Piwo nie tylko w kuflu - dania, przekąski i desery z piwem

Piwo nadaje się nie tylko do picia. Z jego dodatkiem możesz przygotować również pyszne mięsa, przekąski czy nawet desery. Oto kilka apetycznych pomysłów.
Golonka w piwie imbirowym z dżemem pomarańczowym Golonka w piwie imbirowym z dżemem pomarańczowym Fot. Natalia Nowak-Bratek

Golonka w piwie imbirowym z dżemem pomarańczowym

Piwo, imbir i dżem pomarańczowy sprawiają, że ta golonka nabiera wyjątkowego smaku. To bardzo odświętna propozycja!

Golonka w piwie imbirowym z dżemem pomarańczowym

2 golonki o wadze ok. 1 kg każda
2 l piwa imbirowego (lub piwa typu pils wymieszanego z 2 łyżeczkami sproszkowanego imbiru)
4 liście laurowe
12 goździków
5 łyżek dżemu pomarańczowo-imbirowego
1.5 łyżki musztardy z całymi ziarnami gorczycy
50 g brązowego cukru
1 łyżka startego świeżego imbiru

Golonki wkładamy do rondla i zalewamy piwem imbirowym. Jeśli nie są całkiem przykryte, dolewamy odpowiednią ilość wody. Dodajemy liście laurowe i goździki, zagotowujemy, zmniejszamy ogień, przykrywamy, gotujemy 2-2,5 godziny - zalewa powinna tylko lekko mrugać. Mięso jest gotowe, kiedy zaczyna odchodzić od kości. Rozgrzewamy piekarnik do 220 st. C. Robimy glazurę: mieszamy dżem z musztardą, cukrem i imbirem. Zdejmujemy skórę z golonek, pozostawiając cienką warstwę tłuszczu. Golonki smarujemy glazurą (1/3 zosta-wiamy do smarowania mięsa podczas pieczenia), układamy w brytfannie wyściełanej folią aluminiową. Odmierzamy 1/2 l wywaru z gotowania golonek, wlewamy do brytfanny dookoła mięsa. Pieczemy 15-20 minut, od czasu do czasu smarując mięso pozostałą glazurą - golonki są gotowe, gdy się przyrumienią. Wtedy wyjmujemy je z piekarnika, a sos cedzimy - jeśli jest zbyt rzadki, odparowujemy przez chwilę, gotując bez pokrywki na mocnym ogniu. Golonki podajemy z sosem oraz purée ziemniaczanym.

Autor: Natalia Nowak Bratek

Staropolska polewka piwna Staropolska polewka piwna Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Staropolska polewka piwna

W kuchni staropolskiej dania z dodatkiem piwa (zwłaszcza zupy i mięsa) nie były żadną nowością. Jeśli macie ochotę na dawne polskie przysmaki, polecamy piwną polewkę z dodatkiem twarogu. Doskonała dla każdego zimowego łasucha.

Staropolska polewka piwna

4 szklanki piwa
3 żółtka
4 łyżki cukru
1/2 szklanki śmietany
25 dag ścisłego sera białego
4-5 goździków
szczypta cynamonu

Żółtka utrzyj z cukrem do białości i, ciągle ucierając, wlewaj stopniowo śmietanę. Postaw garnek z masą żółtkową na małym ogniu i wlej powoli piwo, ciągle mieszając. Wrzuć cynamon i goździki, podgrzewaj do zgęstnienia. Ser pokrój w kostkę, przełóż do kamionkowych miseczek i zalej zupą.

Krewetki w tempurze Krewetki w tempurze Fot. Marcin Klaban

Krewetki w tempurze

A może coś na przekąskę? Dzięki dodatkowi piwa, panierka tych krewetek jest delikatna i chrupiąca. Zamiast dipu z poniższego przepisu, świetnie pasuje do nich słodki sos chili.

Krewetki w tempurze

12 krewetek tygrysich
2 litry oleju ryżowego lub rzepakowego do głębokiego smażenia

Dip:
3 łyżki majonezu
1 łyżeczka pasty wasabi
sok z 1/2 limonki
1/3 pęczka kolendry
sól
pieprz

Tempura:
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
2 łyżki panierki panko (można ją kupić w sklepach z żywnością orientalną)
200 ml piwa

Krewetki obieramy z pancerzy i dokładnie oczyszczamy (pamiętajmy o usunięciu szarej nitki - przewodu pokarmowego), pozostawiając ogonki. Przygotowujemy dip, mieszając majonez z wasabi, sokiem z limonki i połową bardzo drobno posiekanej kolendry. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy wszystkie składniki tempury - powinniśmy uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego. W garnku lub frytownicy rozgrzewamy olej do 180 st. C. Maczamy krewetki w tempurze i smażymy w oleju przez 2-3 minuty na złoty kolor. Gotowe krewetki przekładamy na ręcznik papierowy, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Podajemy z dipem, posypane resztą posiekanej kolendry.

Autor: Tomek Woźniak

Jarmuż smażony w cieście piwnym Jarmuż smażony w cieście piwnym Natalia Nowak Bratek

Jarmuż smażony w cieście piwnym

Wolisz roślinne przekąski? Polecamy jarmuż w cieście piwnym. W sam raz, by ugościć wegan i wegetarian!

Jarmuż smażony w cieście piwnym

280 ml jasnego piwa
125 g mąki
po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu
olej do głębokiego smażenia
12 umytych i osuszonych liści jarmużu
gruba sól morska do posypania
kilka cząstek cytryny do podania

Robimy ciasto, miksując piwo z mąką, solą i pieprzem. Odstawiamy na 30-40 minut do napęcznienia. Rozgrzewamy olej do temperatury 180 st. C. Jeśli nie mamy ani frytownicy, ani termometra kuchennego, robimy próbę, wrzucając na gorący olej trochę ciasta. Jeśli zacznie skwierczeć, można smażyć. Liście jarmużu rwiemy na mniejsze kawałki, każdy zanurzamy w cieście i porcjami wkładamy do gorącego oleju. Smażymy po pół minuty z każdej strony, wyjmujemy, przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Od razu posypujemy liście grubą solą morską. Podajemy z cząstkami cytryny, które wyciskamy na jarmuż bezpośrednio przed zjedzeniem.

Birramisu Birramisu Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Birramisu

Jesteś fanem kuchni włoskiej? I tu sprawdzi się piwo. A może nietypowe tiramisu? Najlepsze do niego będzie ciemne piwo.

Birramisu

500 g mascarpone
opakowanie biszkoptów
1/2 litra ciemnego piwa
3 jajka
3 łyżki cukru
szczypta soli
kakao do posypania

Żółtka ubijamy z cukrem, dodajemy mascarpone i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Białka ubijamy z solą na sztywno i stopniowo dodajemy do kremu z mascarpone. Do miski wlewamy piwo, w którym moczymy po kolei biszkopty. Uwaga - moczymy je naprawdę krótko tak, aby nie straciły chrupkości. Z zamoczonych biszkoptów układamy pierwszą warstwę deseru w dużym naczyniu. Następnie rozprowadzamy równomiernie warstwę kremu. Powtarzamy te czynności do wyczerpania składników. Ostatnią warstwę (którą powinien być krem) posypujemy dużą ilością kakao. Całość wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Podajemy schłodzone.

Autor: Marco Luca Ghia

Karp w sosie piwno-piernikowym Karp w sosie piwno-piernikowym Fot. Małgorzata Dzięgielewska

Karp w sosie piwno-piernikowym

Doskonały karp w piwno-piernikowym sosie na pewno przypadnie do gustu wielbicielom korzennych przypraw. Sprawdzi się i od święta, i na co dzień.

Karp w sosie piwno-piernikowym

700 ml piwa (najlepiej ciemnego)
1 posiekana cebula
1 posiekana gałązka selera naciowego
1 listek laurowy
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka soli
1 kg filetów z karpia pokrojonych na kawałki (takie na jeden kęs)
1/2 szklanki pokruszonych pierników (mogą być np. katarzynki bez polewy)
120 g masła

Piwo wlewamy do rondla, dodajemy cebulę, selera, listek laurowy, tymianek i sól. Zagotowujemy, wkładamy kawałki ryby, zmniejszamy ogień do minimum, gotujemy 10-15 minut. Wyjmujemy karpia łyżką cedzakową, a do wywaru dodajemy pierniki. Gotujemy, aż się zupełnie rozpadną, przecieramy przez sitko. Sos zagotowujemy, dodajemy po kawałeczku zimne masło, stale mieszając - dzięki temu zgęstnieje, zrobi się gładki i lśniący. Sosem polewamy kawałki ryby i podajemy - można np. z purée ziemniaczanym.

Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy NATALIA NOWAK-BRATEK

Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy

Ten gulasz to świetny sposób na rozgrzewkę w zimny dzień. Jeśli nie przepadasz za kaczką, możesz z powodzeniem zastąpić ją kurczakiem.

Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy

2 połówki piersi kaczki ze skórą
1/4 szklanki oleju
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki posiekanej cebuli
1/4 szklanki posiekanego selera naciowego
1/4 szklanki posiekanej czerwonej papryki
1 łyżka posiekanego czosnku
1/2 butelki ciemnego piwa
3 szklanki bulionu z kury
1 łyżeczki soli
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 liść laurowy
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
szczypta chilli
300 g kiełbasy wędzonej
2 szklanki ugotowanego ryżu
1/2 szklanki posiekanego szczypiorku
1/4 szklanki posiekanej natki pietruszki

Rozgrzewamy duży, ciężki garnek, wkładamy umyte i osuszone piersi kaczki skórą do dołu, smażymy 7 minut. Odwracamy, smażymy kolejne 7 minut i wyjmujemy z garnka (myjemy garnek, jeżeli zostały w nim przypalone kawałeczki). Przygotowujemy zasmażkę. Do garnka ustawionego na średnim ogniu wlewamy olej i wsypujemy mąkę. Podgrzewamy, mieszając, aż uzyskamy jednolitą zasmażkę. Do zasmażki dodajemy cebulę, selera, paprykę oraz czosnek i podgrzewamy 4-5 minut, mieszając. Wlewamy piwo, a następnie bulion. Dodajemy sól, tymianek, liść laurowy, chilli i pieprz. Wrzucamy pokrojoną kiełbasę, dokładnie wszystko mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, wkładamy kacze piersi i gotujemy na małym ogniu przez 1,5 godziny. Wyjmujemy piersi, studzimy, zdejmujemy i wyrzucamy skórę, a mięso rozdrabniamy i dodajemy do gulaszu. Rozlewamy potrawę do głębokich talerzy, na środku każdej porcji kładziemy górkę ryżu i posypujemy szczypiorkiem oraz pietruszką.

Więcej o:
Copyright © Agora SA