Tort na komunię z cukierni? Zapłacisz nawet 400 złotych. Lepiej zrób go sam. Mamy proste przepisy

Przyjęcie komunijne robisz w domu, ale tort zamawiasz z cukierni? To i tak spory wydatek. Mamy dla was kilka alternatyw - przepisów na pyszne torty, które łatwo zrobić w domu. Orzeźwiający cytrusowy, truskawkowy, a może tiramisu lub pina colada?
Orzeźwiający tort cytrynowy Orzeźwiający tort cytrynowy Fot. Shutterstock

Domowe są najlepsze. Mamy przepisy!

Tort to jeden z ważniejszych elementów przyjęcia komunijnego. Zazwyczaj jest biały, udekorowany "komunijnymi" symbolami w rodzaju biblii, różańca czy krzyża.

Torty na zamówienie, choć często bardzo atrakcyjnie się prezentują, potrafią kosztować niemało. Jak przekonaliśmy się, dzwoniąc do kilku cukierni, okolicznościowy tort na komunię to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Torty na komunię potrafią kosztować sporo

Oczywiście cena zależy od tego, na ile osób planujemy przyjęcie komunijne. Jak poinformowali nas pracownicy cukierni, do których dzwoniliśmy, powinno się wziąć minimum 100-150 g tortu na osobę. Więcej, jeśli tort ma być udekorowany ciężką masą cukrową. Nie ma sensu zamawiać mniej, bo tort będzie się rozwarstwiał podczas krojenia.

Ceny za kilogram tortu to od około 80 do 120 zł. Taka ilość tortu starczy nam jednak dla około 7-10 osób. A zatem, jeśli wydajemy przyjęcie dla większej liczby osób, trzeba będzie zamówić więcej. Przy 20-30 osobach koszty rosną nawet do ok. 300-400 złotych.

Kiedy zamówić tort? W większości cukierni, do których dzwoniliśmy, informowano nas, że wystarczy, jeżeli zamówimy go na tydzień przed przyjęciem.

Tort na komunię domowej roboty

Jeśli chcecie wydać mniej, możecie przygotować domowy tort. Nie musicie go dekorować wymyślnymi ozdobami - wystarczy klasyczny, śmietanowy krem. Jeżeli zrobicie go z mieszanki serka mascarpone i tłustej śmietany, krem będzie nie tylko bardzo prosty do przygotowania, ale również na tyle wytrzymały, że da się go dowolnie uformować, by ozdobić wypiek.

Torty na komunię są zazwyczaj po prostu śmietankowe lub waniliowe. Można jednak zaszaleć ze smakami i zrobić je na przykład w wersji cytrusowej, kokosowej czy tiramisu. A kto powiedział, że tort musi być tylko biszkoptowy? Efektownie prezentuje się również taki z cieniutkich naleśników, przełożonych śmietanowym kremem.

Przygotowaliśmy kilka przepisów na proste torty na komunię. Zobaczcie, czy znajdziecie coś dla siebie!

Orzeźwiający tort cytrynowy

Do przygotowania tego tortu musisz użyć aż 3 cytryn. Dzięki temu będzie miał naprawdę intensywny aromat. Tylko dla miłośników cytrusów!

Składniki:

Biszkopt (na tortownicę o średnicy 26 cm, składniki powinny być w temperaturze pokojowej):
7 jajek (rozmiar L)
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej tortowej
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
skórka starta z 1 cytryny lub kilka kropelek olejku cytrynowego (cytrynę zachowaj do ponczu)
szczypta soli

Krem:
750 g mascarpone
500 g śmietany kremówki 36 proc.
100 g cukru pudru
skórka otarta z 2 cytryn
sok wyciśnięty z 2 cytryn

Do nasączenia:
1/3 szklanki wody
sok wyciśnięty z całej cytryny
2-3 łyżeczki cukru pudru (lub do smaku)

Do dekoracji
plasterki cytryny

Sposób przygotowania:

Przygotuj biszkopt: Piekarnik rozgrzej do temperatury 175 stopni Celsjusza. Dno metalowej tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, boków ani nie smaruj tłuszczem, ani nie wykładaj papierem. Mąkę wymieszaj z mąką ziemniaczaną i przesiej. Białka i żółtka rozdziel. Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli. Następnie, ciągle ubijając, dodawaj powoli cukier. Gdy dodasz cały, zacznij dodawać żółtka - po jednym. Gdy dodasz już wszystkie, przestań miksować. Za pomocą szpatułki delikatnie połącz masę jajeczną z mąką oraz skórką z cytryny. Staraj się mieszać delikatnie, żeby z ciasta wydostało się jak najmniej pęcherzyków powietrza. Ciasto przelej do przygotowanej tortownicy. Piecz przez około 45 minut (aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy). Po wyciągnięciu z piekarnika upuść biszkopt w tortownicy z wysokości 30-40 cm na podłogę, wyłożoną np. starymi gazetami. Dzięki temu nie powinien opaść (a jeśli nawet, to równomiernie). Odstaw do całkowitego ostudzenia.


Przygotuj krem: Śmietanę i mascarpone umieść w misie miksera. Miksuj do otrzymania bardzo gęstego kremu (uważaj, żeby go nie 'przebić', inaczej w kremie pojawią się grudki masła). Pod sam koniec miksowania dodaj do kremu przesiany cukier puder i sok z cytryny.

Przygotuj poncz: Składniki wymieszaj do połączenia.

Przygotuj tort: Biszkopt przekrój na 3 równe blaty. Na paterę wyłóż pierwszy blat, nasącz ponczem i pokryj ok. 1/4 kremu. Następnie wyłóż kolejny blat, nasącz i połóż podobną ilość kremu. Nakryj go ostatnim blatem, nasącz i wyłóż krem na wierzch oraz boki tortu. Za pomocą rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki ozdób tort. Udekoruj plasterkami cytryny.

Tort tiramisu Tort tiramisu Fot. Shutterstock

Tort tiramisu

Niech nie odstrasza cię ilość składników. Ten tort smakuje doskonale, a jest bardzo łatwy do przygotowania. Krem z mascarpone i kremówki ubija się bardzo szybko i jest wyjątkowo trwały.

Składniki:

Na ciasto (tortownica o średnicy 23-25 cm):
5 dużych jajek (w temperaturze pokojowej)
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej tortowej
2 łyżki kakao
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Krem:
750 g mascarpone
500 g śmietany 36 proc.
pół szklanki cukru pudru (przesianego, żeby pozbyć się grudek)

Do nasączenia blatów:
pół szklanki ostudzonej kawy
1-2 kieliszki amaretto (ewentualnie likieru kawowego, wódki, spirytusu) - można pominąć

Do posypania tortu: kakao

Potrzebne rzeczy: tortownica o średnicy 23-25 cm i rękaw cukierniczy z okrągłą końcówką do dekoracji tortu

Sposób przygotowania:

Przygotowanie tortu: Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia albo wysmaruj masłem i wysyp mąką lub bułką (samo dno). Mąkę pszenną połącz z kakao i przesiej. Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywno. Ciągle ubijając, dodawaj powoli cukier. Następnie, nadal ubijając, dodawaj po jednym żółtku. Nadal miksując, dodaj mąkę ziemniaczaną. Przestań miksować. Mąkę z kakao delikatnie, za pomocą szpatułki połącz z masą jajeczną i wylej do tortownicy. Piecz biszkopt przez ok. 45 minut do 'suchego patyczka'. Wyjmij z piekarnika i wystudź.

Przygotowanie kremu: Wszystkie składniki miksuj do uzyskania gęstego kremu, najlepiej niedługo przed przekładaniem tortu.

