Jesienny comfort food - 6 przepisów na ciepłe dania z kiełbasą

Jesienią, zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nie dopisuje, chętnie sięgamy po rozgrzewające dania. Na naszych stołach goszczą zapiekanki, potrawki, gęste zupy. My polecamy wam dania z kiełbasą - w sam raz dla głodomorów.
Kiełbasa zapiekana z warzywami w pomidorach Kiełbasa zapiekana z warzywami w pomidorach Fot. Z. Kruger (iStock)

Kiełbasa zapiekana z warzywami w pomidorach

Na początek proste i pyszne danie - kiełbasa zapiekana w pomidorach. Świetnie smakuje zarówno solo, jak i z dodatkiem ziemniaków czy pieczywa.

Kiełbasa zapiekana z warzywami w pomidorach - składniki:

4 kiełbasy
pół dużego pora (biała część)
2 spore marchewki
2 spore pietruszki
1-2 łodygi selera naciowego (można pominąć)
1 opakowanie przecieru pomidorowego (kartonik)
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
spora szczypta cukru
sól i pieprz
opcjonalnie ulubione zioła, np. majeranek, tymianek
olej do smażenia

Kiełbasa zapiekana z warzywami w pomidorach - sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza (górna i dolna grzałka). Marchewkę i pietruszkę umyj, obierz i pokrój w spore kawałki. Selera również umyj, osusz i pokrój na kawałki o grubości ok. 1-1,5 cm. Pora pokrój w ćwierćplasterki, a czosnek przeciśnij przez praskę. Na sporej patelni rozgrzej olej. Podsmaż na niej kiełbasę, aż zacznie się robić rumiana (możesz ją nieco ponacinać). Zdejmij kiełbasę z ognia i przełóż do żaroodpornego naczynia. Na tę samą patelnię wylej jeszcze trochę oleju. Wrzuć pora i czosnek, i podsmaż przez chwilę. Następnie dodaj resztę pokrojonych warzyw. Podlej niewielką ilością wody, a następnie posól i popieprz je do smaku. Duś przez około 5 minut. Następnie dodaj przecier pomidorowy. Duś kolejne 10-15 minut. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem, papryką oraz ewentualnie ulubionymi przyprawami. Warzywa z sosem wlej do naczynia z kiełbasą. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 20 minut, aż warzywa będą miękkie. podawaj z ziemniakami, kluskami lub pieczywem.

Autor: red.

Bułeczki z kiełbasą paprykowaną i papryczką chilli Bułeczki z kiełbasą paprykowaną i papryczką chilli Fot. wlodek cala

Bułeczki z kiełbasą paprykowaną i papryczką chilli

Takie bułeczki to świetny pomysł na sycące drugie śniadanie. Pikantne nadzienie na pewno cię rozgrzeje, ale nie musisz dodawać do nich ostrej papryki czy paprykowanej kiełbasy, jeśli za nimi nie przepadasz. Z powodzeniem sprawdzi się również zwykła kiełbasa z dodatkiem słodkiej papryki.

Bułeczki z kiełbasą paprykowaną i papryczką chilli - składniki:

50 g świeżych drożdży
250 ml mleka
łyżka cukru
500 g mąki pszennej
2 jajka
1 łyżeczka soli
150 g kiełbasy paprykowanej
papryczka chilli
50 g roztopionego masła

Do posypania:
jajko
siemię lniane
sól gruboziarnista
płatki owsiane

Bułeczki z kiełbasą paprykowaną i papryczką chilli - sposób przygotowania:

Przygotowujemy zaczyn. W misce ucieramy drożdże z ciepłym mlekiem, cukrem i łyżką mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną rosnąć. Do dużej miski przesiewamy resztę mąki, wbijamy jajka, wsypujemy sól oraz dodajemy drobno posiekaną kiełbasę oraz papryczkę chilli. Wlewamy zaczyn i wyrabiamy ciasto. Pod koniec dodajemy masło. Jeżeli ciasto jest za gęste, dolewamy odrobinę przegotowanej wody. Kiedy masa jest jednolita i łatwo odchodzi od ręki, odstawiamy ją ponownie do wyrośnięcia. Następnie dzielimy ciasto na porcje. Nadajemy im kształt grubych placuszków. Wierzch nacinamy nożem, smarujemy jajkiem i obsypujemy solą, siemieniem lnianym i płatkami owsianymi. Znów odstawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy 20-25 minut w 200°C.

