Boczniaki na sześć zaskakujących sposobów. Tak ich jeszcze nie jadłeś

Boczniaki można obecnie kupić przez cały rok w supermarketach i dyskontach a także - jeśli macie zacięcie ogrodnicze i trochę miejsca w ogrodowej altanie lub piwnicy - również wyhodować samodzielnie. Dzięki temu, że są zwarte i nie rozpadają się w trakcie przyrządzania, a przy tym mają neutralny smak (więc można je dowolnie doprawić), w wegetariańskich przepisach często zastępują mięso lub ryby - zwłaszcza wołowinę i śledzie. Oto 5 przepisów na dania z boczniakami.
Boczniaki z majonezem bazyliowym Boczniaki z majonezem bazyliowym Fot. Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com)

Boczniaki z majonezem bazyliowym

Na początek polecamy coś na przekąskę, czyli panierowane boczniaki z ziołowym majonezem. Pamiętajcie by wkładać grzyby na dobrze rozgrzany tłuszcz, a po usmażeniu porządnie odsączyć nadmiar tłuszczu. Dzięki temu panierka będzie idealnie chrupiąca.

Składniki:

Majonez bazyliowy:
2 garści świeżych liści bazylii
120 g majonezu
2 łyżki startego parmezanu

Panierowane boczniaki:
50 g mąki
2 duże jajka
30 ml wody
80 g bułki tartej
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu
olej arachidowy lub słonecznikowy do głębokiego smażenia
150 g boczniaków

Sposób przygotowania:

Robimy majonez. Bazylię blanszujemy kilka sekund, szybko cedzimy i hartujemy w wodzie z lodem. Osuszamy i miksujemy lub ucieramy w moździerzu. Ubijamy z gotowym majonezem i parmezanem.

Panierujemy boczniaki. Mąkę wysypujemy na talerz, jajka roztrzepujemy z wodą. Bułkę tartą mieszamy z suszoną bazylią, solą i pieprzem. Olej rozgrzewamy w głębokiej patelni. Oczyszczone grzyby obtaczamy w mące, następnie w jajkach, a na końcu w bułce tartej. Partiami smażymy w głębokim tłuszczu na złoty kolor, wyławiamy łyżką cedzakową i odsączamy na ręczniku papierowym. Podajemy z majonezem bazyliowym.

Autor: Olga Badowska

Stamppot z ziemniaków, boczniaków i jarmużu Stamppot z ziemniaków, boczniaków i jarmużu fot. Małgorzata Joanna Napiórkowska-Kubicka

Stamppot z ziemniaków, boczniaków i jarmużu

Klasycznie, holenderski stamppot przygotowuje się z ziemniaków i endywii. Szymon Kubicki prezentuje jednak nieco inną, zimową wersję z dodatkiem jarmużu i boczniaków. Możecie jeść ją solo lub jako dodatek do mięs.

Składniki:

ok. 500 g ziemniaków
ok. 300 g boczniaków
ok. 8 gałązek jarmużu
łyżeczka owoców fenkułu (kopru włoskiego)
łyżeczka białej gorczycy w całości
łyżeczka kolendry w całości
suszona papryczka piri-piri
oliwa extra vergine
spory chlust bezglutenowego sosu sojowego
trochę soku z cytryny lub octu (np. jabłkowego lub z cydru)
sól
pieprz
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Na suchej rozgrzanej patelni podprażamy koper włoski, kolendrę oraz gorczycę. Ruszamy patelnią, aby przyprawy się nie przypaliły. Gdy aromat przypraw stanie się intensywny i gorczyca zacznie strzelać, przesypujemy zawartość patelni do moździerza. Gotujemy ziemniaki w lekko osolonej wodzie (pamiętajmy, że w daniu znajdzie się jeszcze mocno słony sos sojowy). W tym czasie podsmażamy na oleju boczniaki. Dodajemy sos sojowy, pieprz i rozkruszoną papryczkę piri-piri. Dusimy, aż grzyby zmiękną. Gdy ziemniaki będą miękkie, dorzucamy do nich oderwane od łodyg i porwane na małe kawałki listki jarmużu. Przykrywamy garnek i gotujemy 3 minuty. Odcedzamy ziemniaki i jarmuż. Przekładamy ziemniaki z powrotem do garnka i rozgniatamy je tłuczkiem. Rozcieramy przyprawy w moździerzu i dodajemy do ziemniaków wraz z porządnym chlustem oliwy i sokiem z cytryny. Rozgniatamy wszystko, dodajemy grzyby i jarmuż. Ugniatamy całość widelcem, a następnie porządnie mieszamy łyżką, tak by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Smakujemy i w razie potrzeby doprawiamy solą lub pieprzem.

Autor: Szymon Kubicki

Grzybowy stroganow Grzybowy stroganow Fot. Marta Dymek

Grzybowy stroganow

Boczniaków można użyć jako zamiennika mięsa, na przykład w gulaszu. "Mięsny" posmak można uzyskać, dodając do dania nieco sosu sojowego.

Składniki:

2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka cukru trzcinowego
olej do smażenia
4 szalotki
250 g boczniaków
4 łyżki żubrówki
3/4 szklanki mleka roślinnego
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka musztardy sarepskiej lub dijon
1/2 ogórka kiszonego i posiekanego
sól i czarny pieprz

Do podania:
natka pietruszki
kostki ogórka kiszonego
posiekana szalotka
czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Boczniaki pokroić w grube paski wzdłuż blaszek. W dużym rondlu rozgrzać olej, dodać grzyby i smażyć przez 3-4 minuty, nie mieszając - mają być złociste i lekko chrupiące. Po tym czasie wlać sos sojowy i wsypać cukier, po czym intensywnie zamieszać i smażyć 2-3 minuty, do momentu, aż cały sos odparuje. Boczniaki wyjąć z rondla i odłożyć na ręcznik papierowy. Szalotki pokroić w półplasterki, pieczarki w ósemki. Do tego samego rondla wlać kilka łyżek oleju, rozgrzać go bardzo mocno i dodać pieczarki. Również nie mieszać, smażyć przez 2?3 minuty, a po tym czasie dodać szalotki. Smażyć kolejne 3?4 minuty, następnie wlać żubrówkę, zwiększyć ogień i czekać, aż alkohol odparuje. Dodać pozostałe składniki. Delikatnie wymieszać i dusić przez 5 minut, na koniec obsypać posiekaną szalotką, natką pietruszki, kostkami ogórka kiszonego oraz czarnym pieprzem. Podawać z ryżem, chlebem lub kaszą gryczaną.

Autor Marta Dymek

boczniaki z kiszona kapusta i śliwkami boczniaki z kiszona kapusta i śliwkami fot Marta Dymek

Boczniaki z kiszoną kapustą i śliwkami

Grzyby i kiszona kapusta to świetne połączenie. Pasują do niej zarówno te leśne czy pieczarki, jak i właśnie boczniaki.

Składniki:

1/2 cebuli
olej
250 g kapusty kiszonej
2 liście laurowe
2 ziarna jałowca
łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki cząbru
1/4 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
4 suszone śliwki
250 g boczniaków
olej

Sposób przygotowania:

Cebulę kroimy w kostkę. Na dnie dużego garnka rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę i smażymy 3-4 minuty. W tym czasie siekamy kapustę. Do cebuli dodajemy kapustę, liście laurowe, ziarna jałowca, majeranek, cząber, 250 ml wody oraz sól. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 30-45 minut. Śliwki siekamy i dodajemy do kapusty wraz z koncentratem oraz 60-125 ml wody. Mieszamy, przykrywamy i gotujemy 30 minut. Boczniaki kroimy wzdłuż na paski. Na dnie patelni mocno rozgrzewamy sporo oleju. Dodajemy boczniaki i smażymy, nie mieszając wcale, tak, aby się zezłociły i były lekko chrupiące. Po dwóch minutach smażenia obracamy i obsmażamy z drugiej strony, a na koniec przenosimy je na papierowy ręcznik. Tak obsmażone i odsączone z nadmiaru tłuszczu boczniaki dodajemy do kapusty, mieszamy i dusimy 2-3 minuty. W razie potrzeby doprawiamy większą ilością soli. Podajemy z pieczywem.

Autor: Marta Dymek

Świąteczne boczniaki z burakami Świąteczne boczniaki z burakami fot. Marta Dymek

Boczniaki z burakami

Boczniaki zamiast śledzi? Nie uwierzycie, jakie są pyszne. Możecie je zrobić zarówno w wersji z burakami, jak również prościej - w oleju z cebulą.

Składniki:

500 g boczniaków
olej
1-2 upieczone buraki
cebula

Zalewa:
70 ml oleju rzepakowego lub lnianego z pierwszego tłoczenia
4 łyżki octu
łyżka syropu z agawy
2 łyżki sosu sojowego

Przyprawy:
łyżka gorczycy
4 liście laurowe
4 ziele angielskie
2 goździków
4 ziarna pieprzu
1/3 łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

Boczniaki kroimy wzdłuż na równej wielkości paski. Na dnie dużej patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju, dodajemy połowę pokrojonych boczniaków i smażymy, nie mieszając, 2-3 minuty. Po tym czasie mieszamy, smażymy 1-2 minuty i zdejmujemy z patelni, przekładając na papierowy ręcznik. W ten sam sposób usmażymy resztę boczniaków. Kiedy boczniaki są już usmażone, buraki obieramy i kroimy w grubą kostkę, cebulę - w cienkie półksiężyce. W niedużym kubeczku mieszamy wszystkie płynne składniki zalewy. Do umytego słoika wkładamy warstwami - boczniaki, cebulę, buraki oraz po kilka przypraw. Układamy, aż do wyczerpania składników, na koniec wlewamy zalewę, zakręcamy słoik i mocno nim potrząsamy. Odstawiamy do lodówki przynajmniej na kilka godzin, a najlepiej na 1-2 dni. Podajemy na święta z chlebem, do albo zamiast śledzia. Rady: Im lepszego oleju użyjecie, tym lepiej będzie smakować całe danie. Dlatego zachęcam was do sięgnięcia po naprawdę dobry olej lniany - kiedy połączy się ze słodkimi burakami, przyprawami oraz octem będzie smakować doskonale! Stopniowe smażenie boczniaków jest bardzo istotne - dzięki temu smażą się równo, dokładnie oraz mają odpowiedni smak. Buraki można upiec podczas pieczenia ciast lub pierników. Warto upiec je nawet tydzień przed świętami i przechowywać w lodówce. Średniej wielkości buraki najlepiej piec owinięte folia aluminiową w wysokiej temperaturze - w 180 st. będą się piec ok. 1,5 godziny, w 200 st. ok. godziny.

Autor: Marta Dymek

Seler pieczony z boczniakami, podany z grejpfrutem Seler pieczony z boczniakami, podany z grejpfrutem fot. Dominika Wójciak

Seler pieczony z boczniakami, podany z grejpfrutem

Boczniaki możecie również dodać do sałatki (najpierw trzeba je jedynie usmażyć lub upiec). Sprawdzą się na przykład w połączeniu z pikantną rukolą i wyrazistym grejpfrutem, ale możecie również serwować je z dodatkiem sałaty i ulubionych serów.

Składniki:

500 g selera korzeniowego
250 g boczniaków
pół różowego grejpfruta
4 łyżki soku z grejpfruta
łyżka musztardy miodowej
garść prażonych płatków migdałów

Dodatki:
6 łyżek oliwy
2 garście rukoli
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy piekarnik do 220 st. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Seler obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Boczniaki oczyszczamy pędzlem (nie myjemy ich pod strumieniem wody, bo namiękną i będą gąbczaste). Seler i grzyby układamy na blasze cienką warstwą. Posypujemy solą i świeżo zmielonym pieprzem, skrapiamy 2 łyżkami oliwy i mieszamy. Pieczemy 30 minut. Grejpfrut filetujemy: dzielimy na cząstki i oczyszczamy je z białych błonek. Rukolę myjemy i osuszamy. Sok z grejpfruta mieszamy z musztardą i pozostałą oliwą. Przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy do upieczonych warzyw cząstki grejpfruta, rukolę i prażone płatki migdałów. Skrapiamy sosem.

Autor: Dominika Wójciak

Więcej o:
Copyright © Agora SA