Jak przyrządzić królika?

Jak przyrządzić królika, żeby mięso było delikatne i nieprzesuszone? Podpowiadamy, jak go dusić i piec, a także jak zrobić rosół z królika.

Zwykle mamy problem z tym, jak przyrządzić królika, bo nie jest to mięso, które często pojawia się w naszej kuchni. Mięso królika jest delikatne, chude i lekkostrawne. W dodatku ludzki organizm przyswaja białko z mięsa królika znacznie lepiej niż np. z wołowiny.

Królika można przyrządzić na wiele sposobów, ale ponieważ to chude mięso, łatwiej je udusić lub ugotować niż piec. O smażeniu możemy zapomnieć. Ilość mięsa w stosunku do kości sprawia, że trudno z królika wyciąć partie, które dobrze zniosą smażenie. Przed gotowaniem i duszeniem królika najlepiej podzielić na części.

Rosół z królika

Najprostszym sposobem przyrządzenia królika jest ugotowanie go wywarze z włoszczyzną, tak samo, jak robimy to z kurczakiem rosołowym. Podzielonego na części królika wstawiamy do zimnej wody, dodajemy dwie marchewki, małą cebulę, 1/3 selera i pietruszkę. Solimy, pieprzymy, dorzucamy liść laurowy. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy około godziny na średnim ogniu (zobacz również: Jak ugotować rosół? Porady i triki nie tylko dla początkujących). Gdy rosół wystygnie, wyjmujemy królika i starannie oddzielamy mięso od kości. Mięso możemy dodać do rosołu lub zrobić z niego potrawkę lub gulasz.

Jak uratować zbyt tłusty rosół? Jest prosty sposób!

Zobacz wideo

Pieczeń z królika

Przed pieczeniem podzielonego na części królika powinno się zamarynować, np. w mieszance białego wina, tymianku, soli i pieprzu. Królik w marynacie powinien nabierać smaku przynajmniej 8 godzin, a najlepiej całą dobę. Zamarynowane mięso układamy na folii aluminiowej, dokładamy np. trochę pokrojonych na kawałki warzyw (marchewka, seler, młode buraczki, ząbek czosnku, kawałki cebuli lub papryki), dolewamy łyżkę bulionu lub białego wina lub wkładamy kawałek masła i zawijamy w folię (pieczenie bez przykrycia nie służy tak chudemu jak królik mięsu). Zamiast folii możemy też wykorzystać żaroodporne naczynie z pokrywką. Wstawiamy królika do nagrzanego do 200 stopni C piekarnika i pieczemy 50-60 minut. Pod koniec pieczenia naczynie można odkryć na 10 minut, żeby mięso się zrumieniło (zobacz także: Domowy pasztet z królika - jak przygotować? Idealny przepis na przyjęcie).

Gulasz z królika

Tuszkę królika dzielimy na osiem części. Obtaczamy w mące pszennej, wymieszanej z solą i pieprzem, i smażymy na oleju w rondlu. Kiedy kawałki mięsa lekko zbrązowieją, wyjmujemy je. W tym samym rondlu rozpuszczamy odrobinę masła i podsmażamy przez 1-2 minuty dwie pokrojone w kostkę szalotki, 1 obranego ze skórki i pokrojonego w kostkę pomidora i 1 ząbek czosnku. Wkładamy z powrotem mięso królika i zalewamy szklanką wytrawnego czerwonego wina i szklanką wody. Płyn musi całkowicie zakryć mięso. Dorzucamy trochę ziaren pieprzu, tymianek, goździki i cynamon. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, przykrywamy rondel i dusimy królika około 45 minut. Po tym czasie dodajemy 10 suszonych śliwek i gotujemy jeszcze 15 minut. Mięso powinno być już miękkie i gotowe do podania. Na talerz podajemy je z ugotowanymi śliwkami i posypane natką pietruszki. Gulasz możesz podać z plackami ziemniaczanymi (więcej: Jak zrobić placki ziemniaczane? Przepis podstawowy na tradycyjne placki i kilka przydatnych porad, by wyszły idealne).

Więcej o:
Copyright © Agora SA