Autor: Jakub Kuroń

Fasolka po bretońsku - prosty sposób na sycący obiad Fasolka po bretońsku - prosty sposób na sycący obiad fot. Shutterstock

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to jedno z naszych ulubionych dań z kiełbasą. Aromatu doda jej wędzony boczek i suszony majeranek.

Fasolka po bretońsku - składniki:

600 g fasoli Piękny Jaś
po 250 g kiełbasy i wędzonego boczku
2 puszki pomidorów krojonych lub 600 g przecieru pomidorowego (albo ok. 2 kg świeżych pomidorów obranych ze skórki oraz pozbawionych gniazd nasiennych i pokrojonych w kostkę)
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
1 listek laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
ok. 10 ziarenek czarnego pieprzu
sól i pieprz
olej do smażenia

Fasolka po bretońsku - sposób przygotowania:

Fasolę przejrzyj, usuń uszkodzone ziarna i zanieczyszczenia, a następnie przepłucz. Przełóż do garnka i zalej wodą o temperaturze pokojowej, tak, aby ponad fasolą znajdowało się około 5 centymetrów płynu. Pozostaw na około 12 godzin do namoczenia. Jeśli ziarna wcześniej wchłoną całą wodę, uzupełnij ją. Po upływie tego czasu odlej wodę, w której fasolka się moczyła i nalej świeżej na tę samą wysokość. Dodaj listek laurowy, ziele angielskie i ziarenka pieprzu, lekko posól. Garnek ustaw na średnim ogniu. Fasolkę gotuj pod przykryciem przez około 2 godziny (lub do miękkości). W razie potrzeby uzupełniaj odparowaną wodę. Po ugotowaniu fasolkę odcedź. Cebulę i boczek pokrój w kostkę, a kiełbasę np. w półplasterki. Na sporej patelni lub w szerokim garnku rozgrzej olej. Wrzuć przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz posiekaną cebulę i przesmażaj, aż cebula się zeszkli. Dodaj boczek i cebulę i podsmaż, aż się lekko przyrumienią. Następnie wrzuć pomidory lub przecier i chwilę podduś. Na koniec dodaj fasolkę. Dopraw niewielką ilością soli i pieprzu oraz przyprawami. Duś pod przykryciem przez około 0,5-1 godzinę. Jeśli zachodzi taka potrzeba dopraw jeszcze do smaku i podawaj.

Autor: Ugotuj.to

Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym Fot. Natalia Nowak-Bratek

Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym

Bigos to doskonałe danie na kilka dni. Najlepiej smakuje na drugi lub trzeci dzień po przygotowaniu, a podgrzewanie dodaje mu smaku.

Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym - składniki:

4 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyżki białego wytrawnego wina
kilka listków bazylii
po gałązce tymianku i majeranku
750 g kiełbasy
2 kg słodkich twardych jabłek
łyżka soku z cytryny
cebula
2-3 łyżki oleju
3 listki laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
ostra mielona papryka
sól
pieprz

Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym - sposób przygotowania:

Przecier pomidorowy przekładamy do rondelka, dodajemy wino, posiekaną bazylię, tymianek i majeranek, posypujemy solą i pieprzem, dusimy 5-6 minut. Kiełbasę kroimy na plasterki, a potem w paski. Jabłka obieramy, miąższ kroimy w słupki. Skrapiamy sokiem z cytryny, mieszamy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej, szklimy cebulę. Dodajemy kiełbasę, smażymy. Dodajemy przecier pomidorowy, listki laurowe i ziele angielskie, posypujemy solą i pieprzem, dusimy kilka minut. Dodajemy jabłka, posypujemy ostrą papryką, dusimy ok. 10 minut. Przyprawiamy (bigos powinien być pikantny).

Autor: Honorata Piwowarska

Stromboli Stromboli Fot. Natalia Nowak-Bratek

Stromboli

Fanom pizzy z kiełbasą polecamy włoską roladę stromboli. Nie musisz ograniczać się tylko do białej kiełbasy , możesz dodać również wędzoną czy paprykowaną.

Stromboli - składniki:

Ciasto:
200 ml ciepłej wody
1 łyżeczki suszonych drożdży lub 7 g świeżych
1 łyżka oliwy extra vergine
0.7 łyżki soli
0.5 łyżki cukru
275 g mąki pszennej (typ 750)

Farsz:
250 g surowej białej kiełbasy
1/2 łyżeczki papryki w proszku
1/4 łyżeczki chilli w proszku
1 łyżka oliwy
1 średnia cebula pokrojona w piórka
1/2 czerwonej papryki pokrojonej w cienkie plastry
1/2 czerwonej papryczki chilli
1 rozgnieciony ząbek czosnku
1/2 łyżeczki suszonego oregano
200 g cienkich plastrów szynki
200 g plastrów salami
2 garście startego sera provolone
2 garście startej mozzarelli
garść ciemnych oliwek pokrojonych w plasterki

Na wierzch:
oliwa
1 jajko roztrzepane z odrobiną wody

Stromboli - sposób przygotowania:

Do wody wsypujemy drożdże, odstawiamy na 5 minut, aby zaczęły pracować. Dodajemy oliwę, sól, cukier, mieszamy. Wsypujemy mąkę, wyrabiamy, aż ciasto będzie gładkie. Zagniatamy, przykrywamy ściereczką i czekamy 20 minut, aż wyrośnie. Zagniatamy jeszcze5-10 minut, aż ciasto będzie sprężyste. Formujemy kulę, skrapiamy oliwą, przykrywamy folią. Wkładamy na noc do lodówki. Wyjmujemy i czekamy, aż wróci do temperatury pokojowej. Zbijamy ciasto i chwilę zagniatamy. Formujemy. Po rozwałkowaniu powinniśmy otrzymać 2 placki o wymiarach 20 x 30 cm. Rozgrzewamy piekarnik do 190-200 st. C. Wyjmujemy z osłonek kiełbasiany farsz, rozdrabniamy go i smażymy 5 minut z papryką i chilli w proszku, aż mięso zbrązowieje. Odsączamy na ręczniku papierowym. Na patelnię wlewamy oliwę, wrzucamy cebulę, paprykę i chilli. Smażymy, aż wszystko zmięknie, dodajemy czosnek, oregano, smażymy minutę. Studzimy. Ciasto rozwałkowujemy na dwa cienkie placki o wymiarach 20 x 30 cm. Przekładamy je na dwie blaszki do pieczenia wyściełane pergaminem. Na środku każdego placka rozkładamy kiełbaskę i podsmażone warzywa, a na nich plastry szynki i salami. Posypujemy serami i oliwkami. Ciasto, które zostało po bokach, nacinamy w skośne paski grubości 1,5 cm. Nakładamy je na przemian, tworząc na wierzchu warkocz, który przykryje nadzienie. Skrapiamy oliwą, odstawiamy na 30 minut, potem smarujemy stromboli jajkiem, wstawiamy do piekarnika (najpierw jedną blaszkę, a gdy stromboli się upiecze - drugą) na 15-20 minut, aż ciasto się wyrośnie i przyrumieni się. Studzimy 15 minut, kroimy w plastry.

Autor: Olga Badowska

Szkockie jajka Szkockie jajka Natalia Nowak Bratek

Szkockie jajka

Z białej kiełbasy możesz przygotować również takie 'kotlety'. Serwuj je gdy tylko lekko ostygną - świetnie smakują z korniszonami albo marynowaną cebulką.

Szkockie jajka - składniki:

10 jajek
800 g surowej białej kiełbasy
po 1 posiekanym pęczku szczypiorku i natki
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżka ostrej musztardy
sól
pieprz
125 g mąki
150 g tartej bułki
olej do głębokiego smażenia
3 łyżki oliwy

Szkockie jajka - sposób przygotowania:

Do rondla z zimną wodą wkładamy 8 jajek, gotujemy 3-4 minuty, licząc od zagotowania się wody. Hartujemy w zimnej wodzie, obieramy. Wyciskamy mięso z osłonek kiełbasy, dodajemy zioła, gałkę, musztardę. Solimy i pieprzymy, wyrabiamy, dzielimy na 8 porcji. Lepimy z nich kulki, spłaszczamy je na owalne placuszki (najlepiej robić to rękami oprószonymi mąką). Każde jajko obtaczamy w mące, układamy pośrodku jednego mięsnego placuszka, obklejamy masą ze wszystkich stron. Potem panierujemy kolejno w mące, 2 roztrzepanych jajkach i tartej bułce. Rozgrzewamy olej do 150°C. Jeśli nie mamy ani frytownicy, ani termometra kuchennego, robimy próbę, wrzucając na gorący olej kawałek ziemniaka - jeśli szybko się przyrumieni, można smażyć. Wkładamy jajka, smażymy 4 minuty, odwracając w trakcie smażenia. Przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA