Ciepła kolacja na chłodne dni - pyszna, sycąca, rozgrzewająca

Wracasz do domu zziębnięty i marzy ci się tylko ciepła kolacja? Mamy na nią kilka pysznych przepisów. Nasycą, rozgrzeją, a większość zawiera sporą ilość warzyw (choć znajdzie się też coś dla miłośników sera i mięsożerców). Częstuj się naszymi pomysłami na ciepłą kolację!
Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym Fot. Natalia Nowak-Bratek

Jabłkowy bigos z kiełbasą i ziołowym przecierem pomidorowym

Składniki:

4 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyżki białego wytrawnego wina
kilka listków bazylii
po gałązce tymianku i majeranku
750 g kiełbasy
2 kg słodkich twardych jabłek
łyżka soku z cytryny
cebula
2-3 łyżki oleju
3 listki laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
ostra mielona papryka
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Przecier pomidorowy przekładamy do rondelka, dodajemy wino, posiekaną bazylię, tymianek i majeranek, posypujemy solą i pieprzem, dusimy 5-6 minut. Kiełbasę kroimy na plasterki, a potem w paski. Jabłka obieramy, miąższ kroimy w słupki. Skrapiamy sokiem z cytryny, mieszamy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej, szklimy cebulę. Dodajemy kiełbasę, smażymy. Dodajemy przecier pomidorowy, listki laurowe i ziele angielskie, posypujemy solą i pieprzem, dusimy kilka minut. Dodajemy jabłka, posypujemy ostrą papryką, dusimy ok. 10 minut. Przyprawiamy (bigos powinien być pikantny). Najlepszy jest odgrzany na drugi dzień.

Autor: Honorata Piwowarska

Jak zrobić domową kapustę kiszoną? Oto nasz przepis:

Makaron z sosem orzechowym Makaron z sosem orzechowym Fot. Marcin Klaban

Makaron z sosem orzechowym

Składniki:

400 g makaronu penne
2 łyżki pestek granatu

Sos orzechowy:
200 g orzechów włoskich
1 pęczek natki pietruszki
1/2 szklanki soku z granatów
1/2 szklanki mleka
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka chilli w proszku
1 ząbek czosnku
sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Makaron gotujemy zgodnie z opisem na opakowaniu - powinien być al dente. Miksujemy w blenderze wszystkie składniki sosu, tak aby powstała dość gęsta papka podobna do pesto. Odcedzamy makaron, polewamy sosem, mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Makaron posypujemy pestkami granatu.

Autor: Tomek Woźniak

Grzybowy stroganow Grzybowy stroganow Fot. Marta Dymek

Grzybowy stroganow

Składniki:

2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka cukru trzcinowego
olej do smażenia
4 szalotki
250 g pieczarek
4 łyżki żubrówki
3/4 szklanki mleka roślinnego
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka musztardy sarepskiej lub dijon
1/2 ogórka kiszonego i posiekanego
sól i czarny pieprz

Do podania:
natka pietruszki
kostki ogórka kiszonego
posiekana szalotka
czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Boczniaki pokroić w grube paski wzdłuż blaszek. W dużym rondlu rozgrzać olej, dodać grzyby i smażyć przez 3-4 minuty, nie mieszając - mają być złociste i lekko chrupiące. Po tym czasie wlać sos sojowy i wsypać cukier, po czym intensywnie zamieszać i smażyć 2-3 minuty, do momentu, aż cały sos odparuje. Boczniaki wyjąć z rondla i odłożyć na ręcznik papierowy. Szalotki pokroić w półplasterki, pieczarki w ósemki. Do tego samego rondla wlać kilka łyżek oleju, rozgrzać go bardzo mocno i dodać pieczarki. Również nie mieszać, smażyć przez 2-3 minuty, a po tym czasie dodać szalotki. Smażyć kolejne 3-4 minuty, następnie wlać żubrówkę, zwiększyć ogień i czekać, aż alkohol odparuje. Dodać pozostałe składniki. Delikatnie wymieszać i dusić przez 5 minut, na koniec obsypać posiekaną szalotką, natką pietruszki, kostkami ogórka kiszonego oraz czarnym pieprzem. Podawać z ryżem, chlebem lub kaszą gryczaną.

Autor: Marta Dymek

Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym fot. Natalia Nowak-Bratek

Dorsz duszony w sosie pomidorowo-imbirowym

Składniki:

2 cebule
ząbek czosnku
4 g imbiru
2 łyżki oleju rzepakowego
po szczypcie ostrej papryki; curry; kuminu i kurkumy
85 ml przecieru pomidorowego
85 ml wywaru jarzynowego
sok z połowy cytryny
400 g filetów z dorsza
kilka gałązek posiekanej kolendry
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Cebule i czosnek obieramy, siekamy. Imbir obieramy, ścieramy na tarce o małych oczkach. Olej rozgrzewamy w rondlu, szklimy cebulę i czosnek. Dodajemy imbir, posypujemy ostrą papryką, curry, kuminem i kurkumą, mieszamy, smażymy 2 minuty. Dodajemy przecier pomidorowy, bulion i połowę soku z cytryny, posypujemy solą i pieprzem, dusimy 5 minut. Układamy filety z dorsza, przykrywamy, dusimy 5 minut. Filety odwracamy, dusimy kolejne 5 minut. Skrapiamy pozostałym sokiem z cytryny, przyprawiamy. Posypujemy kolendrą. Do dorsza możemy podać paluchy serowe z przecierem pomidorowym: ciasto francuskie kroimy na kwadraty o boku 8 cm. Smarujemy je przecierem pomidorowym (3-4 łyżki), posypujemy startym żółtym serem (ok. 100 g), solą i pieprzem. Kroimy w paski szerokości 1,5 cm, lekko skręcamy. Układamy na natłuszczonej blaszce i wstawiamy na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 220 st. Zostawiamy w wyłączonym piekarniku kilka minut.

Autor: Honorata Piwowarska

Chaczapuri ze szpinakiem Chaczapuri ze szpinakiem Fot. Marcin Klaban

Chaczapuri ze szpinakiem

Składniki:

Ciasto:
300 g mąki
100 ml mleka 2 proc.
1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka suszonych drożdży
sól
pieprz

Farsz:
garść liści szpinaku
garść startego żółtego sera
sól
pieprz
1 łyżeczka chilli w proszku

Sałatka pomidorowa:
2 pomidory
1 czerwona papryczka chilli
kilka listków kolendry
kilka listków mięty
sok z 1 cytryny
oliwa
sól
pieprz

Oraz:
oliwa do smażenia
kilka łyżek gęstego jogurtu bałkańskiego

Sposób przygotowania:

Mieszamy wszystkie składniki ciasta, zagniatamy i odstawiamy na 10 minut do podrośnięcia. Jeśli ciasto będzie za suche, wlewamy więcej mleka, jeśli zbyt wilgotne - wsypujemy więcej mąki. Szpinak blanszujemy przez 3 minuty, odcedzamy i odciskamy, aby pozbyć się nadmiaru wody. Ciasto rozwałkowujemy na prostokątny placek o grubości 1/2 cm. Na placku układamy szpinak i ser, zostawiając pusty 2-centymetrowy brzeg. Doprawiamy solą, pieprzem i chilli. Zawijamy brzegi do środka - jak kopertę - i przyklepujemy je, aby dobrze się przykleiły. Rozgrzewamy patelnię z odrobiną oliwy, układamy placek i podgrzewamy 2 minuty z każdej strony. Przewracamy placek z jednej strony na drugą jeszcze cztery razy, smażąc po 2 minuty i od czasu do czasu nacierając oliwą. Na koniec przykrywamy patelnię i zostawiamy na ogniu na 5 minut. Dzięki temu ser dokładnie się stopi, a ciasto będzie lekko chrupiące. Przygotowujemy sałatkę. Pomidory kroimy na kawałki, siekamy chilli, kolendrę i miętę. Łączymy pomidory i zioła, doprawiamy sokiem z cytryny, oliwą, solą oraz pieprzem. Chaczapuri podajemy pokrojone na kawałki. Najlepiej maczać je w jogurcie naturalnym i jeść z sałatką z pomidorów.

Autor: Tomek Woźniak

Grillowany ser halloumi z dżemem gruszkowym i chilli Grillowany ser halloumi z dżemem gruszkowym i chilli Fot. Marcin Klaban

Grillowany ser halloumi z dżemem gruszkowym i chilli

Składniki:

200 g sera halloumi (taki najlepiej smakuje
ale może być także bundz lub oscypek)
3-4 łyżki dżemu gruszkowego
1 czerwona papryczka chilli

Sposób przygotowania:

Ser kroimy na plasterki o grubości 1/2 cm i grillujemy na patelni po 2-3 minuty z każdej strony, aż lekko się zrumieni. Na ciepły ser nakładamy trochę dżemu wymieszanego z posiekaną chilli.

Autor: Tomek Woźniak

Kwaśna zupa z chorizo Kwaśna zupa z chorizo Fot. Marcin Klaban

Kwaśna zupa z chorizo

Składniki:

3 łyżki oliwy
4 ząbki czosnku
2 czerwone cebule
1 łyżka kaparów
2 łyżki zielonych oliwek
200 g chorizo
1 puszka (400 g) pokrojonych pomidorów w zalewie
sok z 2 cytryn
sól
pieprz
1 pęczek natki pietruszki
4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania:

Do rondla wlewamy oliwę, szklimy posiekane czosnek i cebulę. Wrzucamy kapary, wydrylowane i posiekane oliwki oraz chorizo pokrojone na ćwierćplasterki. Smażymy 5 minut, cały czas mieszając. Dodajemy pomidory wraz z zalewą oraz 2 szklanki wody, gotujemy zupę na wolnym ogniu przez 25 minut, aż będzie gęsta i esencjonalna. Na koniec wlewamy sok z cytryn, doprawiamy solą i pieprzem, wrzucamy połowę posiekanej pietruszki. Zupę podajemy w miseczkach, posypujemy resztą pietruszki, do każdej porcji wkładamy po łyżce jogurtu. Czerwona kwaśna zupa godnie zastąpi tradycyjny żurek z białą kiełbasą.

Autor: Tomek Woźniak

Klopsiki rybne Klopsiki rybne Fot. Marcin Klaban

Klopsiki rybne

Składniki:

200 g filetu z dorsza
8 krewetek
1 por
1 papryczka chilli
1 pęczek kolendry
3 limonki
1 jajko
sól
pieprz
2 łyżki sezamu
3-4 łyżki oliwy

Sposób przygotowania:

Dorsza miksujemy w blenderze razem z obranymi krewetkami. Siekamy pora, chilli (pestki wyrzucamy, jeśli nie lubimy zbyt ostrych potraw) i kolendrę. Posiekane składniki dodajemy do masy rybnej, skrapiamy sokiem z jednej limonki, wbijamy jajko, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy, zwilżonymi dłońmi formujemy kulki, lekko je spłaszczając. Posypujemy sezamem i smażymy na oliwie, po 2 minuty z każdej strony. Podajemy z cząstkami limonki. Klopsiki możemy też podać zawinięte w sałatę z kawałkami mango.

Autor: Tomek Woźniak

Pieczony bakłażan z ricottą Pieczony bakłażan z ricottą Fot:Magdalena Niemczyk elanrt.com

Pieczony bakłażan z ricottą

Składniki:

2 duże bakłażany
4 łyżki oliwy
sól i pieprz do smaku
garść suszonych czerwonych porzeczek (może to być też suszony berberys lub drobne rodzynki)

Sos:
3 łyżki oliwy
1-2 łyżki soku z cytryny
sól do smaku
2 łyżki zataru
Oraz:
2 łyżki ricotty
garść natki pietruszki

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy piekarnik do 230 st. C. Bakłażany przekrawamy wzdłuż na połówki. Miąższ nacinamy w kratkę (nie za mocno, żeby nie przeciąć skórki!), skrapiamy oliwą, oprószamy solą i pieprzem, wcierając przyprawy w miąższ. Układamy na blasze skórą do dołu. Pieczemy około 40 minut. Porzeczki, suszony berberys lub rodzynki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Następnie cedzimy i odciskamy.W słoiku łączymy oliwę, sok cytrynowy, sól i zatar. Zakręcamy i energicznie potrząsamy, aby powstała emulsja. Wyjmujemy bakłażany z piekarnika i niezwłocznie smarujemy sosem - chodzi o to, by wsiąkł w gorące warzywa. Posypujemy ricottą, natką i namoczonymi owocami.

Autor: Olga Badowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA