Jak zrobić placek po węgiersku? Przepis krok po kroku na najsłynniejszego placka

Placek po węgiersku jest jednym z najpopularniejszych dań w kuchni polskiej. Szczególnym uczuciem darzy się go w Małopolsce i na Podhalu. Pewne źródła donoszą, że to owoc przyjaźni polsko-węgierskiej. Jak z historią wielu potraw, prawd jest wiele. Poznajcie nasz przepis na placek po węgiersku.

Placki po węgiersku

To połączenie dwóch popularnych przysmaków naszej kuchni tradycyjnej. Placek po węgiersku składa się z klasycznego placka ziemniaczanego i uwielbianego przez wielu mięsnego gulaszu, który uwielbiamy nie mniej niż Węgrzy. Te dwa dania połączone smakowitym sosem na bazie buliony mięsnego, łączą się w jedną potrawę o zmiennej konsystencji. Placek, miękki w środku i chrupiący na zewnątrz. Mięso w gulaszu, miękkie i soczyste. Sos, gęsty i sycący.

Placki po węgiersku przypominają nasze placki po zbójnicku. I słusznie, bo to jedno i to samo danie. Nazewnictwo jest uzależnione od regionu, w którym się aktualnie znajdziemy. Nie ulega wątpliwości jednak to, że potrawę tę znajdziemy w każdym zakątku naszego kraju. Jest to danie chętnie przyrządzane zarówno w domu, jak i serwowane w restauracjach. To pokazuje prawdziwą popularność placka po węgiersku.

Placek po węgiersku - składniki

Składniki na gulasz węgierski:

  • 1 kg mięsa wołowego (może być też mięso wieprzowe)
  • 1/3 szklanki mąki
  • 1 litr bulionu
  • 2 cebule
  • 2 papryki czerwone
  • 150 g pieczarek
  • 4 łyżki oleju
  • ząbek czosnku
  • liść laurowy
  • ziele angielskie (4-5 ziarenek)
  • ostra papryka w proszku (szczypta lub więcej)
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • sól, pieprz

Składniki na placki ziemniaczane:

  • 1,5 kg ziemniaków
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mąki (czubate)
  • 1 cebula średniej wielkości
  • olej
  • sól, pieprz

Jak zrobić placki po węgiersku - krok po kroku:

  1. Kroimy mięso w grubą kostkę i obtaczamy każdy z kawałków w mące. Następnie na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucamy mięso. Czekamy aż się zarumieni.
  2. Nastawiamy garnek z bulionem i czekamy aż się zagotuje.
  3. Gdy bulion zacznie się gotować, dodajemy do niego mięso z patelni (jeśli jest odpowiednio podsmażone), liść laurowy, ziele angielskie i szczyptę soli.
  4. Patelnię po mięsie zostawiamy. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy ją na tłuszczu z mięsa. Do rumieniącej się cebulki dodajemy czosnek. Podsmażamy całość parę minut.
  5. Cebulę z czosnkiem wrzucamy do gotującego się w bulionie mięsa. Ustawiamy średni płomień i gotujemy ok. 30 minut. W razie konieczności delikatnie zmniejszamy płomień.
  6. Siekamy pieczarki na plasterki, a czerwoną paprykę kroimy w paski. Podsmażamy wszystko razem na patelni po czosnku i cebuli. Po paru minutach dokładamy do gotującego się mięsa.
  7. Do bulionu dodajemy przecier pomidorowy i ostrą paprykę (wedle uznania).
  8. Całość dusimy na wolnym ogniu przez około 60 minut, raz na jakiś czas mieszając. Pod koniec gotowania całość można doprawić solą i pieprzem.
  9. Gdy gulasz mięsny się dusi, zaczynamy przygotowywać placki ziemniaczane. Ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do miski ze startymi ziemniakami dodajemy drobno posiekaną cebulę (możemy ją również zetrzeć).
  10. Rękami porządnie odsączamy wodę z masy powstałej z ziemniaków i cebuli. Potem dodajemy jajko i mąkę. Wszystko mieszamy, dokładnie ugniatając rękoma. Podczas mieszania możemy dodać odrobinę soli i pieprzu.
  11. Powstaje nam gęsta masa. Gdy gulasz skończy się gotować, można przystąpić do smażenia placków.
  12. Podgrzewamy olej na patelni. Masę na placki ziemniaczane wykładamy głęboką chochelką na patelnię. Delikatnie, za pomocą spodu chochelki, formujemy okrągłe placki. Grubość placka powinna być równomierna na jego całej powierzchni.
  13. Kiedy czujemy, że placki sztywnieją i ich spód jest odpowiednio przypieczony, możemy je obracać na drugą stronę.
  14. Po wszystkim wykładamy placek na talerz i pokrywamy go gulaszem.

Dobre placki po węgiersku

Ten łatwy przepis na placki po węgiersku daje wbrew pozorom duże pole do kulinarnych eksperymentów. Możemy dowolnie zmieniać ilość dodatków i wymieniać je. Gulasz może być również bardziej pikantny, a fani grzybów mogą dodać do dania ich ulubiony rodzaj.

Placki węgierskie mogą być również wegetariańskie. Zamiast mięsa można użyć tofu, sojowych kotletów lub boczniaków, a zamiast bulionu wykorzystać warzywny wywar z dodatkiem odrobiny sosu sojowego.

Sam przepis skomplikowany nie jest. Jest natomiast czasochłonny. Jesteśmy jednak przekonani, że warto po niego sięgnąć i przygotować taką tradycyjną ucztę dla rodziny lub przyjaciół. Zachęcamy do korzystania z naszego przepisu i delektowania się pysznymi plackami po węgiersku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA