Jak przyrządzić zieloną fasolkę szparagową? Jest pyszna nie tylko z bułką tartą! Mamy 5 prostych przepisów na ten sezon

Zielona fasolka to obok cukinii, bobu i kalafiora, jedno z najlepszych letnich warzyw. Tylko dlaczego tak często traktujemy ją po macoszemu i serwujemy tylko z bułką? Przecież można ją przyrządzić na tyle pysznych sposobów!
Zielona fasolka szparagowa z pesto Zielona fasolka szparagowa z pesto Fot. Stolyevych Yuliya / Shutterstock

Zielona fasolka szparagowa z pesto

Fasolka szparagowa daje dużo pola do popisu kulinarnym fanatykom. Świetnie smakuje na przykład z pesto. By smak sosu był bardziej intensywny, możesz dodać do niego (przed zmiksowaniem) solidną garść umytych listków rukoli. Bazylię możesz również zastąpić taką samą ilością pietruszki.

Składniki:

1 kg zielonej fasolki szparagowej
cała bazylia (z jednej doniczki)
ok. 40-50 g parmezanu lub podobnego, twardego sera
ok. 100 ml oliwy
2 ząbki czosnku
3-4 łyżki orzeszków piniowych, nerkowców, pestek dyni lub nasion słonecznika
sól i pieprz do smaku oraz nieco cukru do gotowania fasolki

Sposób przygotowania:

Zieloną fasolkę umyj, usuń końcówki i ugotuj w osolonej i lekko posłodzonej wodzie do ulubionej konsystencji (do miękkości lub al dente). W trakcie, gdy fasolka będzie się gotowała, przygotuj pesto. Wszystkie składniki zmiksuj do uzyskania pożądanej konsystencji (w razie potrzeby dodaj nieco oliwy). Dopraw do smaku solą i pieprzem. Gdy fasolka się ugotuje, odcedź ją i osącz z nadmiaru wody. Następnie wymieszaj z pesto. Możesz podawać od razu lub na zimno.

Zielona fasolka szparagowa w panierce - a la frytki Zielona fasolka szparagowa w panierce - a la frytki Fot. vm2002 / Shutterstock

Zielona fasolka szparagowa w panierce - a la frytki

Kto powiedział, że frytki muszą być z ziemniaków? Chrupiące 'frytki' można zrobić również z wielu innych warzyw, także fasolki szparagowej (zielonej lub żółtej) albo szparagów. Jeśli chcesz, by danie było zdrowsze, frytki możesz również upiec, zamiast smażyć.

Składniki:

0,5 kg zielonej fasolki szparagowej
ok. 200 g mąki pszennej
150 ml mleka
1 duże jajko
ok. 100 g panko lub bułki tartej
sól i pieprz do smaku
opcjonalnie ulubione przyprawy, np. czosnek, papryka, zioła (do panierki)
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Fasolkę umyj i pozbaw twardych końcówek. Wrzuć do gotującej się, osolonej wody na około 5 minut. Po tym czasie odcedź i zalej lodowatą wodą. Następnie odcedź i osącz. Poczekaj, aż ostygnie. W tym czasie zacznij rozgrzewać w garnku olej i przygotuj trzy naczynia - na jedno wysyp mąkę, na drugim roztrzep jajko z mlekiem, a na drugim umieść bułkę tartą lub panko (możesz wymieszać je z ulubionymi przyprawami). Każdą fasolkę obtaczaj najpierw w mące, a następnie w jajku z mlekiem i w bułce (lub panko). Smaż na złoto, a następnie osącz na ręczniku papierowym. Możesz podawać z ulubionym sosem lub salsą.

Zobacz również:

Pieczona zielona fasolka z cytryną i czosnkiem Pieczona zielona fasolka z cytryną i czosnkiem Fot. Brent Hofacker / Shutterstock

Pieczona zielona fasolka z cytryną i czosnkiem

Taka fasolka jest świetna jako samodzielnie danie, ale doskonale pasuje również do kurczaka czy ryby. Jeśli chcesz, możesz wzmocnić jej smak, dodając nieco chilli w płatkach.

Składniki:

0,5 kilograma zielonej fasolki
1 spora cytryna (najlepiej ekologiczna
2 ząbki czosnku
1,5-2 łyżki stołowe oliwy
sól (może być morska) i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Fasolkę umyj i osusz. Następnie odetnij od niej twarde końcówki. Cytrynę umyj, osusz i pokrój w półplasterki. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza (jeśli twój piekarnik zbyt mocno spieka potrawy, może być nieco mniej, np. 200 stopni). Fasolkę wymieszaj w naczyniu z oliwą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i cytryną. Dopraw solą i pieprzem. Piecz przez około 15-20 minut, mieszając w połowie pieczenia. Nie dopuść, żeby się przypaliła. Serwuj od razu po wyjęciu z piekarnika.

Frittata z zieloną fasolką szparagową Frittata z zieloną fasolką szparagową Fot. Nadiia Diachenko / Shutterstock

Frittata z zieloną fasolką szparagową

Co zrobić, gdy z obiadu zostanie wam za dużo fasolki szparagowej? To proste - frittatę! Sprawdzi się i na kolację czy śniadanie, i na obiad kolejnego dnia. Jeśli frittata ma być daniem obiadowym, możesz serwować ją na przykład z sałatką. Oprócz fasolki możesz wykorzystać w ten sposób również ziemniaki z obiadu.

Składniki:

ok. 300 g ugotowanej fasolki szparagowej
6 dużych jajek (najlepiej o temperaturze pokojowej)
3 łyżki jogurtu greckiego
2 łyżki masła (może być klarowane), oliwy lub oleju
1 cebulka - najlepiej szalotka, pokrojona w drobną kostkę (można pominąć)
1-2 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
ok. 50 g startego twardego sera - najlepiej parmezanu
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza. Jajka wbij do miski, dodaj jogurt, 3/4 sera, a także nieco soli i pieprzu i roztrzep wszystko tak, aby składniki się połączyły. Na sporej patelni, którą można włożyć do piekarnika, rozgrzej tłuszcz. Podsmaż na niej cebulkę, a gdy będzie już podsmażona, dodaj czosnek. Chwilę podsmaż i dodaj fasolkę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Na warzywa wylej masę jajeczno-serową. Smaż wszystko przez kilka minut - do momentu, aż zobaczysz, że brzegi frittaty się już podpiekły. Następnie posyp wierzch pozostałym serem i włóż patelnię do piekarnika na około 15 minut (aż wierzch frittaty się zrumieni). Podawaj na ciepło.

'Chrust' z zielonej fasolki w boczku 'Chrust' z zielonej fasolki w boczku Fot. Africa Studio / Shutterstock

"Chrust" z zielonej fasolki w boczku

Fasolka owinięta plastrami boczku to smaczna przekąska, którą możesz jeść zarówno solo, jak i podać jako dodatek do dań mięsnych. To danie jest proste, a przy tym uniwersalne - sprawdzi się i na przyjęciu, i na pikniku. Jest też o tyle wygodne, że możesz je przygotować wcześniej, a do piekarnika wstawić tuż przed pojawieniem się gości.

Składniki:

8-10 plasterków surowego boczku
zielona fasolka szparagowa (po 6-8 fasolek na jedną wiązkę)
łyżka oliwy
sól morska i świeżo zmielony pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzej do temperatury 190 stopni Celsjusza. Fasolkę umyj, oderwij twarde końcówki. Wrzuć na 5 minut do gotującej się i osolonej wody, a następnie odcedź i przełóż na kilka minut do lodowatej wody. Odcedź i osącz z nadmiaru wody. Następnie przełóż do miski, polej oliwą i wymieszaj. Bierz po 6-8 fasolek i każdą z takich wiązek owijaj w połowie plastrem boczku. Fasolkowe 'chrusty' układaj na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli się rozwijają, możesz spiąć je wykałaczkami. Każdą z wiązek posyp solą i pieprzem. Piecz przez około 20 minut.

Więcej o:
Copyright © Agora SA