Tysiąc i jedna rzecz, które można zawinąć w boczek - przepisy na pyszne zawijaski

Polacy kochają boczek. W niektórych kuchniach to obowiązkowy dodatek do jajecznicy albo baza do okrasy. W cienkie plastry tego mięsa chętnie zawija się także przekąski oraz dania obiadowe. Co i jak najlepiej w nie owijać? Oto cała masa pomysłów.
Jaki boczek do owijania dań i przekąsek? Jaki boczek do owijania dań i przekąsek? Fot. Shutterstock/Africa Studio

Jaki boczek do owijania dań i przekąsek?

Do owijania dań i przekąsek sprawdzi się zarówno boczek wędzony surowy, jak i parzony. To, co najważniejsze w boczku do zawijania, to grubość.

Cienkie czy grube plastry?

Choć wiele osób uwielbia grubsze plastry, które idealnie pasują do typowo polskiej deski mięs i wędlin, nie sprawdzą się do owijania przekąsek. W boczek najczęściej owija się jedzenie, które - dzięki tłuszczowi - pozostaje soczyste w środku. Zewnętrzna strona ma być jednak zarumieniona i chrupiąca.

Owszem, grube plastry sprawią, że kawałek piersi z kurczaka nie wyschnie podczas pieczenia, ale całość będzie po prostu zbyt tłusta, a boczek się nie zarumieni. Zbyt gruba warstwa otoczki sprawi też, że to, co znajduje się w środku, będzie nadmiernie upieczone lub usmażone. Dodatkowo, zdecydowanie trudniej zawinąć śliwkę czy kawałek mięsa w gruby plaster boczku. Znacznie łatwiej pójdzie z cienko krojonym boczkiem.

Daktyle i kozi ser w boczku Daktyle i kozi ser w boczku Fot. Shutterstock/Brent Hofacker

Daktyle i kozi ser w boczku

Słodkie daktyle, lekko cierpki ser kozi i słony, intensywny boczek. Czy może być lepsze połączenie? Taka przekąska to znakomita propozycja na imprezę, jeśli nie chcecie znów podawać gościom śliwek w boczku (choć trzeba przyznać, że i te smakują wyśmienicie). Jak przyrządzić daktyle z kozim serem zawinięte w boczek?

Daktyle i kozi ser w boczku - przepis:

Składniki:

  • 10 plastrów boczku
  • około 20-30 suszonych daktyli
  • około 100 g sera koziego naturalnego, pleśniowego lub ziołowego (sprawdzi się ten w plastrach, roladzie lub do smarowania)

Dodatkowo:

  • około 20 wykałaczek

Sposób przygotowania:

  1. Plastry boczku przekrawamy na pół lub na trzy części, w zależności od tego, ile i jak dużo mięsa przewidujecie na jednego daktyla. Warto, by utworzyła się jedna warstwa mięsa, dzięki czemu boczek szybko się zarumieni i będzie chrupiący.
  2. Daktyle nadziewamy serem kozim. Za pomocą ostrego nożyka lub końcówki łyżeczki robimy otwór w środku. Wkładamy tam po kawałeczku lub po porcji sera (zależnie od tego, którego rodzaju używamy).
  3. Każdego daktyla układamy na końcu plastra boczku i zawijamy. Daktyla przebijamy wykałaczką tak, by unieruchomić końcówki mięsa. Dzięki temu, gdy boczek się skurczy, będzie dalej pokrywał cały owoc.
  4. Gotowe daktyle układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Całość pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez około 15-20 minut lub do momentu, aż boczek się zarumieni.
  5. Taka przekąska smakuje zarówno na ciepło, jak i po ostudzeniu (ale nie ochłodzeniu w lodówce, gdyż zimny tłuszcz z boczku tworzy niezbyt apetyczny, biały nalot).
Krewetki w boczku z sosem sweet chili Krewetki w boczku z sosem sweet chili Fot. Shutterstock/Africa Studio

Krewetki w boczku z sosem sweet chili

Są tacy, którzy uwielbiają krewetki w tradycyjnej formie, na przykład z masłem i czosnkiem albo na chrupiąco (zobacz: Krewetki w tempurze - przepis na pyszną przekąskę), inni wolą bardziej wymyślne wersje. Nasza propozycja to połączenie, które zadowoli i jednych, i drugich. Jak się zabrać za przyrządzanie krewetek w boczku? To bardzo proste.

Krewetki w boczku w sosem sweet chili - przepis

Składniki:

  • 20 krewetek (najlepsze będą duże, tygrysie)
  • 7 plastrów boczku
  • 1/2 szklanki octu ryżowego lub białego
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki wody
  • 3 łyżki sosu rybnego
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżki suszonych płatków chili
  • 1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej

Dodatkowo:

  • 20 wykałaczek
  • cząstki cytryny lub limonki do podania

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw przygotowujemy sos. Wszystkie składniki poza mąką umieszczamy w rondelku i podgrzewamy na średnim ogniu przez 10 minut od momentu zagotowania.
  2. Gdy masa się zredukuje o połowę, dodajemy mąkę rozrobioną z kilkoma łyżkami wody, mieszamy i gotujemy jeszcze przez 2 minuty. Zdejmujemy z ognia, przelewamy do miseczki lub słoiczka.
  3. Krewetki obieramy z pancerzyków (poza ogonkami) i pozbywamy się ciemnego jelita. Jak to zrobić? Sprawdźcie: 3 proste przepisy na krewetki, które musisz znać! [PLUS PORADY].
  4. Boczek przekrawamy na trzy części.
  5. Krewetki zawijamy w boczek i wbijamy w nie po wykałaczce, by mięso się trzymało. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez około 15 minut, aż boczek się przyrumieni.
  6. Podajemy wraz z sosem sweet chili i cząstką cytryny lub limonki.
ziemniaki ziemniaki gazeta.tv

Ziemniaki grillowane w boczku

Takie ziemniaczki można zaserwować i w formie grillowanej (latem oczywiście na grillu, w pozostałych miesiącach na patelni grillowej), i pieczonej. Jedno jest pewne - to bardzo łatwa i sycąca przekąska. Zobaczcie na poniższym wideo, że nie kłamiemy.

Ziemniaki grillowane w boczku - przepis

Składniki:

  • małe ziemniaki (najlepiej młode)
  • plastry boczku
  • plastry sera żółtego
  • świeży rozmaryn
  • pieprz, sól

Sposób przygotowania:

  1. Przygotowujemy tyle plastrów boczku i żółtego sera, ile ziemniaków chcemy przyrządzić.
  2. Na boczku układamy ser, na nim kładziemy ziemniaka, małą gałązkę rozmarynu, doprawiamy pieprzem i solą. Całość szczelnie zawijamy.
  3. Tak przygotowane ziemniaki grillujemy na ruszcie, patelni grillowej lub w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza. Przewracamy je co jakiś czas, by mięso przyrumieniło się równomiernie, a ser dobrze rozpuścił.
  4. Gotowe ziemniaczki podajemy z sosem czosnkowym.

Przepis pochodzi z: Ziemniaki grillowane w boczku - szybko ci bo(cz)kiem nie wyjdą

haps - paluch w boczku haps - paluch w boczku haps

Serowa bagieta w boczku

Serowa bagieta w boczku sprawdzi się zarówno jako imprezowa przekąska, jak i podana bez okazji na podwieczorek. Nie jest to propozycja dietetyczna, ale umówmy się - są takie dni, gdy nie trzeba liczyć kalorii. Nasza bagietka jest prosta i szybka w przygotowaniu. Dzięki sporej ilości sera z pewnością szybko zaspokoi głód.

Serowa bagieta w boczku - przepis:

Składniki:

  • 1 mini-bagietka
  • 3 plastry sera żółtego
  • 1 kulka mozzarelli (125 g)
  • 50 g sera z niebieską pleśnią
  • 200 g wędzonego boczku w plastrach

Sposób przygotowania:

  1. Bagietkę rozkrajamy wzdłuż, ale nie do końca i delikatnie rozkładamy na boki.
  2. Do środka bagietki wkładamy plastry żółtego sera, a następnie pokrojoną w plastry mozzarellę oraz kawałki sera z niebieską pleśnią.
  3. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia rozkładamy plastry boczku tworząc prostokąt o takiej samej długości co bagietka. Na środku kładziemy wypełnioną serem bagietkę i owijamy ją szczelnie boczkiem.
  4. Pieczemy około 20 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż boczek delikatnie się zrumieni.

Przepis pochodzi z: Serowa bagieta w boczku

Faszerowana pierś z indyka Faszerowana pierś z indyka Fot. Shutterstock/MShev

Faszerowana pierś z indyka

Boczek sprawdza się świetnie nie tylko w małych przekąskach, lecz także jako dodatek do dań obiadowych. Taką propozycją jest faszerowana pierś z indyka. To kolejny przepis typu "proste i efektowne", dlatego można go zrealizować zarówno na obiad w tygodniu, jak i ten odświętny, gdy przyjmujecie gości. Jak zrobić faszerowaną pierś z indyka? Oto wskazówki.

Faszerowana pierś z indyka - przepis

Składniki:

  • pojedyncza pierś z indyka
  • niewielka cebula
  • 200 g serka śmietankowego
  • 100 g mozzarelli
  • 50 g parmezanu
  • pół szklanki posiekanych świeżych ziół (na przykład natki pietruszki i/lub cząbru i/lub tymianku)
  • kilka plastrów boczku (w zależności od wielkości piersi)
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Pierś rozcinamy wzdłuż na pół tak, by rozkładała się jak książka. Delikatnie ją rozbijamy przez kawałek folii, dzięki czemu łatwiej będzie ją zawinąć. Doprawiamy ją z obu stron solą i pieprzem i odstawiamy na bok na czas przygotowywania farszu.
  2. Cebulę drobno siekamy, a mozzarellę i parmezan ścieramy na tarce o dużych oczkach.
  3. Cebulę, sery, serek śmietankowy oraz zioła mieszamy razem w miseczce i doprawiamy solą i pieprzem.
  4. Na desce rozkładamy plastry boczku obok siebie na kształt prostokąta o długości nieco większej niż długość piersi.
  5. Farsz nakładamy na jedną stronę piersi i zawijamy ją w roladę. Przekładamy na ułożony boczek tak, by łączenie rolady znalazło się na dole. Zawijamy plastry boczku wokół rolady i przekładamy ją na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia lub do naczynia żaroodpornego.
  6. Pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez około godzinę. Jeśli boczek zacznie się zbyt mocno przypiekać, warto przykryć roladę kawałkiem folii aluminiowej.
  7. Upieczoną pierś odkładamy na 10 minut, by "odpoczęła". Dzięki temu soki równomiernie rozłożą się po całym kawałki i nie będą nadmiernie wypływać podczas krojenia.

Taką faszerowaną pierś z indyka można podawać z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi. Do tego doskonale pasować będą surówki, na przykład z marchewki lub czerwonej kapusty.

Na słodko - brzoskwinie w boczku Na słodko - brzoskwinie w boczku Fot. Shutterstock/Elena Shashkina

Na słodko - brzoskwinie w boczku

Słodkie połączenia z boczkiem nadal wzbudzają zaskoczenie. Niedawno pisaliśmy o lodach z bekonem, które sprzedawał Burger King. Jednak nie tylko karmel czy syrop klonowy idealnie pasuje do boczku. Okazuje się, że świetnie sprawdzają się także owoce. Nasza propozycja to banalnie proste, słodko-wytrawne brzoskwinie w boczku.

Brzoskwinie w boczku - przepis

Składniki:

  • 3 dojrzałe, ale twarde brzoskwinie lub 6 połówek z puszki
  • 6 plastrów boczku
  • syrop balsamiczny

Dodatkowo:

  • 12 wykałaczek

Sposób przygotowania:

  1. Brzoskwinie świeże myjemy i osuszamy, po czym przekrawamy na pół, pozbywamy się pestki i raz jeszcze każą połówkę dzielimy na dwa. Owoce z puszki przekrawamy na pół i osuszamy na ręczniku papierowym.
  2. Plastry boczku przekrawamy na pół. Każdy plaster owijamy wokół cząstki brzoskwini i zabezpieczamy wykałaczką.
  3. Zawinięte owoce układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 200 stopniach przez 10-15 minut, aż boczek się zarumieni.
  4. Podajemy lekko przestudzone, polane syropem balsamicznym.
Szparagowe paluchy z boczkiem Szparagowe paluchy z boczkiem Fot. Shutterstock/Marian Weyo

Szparagowe paluchy z boczkiem

Zawijane w boczek warzywa to zawsze dobry pomysł. Uwielbiają je dorośli, a dzieciaki łatwiej jest do nich przekonać. A to, co włożycie do środka, zależy od was samych. Nasza propozycja to wersja ze szparagami w boczku. Oto, jak je zrobić.

Szparagowe paluchy z boczkiem - przepis:

Składniki:

  • 10 zielonych szparagów
  • 20 plastrów boczku (surowego lub wędzonego; może też być szynka dojrzewająca)

Dodatkowo na glazurę:

  • 3-4 łyżki oliwy dobrej jakości
  • 1 łyżka miodu
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Na początku przygotowujemy szparagi. Myjemy je i odrywamy lub odcinamy zdrewniałą końcówkę z każdego szparaga. Następnie gotujemy na parze przez około 8-10 minut.
  2. W czasie, kiedy szparagi się gotują, przygotowujemy sobie wodę z lodem. Szparagi wkładamy do niej od razu po ugotowaniu na parze i trzymamy tak przez około 1-2 minuty. Dzięki temu powinny zachować swój kolor.
  3. Następnie wyciągamy je z wody i osuszamy na sitku. Gdy będą suche, owijamy je boczkiem po dwa plastry na szparaga.
  4. Przygotowujemy glazurę, dokładnie mieszając ze sobą jej składniki.
  5. Szparagi w boczku grillujemy, smażymy na patelni grillowej lub pieczemy w temperaturze 200 stopni Celsjusza, aż boczek zrobi się rumiany. W międzyczasie kilkukrotnie smarujemy je z każdej strony glazurą z oliwy i miodu.

Takie paluchy szparagowe można jeść solo. Znakomicie smakować będą podane z jajkiem sadzonym lub w koszulce.

Przepis to zmodyfikowana wersja naszych szaszłyków z boczkiem i szparagami - prostej i pysznej przekąski z grilla [PRZEPIS].

haps haps haps

Ostre jajka w boczku

Jajka? Dobre! Boczek? Pycha! Jajka w boczku? O mamo! Taka przekąska to doskonała propozycja na wieczór przy ulubionym filmie albo meczu. Może nie są najmniej tuczące, ale - cóż - piszemy tu o boczku, czego można się było spodziewać? Ich przygotowanie wymaga troszkę czasu, ale wcale nie jest skomplikowane. Jak zrobić taką przekąskę? 

Ostre jajka w boczku - przepis

Składniki:

  • jajka
  • boczek wędzony
  • mąka
  • bułka tarta
  • przyprawy

Sposób przygotowania:

  1. Gotujemy jajka na twardo - przez około 6 minut od momentu zagotowania. 
  2. Ostudzone jajka obieramy i zawijamy w plasterki boczku.
  3. Panierujemy kolejno w mące, jajku i bułce tartej z przyprawami. Aby panierka była grubsza, obtaczamy ponownie jajko bułką z przyprawami.
  4. Tak przygotowane jajka smażymy w głębokim tłuszczu, aż panierka będzie rumiana i chrupiąca - trwa to około 2-3 minuty.
  5. Jajka podajemy oczywiście z majonezem.

Przepis pochodzi z: Piekielnie ostre jajka Belzebuba - na śniadanie i jako przekąska do meczu.

A jakie wy macie sposoby na zawijaski z boczkiem? Podzielcie się swoimi pomysłami.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA