Jak kupić polskie młode ziemniaki i nie dać się oszukać? Jak je dobrze wykorzystać? Podpowiadamy

Ziemniaki, sprzedawane na bazarku jako 'młode', nie zawsze rzeczywiście są ziemniakami młodymi. To często ziemniaki z innych, cieplejszych krajów, które dojrzewają wcześniej niż krajowe. Jak nie dać się oszukać?
Polskie młode ziemniaki pojawiają się w sprzedaży dopiero na przełomie maja i czerwca, a zagraniczne (z Cypru, Włoch czy Izraela) już w grudniu Polskie młode ziemniaki pojawiają się w sprzedaży dopiero na przełomie maja i czerwca, a zagraniczne (z Cypru, Włoch czy Izraela) już w grudniu Fot. Shutterstock

Polskie ziemniaki? Tylko od maja do lipca

Przede wszystkim polskie młode ziemniaki pojawiają się w sprzedaży dopiero na przełomie maja i czerwca, a zagraniczne (z Cypru, Włoch czy Izraela) już w grudniu. Te z zagranicy nie są zresztą wcale ziemniakami młodymi - po prostu dojrzewają wcześniej. W dodatku, ponieważ muszą do nas dojechać, są zwykle droższe o kilka złotych od krajowych.

Kiedy zatem dostaniemy krajowe młode ziemniaki? Zazwyczaj można je kupić mniej więcej do lipca - później zaczynają już dojrzewać.

Polskie młode ziemniaki są zwykle małe, z charakterystyczną łuszczącą się skórką. Ponieważ są bardzo delikatne i wrażliwe na uszkodzenia, do sprzedaży przeznaczone są bezpośrednio po zebraniu. Przy tym szybko wysychają, więc często są pokryte ziemią, która chroni je przed nadmierną utratą wody.

Jak gotować młode ziemniaki?

Przede wszystkim do gotowania wybieramy ziemniaki podobnej wielkości - inaczej jedne mogą się nam rozgotować, podczas gdy inne będą niedogotowane. Przed gotowaniem odrzucamy też uszkodzone sztuki.

Ziemniaki przed gotowaniem myjemy pod bieżącą wodą i szorujemy gąbeczką lub szczoteczką. Możemy je delikatnie oskrobać z cienkiej skórki, ale nie jest to konieczne (jeśli nie możecie domyć palców mydłem, spróbujcie użyć również soku z cytryny). Po oskrobaniu przepłukujemy je jeszcze i wkładamy do rondelka.

Młode ziemniaczki gotujemy przez około 10-20 minut - w zależności od ich odmiany i wielkości. Możemy je odcedzać, kiedy patyczek wbity w ziemniaka, nie napotyka oporu. Pamiętajcie, żeby nie pozostawiać ziemniaków długo w gorącej wodzie, ponieważ w ten sposób możecie je rozgotować.

Więcej przepisów na młode ziemniaki znajdziecie poniżej.

Młode ziemniaki pieczone w miodzie z rzodkiewkami i szparagami Młode ziemniaki pieczone w miodzie z rzodkiewkami i szparagami fot. Dominika Wójciak

Młode ziemniaki pieczone w miodzie z rzodkiewkami i szparagami

W wiosennej wersji ziemniaki możesz upiec i połączyć z rzodkiewkami i szparagami. W takim wydaniu możesz je serwować jako główny posiłek lub jako dodatek np. do dań z grilla.

Składniki:

500 g młodych ziemniaków
2 pęczki rzodkiewki
pęczek zielonych szparagów
4 garście rukoli
4 gałązki koperku

Dodatki:
łyżka płynnego miodu
2 łyżki oleju rzepakowego lub z pestek winogron
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Ziemniaki szorujemy, gotujemy 8-10 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy (jeśli są duże, kroimy je na pół). Rzodkiewki czyścimy, kroimy na pół (mniejsze zostawiamy w całości). Szparagi myjemy i łamiemy na kawałki długości 4 cm. Ziemniaki układamy na blaszce, posypujemy solą i pieprzem, dodajemy miód i olej, mieszamy. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st., pieczemy 30 minut. Na 10 minut przed końcem dodajemy rzodkiewki i szparagi. Przed podaniem mieszamy z rukolą i koperkiem.

Autor: Dominika Wójciak

Duszone młode ziemniaki według przepisu z 1895 roku

Jedna z naszych redakcyjnych koleżanek poleca ziemniaki według przepisu z 1895 roku, który możecie znaleźć również tu. Do ich przygotowania potrzebne są (oprócz ziemniaków) jedynie: sól, masło, pietruszka i koperek.

Składniki:

0,5 kg malutkich młodych ziemniaków
sól
2 łyżeczki masła
po pęczku koperku i pietruszki

Sposób przygotowania:

Ziemniaki umyj, szorując je dokładnie gąbką, ale nie obieraj. Włóż do rondelka i dołóż masło. Koperek i pietruszkę posiekaj i dorzuć do ziemniaków. Duś je na średnim ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. W trakcie duszenia 2-3 razy potrząśnij garnkiem, żeby nie przywarły do dna i pokryły się w całości ziołami.

Młode ziemniaki nadziewane ricottą Młode ziemniaki nadziewane ricottą fot. Natalia Nowak-Bratek

Młode ziemniaki nadziewane ricottą

Większe sztuki ziemniaków możesz również nadziewać ulubionymi dodatkami. Najlepiej jednak smakują z dodatkiem twarożku (może też być ricotta) lub śmietany.

Składniki:

24 młode średnie ziemniaki (najlepiej podłużne)
1 kg gruboziarnistej soli
2 dymki ze szczypiorem
250 g kwaskowej ricotty
łyżka śmietany 18-proc.
łyżeczka skórki startej z cytryny
sól
pieprz
1-2 łyżki masła

Sposób przygotowania:

Ziemniaki szorujemy, suszymy. Lekko nakłuwamy w kilku miejscach - tylko z jednej strony. Układamy po 4 ziemniaki na kawałku papieru do pieczenia, nakłutą stroną do dołu, formujemy papiloty. Na blachę wysypujemy sól do wysokości 2 cm. Układamy papiloty. Wstawiamy do piekarnia rozgrzanego do 190 st., pieczemy około 30 minut - koniec noża wbity w ziemniak powinien napotkać lekki opór (ziemniaki możemy też upiec bez soli). Dymki siekamy ze szczypiorem (potrzebujemy łyżki szczypioru). Mieszamy z ricottą, dodajemy śmietanę i skórkę z cytryny, łączymy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki studzimy. Lekko ścinamy podstawy (5 mm) i wierzchy (1 cm). Wydrążamy środki, np. końcówką podłużnej obieraczki do warzyw. Masło roztapiamy, smarujemy ziemniaki z wierzchu i wewnątrz. Układamy na blaszce, posypujemy solą. Pieczemy 8-10 minut w 200 st. Masę z ricotty wkładamy do rękawa cukierniczego, faszerujemy nią ziemniaki i podajemy.

Autor: Honorata Piwowarska

Sałatka z młodych ziemniaków i ogórków małosolnych Sałatka z młodych ziemniaków i ogórków małosolnych Fot. Shutterstock

Sałatka z młodych ziemniaków i ogórków małosolnych

Ta aromatyczna sałatka doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań z grilla. Jeśli chcesz, zamiast ogórków małosolnych możesz dodać do nich korniszony.

Składniki:

6-8 młodych ziemniaków (średniej wielkości)
4-5 ogórków małosolnych
2 łyżki majonezu
1 łyżka kwaśnej śmietany (18 proc.) lub jogurtu naturalnego
2-3 łyżeczki musztardy francuskiej (z całymi ziarnami gorczycy)
sól i pieprz do smaku
pęczek szczypiorku

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obierz i ugotuj. Odstaw do ostudzenia. Kiedy ostygną pokrój w grubą kostkę. Ogórki pokrój w grube plastry i dodaj do ziemniaków. Majonez wymieszaj z musztardą i śmietaną lub jogurtem. Sos dopraw solą i pieprzem i wlej do pokrojonych warzyw. Wszystko dobrze wymieszaj i odstaw do lodówki na minimum 2-3 godziny, aby smaki dobrze się 'przegryzły'. Szczypiorek poszatkuj i posyp sałatkę według uznania.

Autor: Ugotuj.to

Więcej o:
Copyright © Agora SA