Jak zrobić faworki? Łatwy sposób na popularny "chruścik"

Faworki - zwane też chruścikami to słodkie i chrupkie kokardki, które mają wielu fanów w regionie Europy Środkowej. My szczególnie uwielbiamy robić je w czasie karnawału, a na stałe są zapisane w tradycji Tłustego Czwartku. Podpowiemy wam jak zrobić dobry chruścik i jednocześnie świetnie się przy tym bawić.

Pieczenie faworków

W naszej kulturze robienie faworków jest związane z okresem karnawału lub ostatków. Rodzina lub grupa znajomych gromadzą się w kuchni i wspólnie wycinają, a potem zawijają charakterystyczne kokardki z ciasta. Polska nazwa tych pysznych ciasteczek pochodzi z języka francuskiego, gdzie słowo "faveur" oznacza wąską wstążeczkę lub jedwabną tasiemkę.

Są dwie szkoły przygotowywania faworków. Tym popularniejszym sposobem jest smażenie ich w głębokim tłuszczu. Drugi sposób to pieczenie w piekarniku. Faworki smażone mają charakterystyczny rumiany kolor i delikatną, kruchą strukturę. Natomiast chruściki pieczone w piekarniku bardziej przypominają kruche ciasteczka. Są też o wiele lżejsze od tych pieczonych na oleju.

Uwaga kulinarne leniuszki - pieczone faworki możecie również przygotować z gotowego ciasta francuskiego.

Domowe faworki - składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej (ok. 300 g)
  • sól
  • 1/2 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 żółtka
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka spirytusu
  • ok. 6 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
  • 2 l oleju do smażenia (lub 250 g smalcu)
  • cukier puder

Jak zrobić faworki - krok po kroku:

  1. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy do niej szczyptę soli i proszek do pieczenia. Wszystko starannie mieszamy.
  2. Przygotowujemy drugą miskę. Do niej wbijamy żółtka i dodajemy do nich łyżkę cukru pudru. Ubijamy aż powstanie gęsta piana.
  3. Ubite jajka dodajemy do mąki. Następnie dodajemy śmietaną i łyżkę spirytusu. Całość dokładnie mieszamy lub miksujemy.
  4. Powstałe ciasto zagniatamy. Formujemy z niego kulę i odstawiamy na 45 min (ciasto trzeba zawinąć w folię spożywczą, żeby nie obeschło).
  5. Po tym czasie ciasto powinno być elastyczne. Ponownie je zagniatamy przez ok. 10 minut. Po wszystkim rozwałkowujemy na gładki placek. Ciasto należy złożyć i rozwałkować ok. pięciu razy - dzięki temu uzyskamy najbardziej chrupkie faworki. Ciasto, z którego będziemy wykrawać faworki powinno być jak najcieńsze.
  6. Kroimy ciasto na paski o szerokości ok. 4-5 centymetrów, a następnie dzielimy na prostokąty o długości ok. 10 cm.
  7. Kiedy będziemy mieli już prostokąty z ciasta, należy je naciąć pośrodku. Następie chwytamy kawałeczek ciasta za jeden z końców i przewlekamy przez dziurkę.
  8. Delikatnie trzymając za koniuszek wykładamy nasze faworki na rozgrzany tłuszcz
  9. Faworki wyciągamy łyżką cedzakową i rozkładamy je najpierw na ręczniku papierowym, aby odsączyć z nich tłuszcz
  10. Wykładamy osuszone, przestudzone faworki na talerzu i obficie posypujemy je cukrem pudrem

Faworki pieczone w piekarniku

Pieczenie faworków w piekarniku nie różni się wiele od pieczenia na tłuszczu. Po wycięciu z ciasta prostokącików i ich zawinięciu w węzełki, układamy nasze faworki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik należy nagrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza. Następnie wkładamy do piekarnika blachę z naszymi chruścikami. Ustawiamy licznik piekarnika na 10 minut.

Pamiętajcie, by nie zostawiać faworków bez opieki. Ich wypieczenie warto kontrolować na bieżąco, ponieważ są cienkie i łatwo mogą się przypalić. Gdy staną się złociste, natychmiast wyciągamy je z piekarnika, wykładamy na talerz lub półmisek i - po ostudzeniu - dekorujemy cukrem pudrem.

Domowe faworki to wspaniały przysmak na czas karnawału. Są lekkie i chrupiące, co sprawia, że z przyjemnością raczymy się nimi długimi godzinami. Słodki smak i kruchość ciastka skuszą każdego łasucha.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA