Gdy w portfelu i na koncie pustki. Proste, pyszne i niedrogie dania na trudny czas przed wypłatą

Przed wypłatą wiatr hula w twoim portfelu? Mamy dla ciebie przepisy na dania, które nasycą i nie nadwyrężą nadmiernie niewielkiego budżetu.
Gołąbki z cukinią i ryżem Gołąbki z cukinią i ryżem fot. Dominika Wójciak

Gołąbki z cukinią i ryżem

Sezon na świeże owoce i warzywa trwa, więc nie ma co robić gołąbków z mięsem. Tym bardziej, że to najdroższy składnik dania. Równie pyszne będą te z cukinią i ryżem (jak z przepisu poniżej), ziemniakami albo z kaszami, na przykład z pęczakiem i grzybami, kaszą gryczaną czy kaszą jaglaną.

Składniki:

główka białej kapusty
4 ząbki czosnku
800 g cukinii (4 średnie sztuki)
pęczek posiekanego koperku

Dodatki:
pęczek cebulki dymki
2 łyżki oleju rzepakowego
140 g ugotowanego ryżu basmati
2 łyżki masła
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Kapustę obieramy z zewnętrznych liści i wycinamy od dołu głąb. Całą główkę wrzucamy do osolonego wrzątku, gotujemy 5 minut. Wyjmujemy z wody, studzimy, dzielimy na pojedyncze liście. Dymkę i czosnek siekamy. Na patelnię wlewamy olej, wrzucamy dymkę i czosnek. Smażymy kilka minut, aż warzywa się zeszklą (pilnujemy, by się nie zrumieniły, bo farsz będzie gorzki). Cukinie ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odciskamy w dłoniach z nadmiaru soku i dodajemy do dymki z czosnkiem. Przyprawiamy solą i pieprzem, smażymy ok. 5 minut, aż cukinia zmięknie. Dodajemy ugotowany ryż i koperek, mieszamy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Z liści kapusty wycinamy twarde nerwy, układamy porcje farszu. Zawijamy niewielkie gołąbki (zaczynamy od boków, a następnie zwijamy jak najciaśniej do końca liścia). Gołąbki układamy ciasno w posmarowanym masłem naczyniu do zapiekania. Na wierzchu układamy kawałki masła, przykrywamy naczynie. Pieczemy 20 minut w 180 st.

Autor: Dominika Wójciak

placki ziemniaczane placki ziemniaczane fot. Natalia Nowak-Bratek

Placki ziemniaczane

To może jedno z najtańszych i najprostszych dań, ale co tu dużo kryć - mało kto ich nie lubi. Tym bardziej, że można je podać na tyle pysznych sposobów - nie tylko z sosem pieczarkowym, ale również: przekładane duszoną cebulą z sosem żurkowym, z białą kiełbasą, burakami i sosem chrzanowym lub z warzywami i płatkami owsianymi. Można je również zrobić w zdrowszej wersji - więcej na ten temat: Placki ziemniaczane - tanio, dietetycznie i zdrowo.

Placki ziemniaczane - przepis podstawowy

Składniki:

(na około 20 placków, przygotowanie: 45 minut)

1 kg dużych mączystych ziemniaków*
duże jajko
duża cebula**
1-2 łyżki mąki
sól
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, myjemy, ścieramy na tarce o drobnych oczkach, cebulę na tarce o średnich oczkach (warzywa możemy też rozdrobnić w malakserze). Dodajemy jajko i łyżkę mąki, posypujemy solą i wyrabiamy masę ? powinna być dość gęsta, wilgotna, ale nie wodnista, a jeśli jest rzadka, dosypujemy resztę mąki (nie dodajemy od razu całej mąki, bo jej nadmiar sprawi, że placki będą twarde). Masę możemy odstawić na 5 minut, by smaki się przegryzły. Olej mocno rozgrzewamy na patelni, kładziemy niewielkie porcje ciasta, formując okrągłe placki (ciasto od razu powinno się ściąć, ale nie rumienić). Smażymy na dość dużym ogniu na złoty kolor z obydwu stron. Osączamy na ręczniku kuchennym. Zanim usmażymy kolejną porcję placków, rozgrzewamy na patelni 1-2 łyżki oleju.

* Mączyste (skrobiowe) ziemniaki mają mniejszą zawartość wody, zazwyczaj są odmianami żółtymi (typ B i C - jak rozpoznać typ ziemniaka więcej na stronie str. 120).

** Cebuli nie musimy dodawać do placków, które zamierzamy jeść na słodko (z cukrem, miodem, jogurtem, owocami).

Autor: Honorata Piwowarska

Zapiekanka ziemniaczana z serem
Zapiekanka ziemniaczana z serem fot. Shutterstock

Zapiekanka ziemniaczana z czosnkiem i serem

A może zapiekanka z ziemniaków, makaronu lub ryżu? Latem masz do dyspozycji wiele pysznych warzyw, które wzbogacą jej smak.

Składniki:

1 kg ziemniaków
200 ml kwaśnej śmietany
4 jajka
4 ząbki czosnku
15-20 dkg startego żółtego sera
pieprz i sól
ulubione przyprawy lub zioła do smaku (np. gałka muszkatołowa czy rozmaryn)
olej lub oliwa do wysmarowania formy

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obrać i obgotować przez około 10 minut w lekko osolonej wodzie (tak, aby się nie rozpadały). Wystudzić i pokroić w plastry lub kostkę. Śmietanę wymieszać z jajkami, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, serem oraz przyprawami. Wymieszać z ziemniakami. Naczynie żaroodporne posmarować cienką warstwą tłuszczu. Wyłożyć do niego mieszaninę ziemniaczaną. Piec przez około 35-45 minut w temperaturze 190-200 stopni Celsjusza.

Autor: Ugotuj.to

Desery Desery Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Naleśniki z białym serem

Naleśniki z serem można zrobić i na słodko, i na słono. W pierwszej wersji będą do nich pasować owoce, na przykład jagody czy też truskawki. W drugiej farsz możecie przygotować na przykład jak do pierogów ruskich - mieszając mielony twaróg z ziemniakami i cebulką. To dobre danie dla osób, które nie potrafią ulepić pierogów.

Naleśniki z serem i śmietaną

Składniki:

2 szklanki mąki pszennej
1 i 1/2 łyżki cukru
4 jajka
1 szklanka mleka
3/4 szklanki śmietanki 30 proc. lub maślanki
szczypta soli
woda gazowana
cukier do posypania

Farsz:
750 g białego sera tłustego lub półtłustego
3 łyżki śmietany 22 proc.
1-2 żółtka
cukier do smaku
1 garść rodzynek
klarowane masło do smażenia
cukier do posypania naleśników

Sposób przygotowania:

Przygotuj ciasto naleśnikowe: trzepaczką lub mikserem dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Jeśli ciasto wydaje się za gęste, dodaj wodę. Odstaw na pół godziny, aby 'odpoczęło'. Następnie na bardzo rozgrzanej patelni smaż na klarowanym maśle cienkie naleśniki. Przygotuj farsz: ser rozgnieć widelcem, dodaj żółtka i łyżkę. Jeśli ser jest za suchy, dodaj więcej śmietany. Dopraw do smaku cukrem, dodaj rodzynki i dokładnie wymieszaj. Naleśniki posmaruj farszem i złóż na cztery. Podawaj od razu lub jeśli ostygną przed podaniem, odsmaż je ponownie na maśle. Podawaj posypane cukrem z kleksem z kwaśnej śmietany.

Autorki: Paulina Kałka, Zuzanna Wiciejowska

Spaghetti z czosnkiem i ostrą papryczką Spaghetti z czosnkiem i ostrą papryczką Fot. Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl

Spaghetti z czosnkiem i ostrą papryczką

Kuchnia włoska słynie z prostych do przygotowania, niedrogich i zarazem pysznych dań. Wśród nich prym wiedzie spaghetti z czosnkiem, oliwą i ostrą papryczką. Świetnym prostym i niedrogim daniem będzie również makaron z pietruszkowym pesto, przygotowanym z natki pietruszki, garstki orzechów lub pestek, oliwy i niewielkiej ilości twardego sera.

Składniki:

320 g makaronu spaghetti
8 ząbków czosnku pokrojonego w plasterki
100 ml oliwy extra vergine (z pierwszego tłoczenia)
natka pietruszki
1 papryczka pepperoncino (można zastąpić papryczką chili)
sól

Sposób przygotowania:

Natkę umyj, osusz i posiekaj (odłóż kilka listków do dekoracji). Papryczkę umyj i drobno posiekaj (jeśli zostawisz pestki, sos będzie superostry). W dużym garnku w osolonym wrzątku ugotuj makaron al dente, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W tym samym czasie na patelni rozgrzej oliwę, dodaj czosnek i przesmaż go na złoty kolor. Następnie dodaj natkę pietruszki i pepperoncino, dopraw solą. Makaron odcedź i przełóż na patelnię, całość dokładnie wymieszaj i przełóż na talerze. Udekoruj natką pietruszki.

Autor: Giancarlo Russo

Panierowane udka kurczaka Panierowane udka kurczaka Fot. Agata Jakubowska/ Agencja Wyborcza.pl

Panierowane udka kurczaka

Udka z kurczaka to zwykle jedno z najtańszych mięs. Nadają się nie tylko do pieczenia w całości. Jeśli zdejmiesz je z kości i poddusisz lub podsmażysz, będą gotowe w ekspresowym tempie. Świetnie sprawdzają się na przykład w daniach kuchni tajskiej czy chińskiej (z ryżem lub ryżowym makaronem, papryką i marchewką).

Składniki:

6 udek kurczaka
sól do smaku
100g mąki pszennej
2 jajka
200 g bułki tartej
200-300 g klarowanego masła lub smalcu (będzie jeszcze lepszy!)

Sposób przygotowania:

W każde udko wsuwamy palec tuż przy kości i w powstały otwór wcieramy sól. Po nasoleniu wstawiamy kurczaka na 2-3 godziny do lodówki, aby sól się dobrze wchłonęła. Następnie obtaczamy udka kolejno: w mące, roztrzepanym i lekko osolonym jajku oraz w bułce tartej. Przyklepujemy panierkę, aby ściśle przylegała do mięsa. Smażymy w głębokim, dobrze rozgrzanym tłuszczu przez 20-25 minut na średnim ogniu. Można podać z frytkami.

 Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Tuńczyk z ryżem i papryką

Ryżową sałatkę możesz zabrać ze sobą do pracy. Sprawdzi się nie tylko jako niedrogi i pyszny obiad, ale również jako kolacja.

Składniki:

1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 torebka ryżu
1 czerwona papryka
1 puszka zielonego groszku
1 cebula
1/2 pęczka koperku
3 łyżki majonezu
sól
pieprz
słodka papryka w proszku

Sposób przygotowania:

Ugotuj ryż według przepisu na opakowaniu, osącz i ostudź. Paprykę i cebulę pokrój w drobną kostkę. Osącz tuńczyka i zielony groszek, posiekaj drobno koperek. Połącz w misce wszystkie składniki sałatki, dodaj majonez, dopraw szczyptą słodkiej papryki, solą i pieprzem, wymieszaj.

Autor: Maria Szkop

Pierogi ruskie Pierogi ruskie Fot. Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com)

Pierogi ruskie

Kuchnia polska obfituje w pyszne i niedrogie dania. Wśród nich poczesne miejsce zajmują pierogi. Niedrogie będą nie tylko ruskie czy z twarogiem, ale również z owocami, np. truskawkami. Nadmiar pierogów możesz zamrozić w paczkach po kilka sztuk i odmrażać później w razie potrzeby.

Składniki:

(na około 80-90 pierogów)
1 kg mąki
około 1/2 szklanki wody
szczypta soli

Farsz:
1/2kg ziemniaków
1/2kg tłustego twarogu
1 jajko
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Mąkę usypujemy na stolnicy w kopczyk, w nim robimy dołek, stopniowo wlewamy do niego wodę i wyrabiamy ciasto. Powinno być sprężyste i nie może kleić się do rąk. Odstawiamy, by chwilę odpoczęło, przykrywamy wilgotną ściereczką, żeby nie wysychało. Ziemniaki obieramy, gotujemy do miękkości, cedzimy i ugniatamy tłuczkiem. Gdy ziemniaki wystygną, dodajemy twaróg, jajko, sól i pieprz. Rozwałkowujemy ciasto dość cienko i szklanką wycinamy kółka. Na krążki nakładamy odrobinę farszu, nie za dużo bo pierogi się rozpadną i trudno będzie je kleić. Najpierw tylko sklejamy brzegi ciasta (można zwilżyć je wodą), potem lekko skręcając brzeg i robiąc falbankę. Wrzucamy pierogi do gotującej się wody na około 2-3 minuty. Podajemy z kwaśna śmietaną albo z podsmażoną cebulą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA