dzięki temu kupione tam owoce po dwóch dniach przechowywania nie nadają się do spożycia.

 • mer-llink

  Oceniono 2 razy 2

  Pan(i) Redaktor "paz". donosi:
  ":... chcesz kupić odpowiednio dojrzałego arbuza..."
  "Chcesz kupić arbuza, który został już pokrojony?"

  Pani(i) Redaktor "paz" najwyraźniej należy do tej grupy Wybitnych Dziennikarzy, którzy oprócz tego "ubierają buta".

 • niclos_cham

  Oceniono 4 razy 2

  "Pod delikatnym naciskiem palca miąższ nie powinien łatwo ustępować"
  O matko, co za skretyniałych gimbusów zatrudniacie?

 • kali23

  Oceniono 1 raz 1

  Uderzać. Jeżeli odgłos jest głuchy to arbuz do d....../ tak mnie uczył stary Jugol. Inaczej niż w tekście/

 • beton44

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mogę się doczekać na instruktażowy "artykuł" czy lepsza jest skórka naturalna czy obcięta na członku...

 • gosia.s1

  Oceniono 1 raz 1

  i coś mi się nie zgadza. Wskazówki są idealnie dopasowane do owocu o konsystencji ścisłej wodnistej i pozbawionej smaku. idealny smak mają owoce o konsystencji lekko ziarnistej (nasyconej smakiem) słodkiej i jednocześnie soczystej. Rzadko spotykanej w marketach. A dobór arbuaza, jak innych owoców (i warzyw) dokonuj po zapachu i dotyku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX