Jak zrobić syrop z cebuli, by był najskuteczniejszy? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Syrop z cebuli to w jeden z klasycznych babcinych specyfików na przeziębienie. Choć nie jest może najsmaczniejszy, naprawdę potrafi pomóc. By był najbardziej skuteczny, warto jednak trzymać się kilku zasad.
Zobacz wideo

Syrop z cebuli - jak to działa?

W dzieciństwie mało kto za nim przepadał, zwłaszcza, jeśli oprócz cebuli i miodu w syropie znajdowały się też czosnek i cytryna. Im jednak jesteśmy starsi, tym chętniej sięgamy po domowe, naturalne sposoby na przeziębienie, które kiedyś stosowały nasze mamy i babcie, w tym również po syrop z cebuli.

Okazuje się, że miały dużo racji, serwując nam słodki syrop o nieprzyjemnym smaku. Cebula ma bowiem wiele właściwości, które pomagają w walce z przeziębieniem.

Zawdzięcza je przede wszystkim zawartości fitoncydów - substancji, które potrafią hamować rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych i które często nazywa się "naturalnymi antybiotykami". W cebuli (a także w jej krewniaku, czosnku) są to związki siarkoorganiczne, które odpowiadają również za ostry zapach warzywa - przede wszystkim dwusiarczek alilo-propylowy. To jednak nie wszystko. Zawarta w cebuli kwercetyna ma bowiem działanie przeciwzapalne.

Dodatkowo cebula jest także źródłem witaminy C, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3), E, K i prowitaminy A. Zawiera również sole wapnia, fosforu, krzemu, magnezu, żelaza, cynku i selenu.

Dzięki tym składnikom syrop z cebuli pomoże nie tylko na przeziębienie i uporczywy kaszel. Wzmocni nas również w okresie rekonwalescencji, a także poprawi apetyt i trawienie.

Syrop z cebuli - co zrobić, by był najskuteczniejszy?

Syrop z cebuli można robić zarówno z dodatkiem miodu, jak i cukruSyrop z cebuli można robić zarówno z dodatkiem miodu, jak i cukru Fot. Shutterstock

Najlepszym sposobem na przygotowanie syropu z cebuli jest wyciśnięcie soku z kilku cebul za pomocą sokowirówki i wymieszanie go z taką samą ilością miodu. Jeśli nie posiadacie sokowirówki, można również zetrzeć cebulę na tarce, a następnie wycisnąć z niej sok za pomocą czystej ściereczki.

Dobrym sposobem jest również bardzo drobne posiekanie trzech, czterech cebul średniej wielkości, zalanie ich kilkoma łyżkami miodu i pozostawienie na około dobę w zamkniętym słoiku. Następnie syrop wystarczy przecedzić przez sito o drobnych oczkach.

Syrop można oczywiście zrobić również w inny sposób: zasypując rozdrobnioną cebulę cukrem i czekając, aż puści sok. Miód jest jednak o wiele lepszym dodatkiem, ponieważ on także ma właściwości przeciwzapalne i wzmacniające (warto wybrać gryczany, spadziowy lub lipowy). By nieco zniwelować słodko-ostry smak syropu, można dodać do niego nieco soku z cytryny.

Dlaczego warto możliwie jak najbardziej rozdrobnić cebulę? W ten sposób wydobędziemy z niej najwięcej korzystnych dla zdrowia substancji, które normalnie są dobrze ukryte w ścianach komórkowych warzywa. Z tego właśnie powodu, kupując cebulę na syrop, należy wybrać tę, która jest najświeższa, najbardziej jędrna i nie posiada widocznych uszkodzeń, przez które "ulotniło" się już nieco jej wartościowych składników.

Ile razy dziennie pić syrop z cebuli? Znany polski biolog i badacz roślin leczniczych - Henryk Różański - radzi przyjmować go trzy razy dziennie po jednej łyżce (więcej na ten temat tutaj). Syrop można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiku do maksymalnie dwóch tygodni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.