Przygotowanie tortu: Ostudzone ciasto przekrój na 3 blaty równej grubości. Kawę wymieszaj z amaretto. Na talerz lub paterę połóż jeden blat tortu. Nasącz go porcją kawy z amaretto i połóż ok. 1/4 kremu. Na to połóż kolejny blat, nasącz i wyłóż ok. 1/4 kremu. Na koniec połóż kolejny blat i nasącz. Obłóż tort kremem, a wierzch udekoruj dodatkowo za pomocą rękawa cukierniczego (tak jak na zdjęciu). Tort odstaw do schłodzenia na kilka godzin. Przed podaniem posyp kakao.

Torcik z musem truskawkowym Torcik z musem truskawkowym Fot. Paulina Kolondra (paulinakolondra.pl)

Torcik z musem truskawkowym

Do przygotowania tego tortu możesz wykorzystać zarówno truskawki świeże, jak i mrożone. Jeśli korzystasz z tych drugich, musisz je najpierw poddusić (z odrobiną wody), a następnie zmiksować - jak w przepisie.

Składniki:

Mus:
750 g oczyszczonych truskawek
2 łyżki soku z limonki
250 g białej czekolady
1.25 łyżeczki żelatyny
500 ml śmietanki 36 proc.
2 łyżki cukru pudru
szczypta soli

Ciasto:
olej do formy
5 jajek
2 żółtka
170 g cukru
80 g przesianej mąki tortowej
skórka otarta z 1 cytryny
90 g masła

Na wierzch:
160 ml śmietanki 36%
350 g białej czekolady
szczypta soli
2 łyżki soku z cytryny
kilka oczyszczonych truskawek i jagód

Sposób przygotowania:

Robimy mus. Miksujemy i przecieramy przez sito 450 g truskawek. Mieszamy z 1 łyżką soku z limonki, odstawiamy. Czekoladę rozpuszczamy na parze i odstawiamy. Żelatynę zalewamy 60 ml zimnej wody, zostawiamy na 5 minut, aby spęczniała. Podgrzewamy 60 ml śmietanki z cukrem, dodajemy żelatynę i mieszamy, aż się rozpuści. Łączymy najpierw z rozpuszczoną czekoladą, potem ze 180 ml purée truskawkowego. Resztę odkładamy. Pozostałą śmietankę (440 ml) ubijamy na sztywno, 1/3 delikatnie mieszamy z musem czekoladowo-truskawkowym. Gdy składniki się połączą, dodajemy pozostałą ubitą śmietankę. Resztę truskawek (300 g) kroimy w plasterki, mieszamy z łyżką soku z limonki i z musem. Wstawiamy do lodówki na godzinę. Rozgrzewamy piekarnik do 220 st. C. Okrągłą formę o średnicy 20 cm smarujemy olejem i oprószamy mąką. Całe jajka i żółtka ubijamy z cukrem w misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą. Masa powinna być gładka i ciepła - ubijamy jakieś 2 minuty. Zdejmujemy znad pary i ubijamy jeszcze 5-6 minut. Dodajemy do jajek przesianą mąkę, sól i skórkę cytrynową, lekko mieszamy. Pod koniec mieszania cienką strużką wlewamy stopione masło. Wlewamy ciasto do formy, pieczemy 12 minut. Wyjmujemy i czekamy, aż wystygnie, potem ostrożnie kroimy na trzy blaty. Górną warstwę układamy przypieczonym wierzchem do dołu, smarujemy połową purée truskawkowego, potem warstwą musu (ta warstwa powinna mieć niecałe 2 cm). Przykrywamy drugim blatem, smarujemy go purée i musem, kładziemy ostatni placek. Wkładamy do lodówki na noc. Robimy polewę. Zagotowujemy śmietankę, zalewamy nią połamaną czekoladę i mieszamy, aż się rozpuści. Łączymy z solą i sokiem cytrynowym. Studzimy, aż polewa zacznie lekko gęstnieć, ale będzie na tyle płynna, żeby równomiernie pokryć nią ciasto. Polewamy torcik, wygładzając szpatułką. Wstawiamy do lodówki na godzinę. Dekorujemy owocami.

Autor: Olga Badowska

Tort z lodami czekoladowymi Tort z lodami czekoladowymi Fot. Natalia Nowak-Bratek

Tort z lodami czekoladowymi

Ten tort na pewno zasmakuje fanom lodów. Jeśli nie chcesz ich robić samodzielnie, wykorzystaj dobrej jakości lody ze sklepu.

Składniki:

Lody:
500 ml śmietanki kremówki
1 laska wanilii
1 czubata łyżka kakao
150 g posiekanej gorzkiej czekolady 70 proc.
250 ml mleka 3.2 proc.
szczypta soli
5 żółtek
130-150 g cukru (może być trzcinowy)

Tort:
20-30 herbatników czekoladowych
4 łyżki stopionego masła
100 g masła orzechowego
2 łyżki mleka
200 ml śmietanki kremówki
2 łyżki cukru pudru
garść posiekanych orzeszków ziemnych

Sposób przygotowania:

Robimy lody: połowę śmietanki podgrzewamy z połową ziarenek wydrążonych z laski wanilii oraz z kakao. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy kilka sekund, mieszając. Zdejmujemy z ognia, wrzucamy czekoladę i mieszamy, aż się rozpuści. Dodajemy resztę zimnej śmietanki, odstawiamy. Mleko podgrzewamy z solą i pozostałą wanilią. Żółtka ucieramy z cukrem, powoli zaparzamy gorącym mlekiem, mieszając. Podgrzewamy, aż masa zacznie gęstnieć. Przecedzamy i łączymy z masą czekoladową - najlepiej w misce ustawionej w większym naczyniu wypełnionym lodem. Schładzamy i zamrażamy w maszynce do lodów według instrukcji. Robimy tort: herbatniki kruszymy (zostawiamy 3-5 sztuk), mieszamy z masłem, układamy na spodzie tortownicy i dociskamy. Wstawiamy do zamrażalnika na godzinę. Masło orzechowe podgrzewamy z mlekiem, aby zrobiło się rzadsze, studzimy. Gdy lody będą już gęste (czyli gotowe do przełożenia do pudełka i do zamrażalnika), szybko wykładamy je na spód z herbatników, rozsmarowujemy, posypujemy pokruszonymi odłożonymi ciastkami i pokrywamy masłem orzechowym. Wstawiamy do zamrażalnika na godzinę. Ubijamy na sztywno śmietankę z cukrem pudrem, rozkładamy na lodach i wstawiamy do zamrażalnika na 8 godzin. Wyjmujemy 10 minut przed podaniem, posypujemy orzechami i kroimy w kliny. Uwaga: w przypadku tego przepisu najlepsza będzie maszynka z kompresorem, której nie trzeba wstawiać do zamrażalnika. Dzięki temu, że stoi na zewnątrz, kontrolujemy proces mrożenia masy - musimy uchwycić moment, gdy lody są jeszcze łatwe do rozsmarowania na spodzie z herbatników. W maszynce umieszczanej w zamrażalniku mogą zamrozić się na kamień. Wówczas należałoby je lekko rozmrozić, ale to nie wchodzi w grę, bo po szybkim 'złożeniu' tort wraca do zamrażalnika, a powtórne zamrażanie jest niedozwolone!

Autor: Olga Badowska

Tort pina colada Tort pina colada Fot. Shutterstock

Tort pina colada

Jeśli lubisz połączenie ananasa i kokosa, ten tort na pewno przypadnie ci do gustu. Żeby nie był za słodki, najlepiej nasączać go sokiem świeżo wyciskanym z ananasa, jaki można kupić w szklanych buteleczkach w większości marketów lub samodzielnie wycisnąć sok (jeśli masz sokowirówkę). Ostatecznie można wykorzystać sok z kartonu, ale warto dodać do niego nieco soku z cytryny.

Składniki:

Biszkopt (na tortownicę o średnicy 26 cm, składniki powinny być w temperaturze pokojowej):
6 jajek (rozmiar L)
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki pszennej tortowej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

Krem:
2 opakowania budyniu o smaku kokosowym
800 ml tłustego mleka (może też być mleko kokosowe)
300 g miękkiego masła
80 g cukru

Do nasączenia:
buteleczka świeżo wyciskanego soku ananasowego

Do dekoracji:
wiórki kokosowe
kandyzowany ananas (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Przygotuj biszkopt: Piekarnik rozgrzej do temperatury 175 stopni Celsjusza. Dno metalowej tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, boków ani nie smaruj tłuszczem, ani nie wykładaj papierem. Mąkę wymieszaj z mąką ziemniaczaną i przesiej. Białka i żółtka rozdziel. Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli. Następnie, ciągle ubijając, dodawaj powoli cukier. Gdy dodasz cały, zacznij dodawać żółtka - po jednym. Gdy dodasz już wszystkie, przestań miksować. Za pomocą szpatułki delikatnie połącz masę jajeczną z mąką. Staraj się mieszać delikatnie, żeby z ciasta wydostało się jak najmniej pęcherzyków powietrza. Ciasto przelej do przygotowanej tortownicy. Piecz przez około 45 minut (aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy). Po wyciągnięciu z piekarnika upuść biszkopt w tortownicy z wysokości 30-40 cm na podłogę, wyłożoną np. starymi gazetami. Dzięki temu nie powinien opaść (a jeśli nawet, to równomiernie). Odstaw do całkowitego ostudzenia.

Przygotuj krem: Budynie ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, z tą różnicą, że do mieszanki budyniowej, którą rozpuścisz w zimnym mleku, dodaj jeszcze cały cukier potrzebny do przygotowania kremu (80 g). Gdy budyń będzie gotowy, wystudź go - powinien być zimny. Następnie w misie miksera ubij miękkie masło na biały, puszysty krem. Ciągle ubijając, po łyżce dodawaj zimny budyń.

Przygotuj tort: Ostudzony biszkopt przekrój na 3 równe blaty. Na paterę wyłóż pierwszy blat, nasącz ponczem i pokryj ok. 1/4 kremu. Następnie wyłóż kolejny blat, nasącz i połóż podobną ilość kremu. Nakryj go ostatnim blatem, nasącz i wyłóż krem na wierzch oraz boki tortu i obsyp całość wiórkami kokosowymi. Za pomocą rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki ozdób tort. Na koniec udekoruj go kandyzowanym ananasem.

Tort szwarcwaldzki Tort szwarcwaldzki Fot. Shutterstock

Tort szwarcwaldzki

Tort szwarcwaldzki, zwany inaczej tortem z Czarnolasu, to jeden z klasyków. Połączenie śmietany, czekolady i wiśni na pewno zasmakuje gościom. Można wykorzystać wiśnie mrożone, a tort udekorować wisienkami kandyzowanymi.

Składniki:

4 jajka
10 dag cukru
10 dag masła
15 dag gorzkiej czekolady
3 łyżki kirszu (czystej wódki wiśniowej) plus trochę do nasączenia ciasta lub sok wiśniowy
po 5 dag mąki pszennej i ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
15 dag mielonych orzechów laskowych
1 litr kremówki
1 cukier waniliowy
80 dag wiśni (mogą być mrożone)

Sposób przygotowania:

Utrzyj jajka z cukrem. Dodaj stopione masło, rozpuszczoną czekoladę oraz 3 łyżki kirszu. Orzechy upraż na suchej patelni, dodaj do masy jajecznej razem z mąką i proszkiem do pieczenia. Napełnij tortownicę, piecz 45 minut w temp. 190 st. C. Ostudź, przekrój na 3 placki. Śmietanę ubij z cukrem waniliowym. Placki nasącz kirszem, dwa przełóż bitą śmietaną. Na śmietanie ułóż osączone wiśnie, przykryj trzecim plackiem. Tort posmaruj resztą śmietany. Możesz posypać wiórkami czekoladowymi i ozdobić wiśniami.

Źródło przepisu:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.