Banany mogą wkrótce wyginąć. Kolumbia potwierdza, że potężny grzyb uderzył w plantację

Grzyby Fusarium dotarły do największych plantacji bananów w Kolumbii. Stanowią dla owoców poważne zagrożenie i mogą całkowicie wyniszczyć bananowce.

Kolumbia jest czwartym największym eksporterem bananów w Ameryce Łacińskiej. W poprzednim roku sprzedano tam owoce za ponad 866 mln dolarów. Większe zyski spośród produktów rolnych Kolumbii przynoszą tylko kawa i kwiaty. Uprawy bananów zajmują 50 tys. hektarów. Plantacje niestety są teraz zagrożone. Zaatakował je grzyb Fusarium.

Niezwykle niszczycielska choroba bananów dotarła do Kolumbii

Jak podaje magazyn Science pod koniec ubiegłego tygodnia Kolumbijski Instytut Rolniczy w Bogocie potwierdził, że cztery plantacje w północnej Kolumbii zostały poddane kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia grzybem Fusarium oxysporum TR4. Jest to odmiana tzw. choroby panamskiej, która prowadzi do całkowitego wyniszczenia plantacji bananów. Grzyb przenosi się wraz z wodą lub ziemią. Wnika do rośliny przez korzenie i doprowadza do więdnięcia liści, a w rezultacie do całkowitego zniszczenia drzewa.

Chorobę panamską zidentyfikowano w bananowcach w 1920 roku w Surinamie. Zniszczyła ona uprawy bananów w Ameryce Południowej w ciągu kilku lat. Przez kolejne 40 lat sprawiła, że z rynku zniknęła bardzo popularna wcześniej odmiana bananów Gros Michel - większych i smaczniejszych od obecnie dostępnych w sprzedaży owoców. Po tym, zaczęto uprawiać mniej smaczną, ale odporną na grzyba Fusarium odmianę Cavendish pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej.

Jedynym sposobem walki z Fusarium jest niszczenie zagrożonych upraw

Walka z grzybem polega na izolowaniu zdrowych upraw i niszczeniu tych zagrożonych rozprzestrzenianiem się grzyba. W miejscu, w którym rosły zainfekowane rośliny nie można zakładać nowych plantacji przez kilkadziesiąt lat. Nie ma żadnego sposobu ani środka chemicznego, który można by było zastosować przeciwko chorobie.

Kolumbijski Instytut Rolnictwa oznajmił, że zostaną wzmożone działania dotyczące bezpieczeństwa biologicznego. Wycięto już 170 hektarów upraw poddanych kwarantannie. ICA ma wzmocnić kontrolę w portach, na lotniskach i przejściach granicznych. Niedawno spotkali się również ministrowie rolnictwa krajów Ameryki Południowej i rozmawiali o sposobach obrony przed rozprzestrzenianiem się choroby. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Banany mogą wkrótce wyginąć. Kolumbia potwierdza, że potężny grzyb uderzył w plantację
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 5 razy 5

  Banany nie rosna na drzewach

 • petrol61

  Oceniono 4 razy 4

  Rodzaj Musa należy do bylin, a byliny nie są drzewami....

 • facio60

  Oceniono 1 raz 1

  Grzyby są jednym z najstarszych organizmów na Ziemi. Przez setki milionów lat narażone były najbardziej ekstremalne warunki klimatyczne. A mimo to przetrwały. To tłumaczy, dlaczego walka z nimi jest tak trudna. Człowiek, który nabawił się grzybicy, nigdy jej nie wyleczy a co najwyżej zaleczy.

 • petrol61

  Oceniono 1 raz 1

  Rodzaj Musa należy do bylin

 • uthark

  Oceniono 1 raz 1

  Problemem jest zagęszczenie bananowców na plantacjach, które sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych - podobnie jak zagęszczenie ludzi po wynalezieniu rolnictwa sprzyjało rozprzestrzeniu się odry, ospy i cholery.

 • zabavnik

  Oceniono 2 razy 0

  A koka na ktorym jest miejscu?

 • asperamanka

  0

  Odmiana Gros Michel jest nadal masowo uprawiana w południowo-wschodniej Azji i eksportowana do Chin i Japonii, i będąc tam można te banany jeść. Rzeczywiście mają lepszy smak. Można też trafić na te banany w Ameryce.

  Amerykańskim koncernom, w tym zwłaszcza United Fruit, było po prostu wygodniej wypromować w „republikach bananowych” nową odmianę Cavendish odporniejszą na choroby niż próbować ratować starą, więc dziś jemy co jemy.

  PS - ciekawostka jest taka, że aromaty bananowe do ciast dostępne w sklepach, które opracowano kilkadziesiąt lat temu, mają smak Gros Michel, i dlatego w ogóle nie smakują jak dostępne dziś w handlu banany.

 • jo81

  Oceniono 6 razy -4

  Czekam koedy aki grzyb zaatakuje soje przenice i kukurydze po modyfikacjach monsanto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX