Pomidorki koktajlowe - nie tylko w sałatce [5 PRZEPISÓW]

Często kupujesz pomidorki koktajlowe, ale nie masz na nie innego pomysłu, niż tylko wrzucić je do sałatki? Możesz je na przykład wydrążyć i nafaszerować twarożkiem z dodatkami albo upiec (najlepiej na gałązce) i podać do mięsa. Mamy 5 przepisów na dania z ich wykorzystaniem. Do dzieła!
Tarta w pomidorowe kwiatki Tarta w pomidorowe kwiatki Fot. Giedre Barauskiene

Tarta w pomidorowe kwiatki

Ta złocista tarta zapewni wam nieco słońca nawet w pochmurny dzień, choćby i na talerzu. Ciasto będzie pyszne - chrupiące i mocno serowe, zwłaszcza jeśli użyjecie sera o intensywnym smaku, np. cheddara.

Składniki:

Ciasto serowe - według przepisu podstawowego:
150 g zimnego masła
150 g żółtego sera
1 szklanka mąki
pieprz lub gałka muszkatołowa
sól
ew. 1-2 żółtka

Farsz:
5-6 dużych pomidorów odmiany Beefsteak lub malinowych (mocno pofałdowanych)
4 jajka
po szczypcie curry
soli i pieprzu
3-4 łyżki parmezanu
15-20 pomidorków koktajlowych

Sposób przygotowania:

Ciasto serowe pieczemy według przepisu podstawowego, w dużej formie ceramicznej: Masło i ser ścieramy na tarce o grubych oczkach. Łączymy z mąką i przyprawami, zagniatając gładkie ciasto. Jeśli chcemy, aby po upieczeniu miało miękkie brzegi, dodajemy też żółtka. Przekładamy do formy (foremek) wyściełanej papierem do pieczenia, dociskając ciasto palcami. Pieczemy 10-15 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem). Pomidory kroimy w plastry, tak aby rdzeń był pośrodku - dzięki temu otrzymamy wzory przypominające kwiatki. Na upieczonym spodzie z kruchego ciasta serowego układamy jedną warstwę pokrojonych pomidorów. Polewamy ją roztrzepanymi jajkami wymieszanymi z curry oraz solą i posypujemy startym parmezanem. Na wierzchu układamy resztę pokrojonych pomidorów i połówki pomidorków koktajlowych. Zapiekamy 15-20 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem), aż masa jajeczna całkowicie się zetnie.

Babeczki z pomidorami i ricottą Babeczki z pomidorami i ricottą Fot. Giedre Barauskiene

Babeczki z pomidorkami koktajlowymi i ricottą

Z ciasta serowego można przygotować również mniejsze babeczki. Zamiast pomidorków można wypełnić je również figami i orzechami włoskimi lub np. gruszkami.

Składniki:

Ciasto serowe - według przepisu podstawowego:
150 g zimnego masła
150 g żółtego sera
1 szklanka mąki
pieprz lub gałka muszkatołowa
sól
ew. 1-2 żółtka

Farsz:
30-35 pomidorków koktajlowych
4-6 łyżek ricotty
kilka gałązek świeżego tymianku

Sposób przygotowania:

Ciasto serowe pieczemy według przepisu podstawowego: Masło i ser ścieramy na tarce o grubych oczkach. Łączymy z mąką i przyprawami, zagniatając gładkie ciasto. Jeśli chcemy, aby po upieczeniu miało miękkie brzegi, dodajemy też żółtka. Przekładamy do formy (foremek) wyściełanej papierem do pieczenia, dociskając ciasto palcami. Pieczemy 10-15 minut w temperaturze 180°C (z termoobiegiem).

Na upieczone spody kładziemy pomidorki, na nich ricottę i zapiekamy 10-15 minut w temperaturze 160°C (z termoobiegiem). Przed podaniem posypujemy posiekanym tymiankiem (możemy zastąpić bazylią).

Placki ziemniaczane z kozim serem Placki ziemniaczane z kozim serem fot. Natalia Nowak-Bratek

Placek ziemniaczany z kozim serem, suszoną wędliną i karmelizowanymi pomidorkami

Takie placki to pyszny zamiennik dla placków po węgiersku i pizzy w jednym. Jeśli nie przepadasz za kozim serem, możesz zastąpić go dowolnym innym, np. oscypkiem, pleśniowym, mozzarellą.

Składniki:

olej
1/2 masy ziemniaczanej według przepisu podstawowego
120 g koziego sera
100 g suszonej wędliny (schabu, karkówki)
natka pietruszki do posypania

Karmelizowane pomidorki:
500 g pomidorków koktajlowych
łyżka cukru
ząbek czosnku
łyżka posiekanej natki pietruszki
olej

Sposób przygotowania:

Karmelizowane pomidorki: pomidorki myjemy, kroimy na pół, układamy wnętrzem do góry, posypujemy cukrem. Czosnek siekamy, mieszamy z natką, posypujemy pomidorki. Skrapiamy olejem. Pieczemy 50 minut w 100 st. Olej rozgrzewamy na niewielkiej patelni, wlewamy porcję masy ziemniaczanej na grubość 1 cm. Smażymy 5-7 minut na średnim ogniu (tylko z jednej strony). Delikatnie zsuwamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. W ten sposób robimy pozostałe placki i zsuwamy je na blachę. Posypujemy pokruszonym kozim serem, przykrywamy wędliną i karmelizowanymi pomidorkami. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st. na 10 minut. Posypujemy natką.

Autor: Honorata Piwowarska

Kanapki pita z sałatką z serem feta Kanapki pita z sałatką z serem feta Fot. Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl

Kanapki pita z sałatką z serem feta

Jeśli chcesz zabrać kanapki na wynos, nie wypełniaj ich od razu sałatką. W ten sposób pita łatwo ci rozmięknie. Zabierz podpieczone chlebki i sałatkę w oddzielnych pojemnikach i złóż kanapki przed samym jedzeniem.

Składniki:

4 chlebki pita

Sałatka:
8-12 pomidorków koktajlowych
truskawkowych lub cherry
1 nieduży ogórek zielony
1 opakowanie (125 g) sera feta w kostkach
1 duża pomarańczowa papryka
1/2 łyżki czerwonego octu winnego
3-4 gałązki tymianku
2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Przygotuj sałatkę: pomidorki, ogórka i paprykę umyj i osusz. Z papryki usuń gniazdo nasienne i pokrój ją w paski, a następnie w kostkę. Pomidorki przekrój na pół. Ogórka pokrój w kostkę. Warzywa przełóż do miski, dodaj oliwę, ocet winny, listki tymianku, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj. Dodaj kostki sera i wymieszaj. Przygotuj kanapki: podgrzej chlebki pita w tosterze, natnij je wzdłuż, tworząc kieszonkę i napełnij sałatką. Dorzuć kilka umytych rzodkiewek. W ten sam sposób przygotuj pozostałe kanapki.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Sałatka z kaszą gryczaną Sałatka z kaszą gryczaną Fot. Lukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Sałatka z kaszą gryczaną

Taka chrupiąca sałatka z kaszą świetnie sprawdzi się i jako kolacja, i jako solidne drugie śniadanie, ale nic nie powstrzymuje cię przed tym, by podać ją również jako przekąskę imprezową. Jeśli chcesz, zmodyfikuj nieco jej skład. Na przykład zamiast kaszy gryczanej możesz użyć pęczaku, a pomidorki koktajlowe zastąpić suszonymi pomidorami w oliwie.

Składniki:

500 g kaszy gryczanej
200 g pomidorków koktajlowych
1 mozzarella
100 g żółtego sera
2 łyżki kaparów
garść małych korniszonów
puszka zielonego groszku
puszka kukurydzy
po pół szklanki zielonych i czarnych oliwek

Sposób przygotowania:

Kaszę gotujemy na sypko. Gdy się ugotuje, odcedzamy ją na durszlaku i przepłukujemy zimną wodą - w ten sposób usuwamy skrobię. Pozostałe składniki kroimy na kawałki i mieszamy w misce. Wsypujemy kaszę. Doprawiamy solą, oliwą i dokładnie mieszamy.

Autor: Marco Luca Ghia

Więcej o:
Copyright © Agora SA