Jak zrobić tatar ze śledzia? Popularny przepis na tatar rybny - na imprezę i na co dzień

Tatar ze śledzia to danie często wybierane w okresie postu. Możemy je zatem z powodzeniem serwować zarówno na Wielkanoc, jak i na stół wigilijny. Świetnie sprawdzi się jako smakowita alternatywa dla śledzi w oleju czy sałatki śledziowej.

Tatar śledziowy

Tatar ze śledzia to jedno z licznych dań, które możemy przygotować z tej popularnej ryby. Choć tatar ma wielu fanów w naszym regionie, najczęściej słyszymy o wersji wołowej. Tatar śledziowy może być równie smakowity.

Wbrew pozorom mięso śledzia doskonale sprawdzi się do przygotowania tatara. Łatwo drobno je posiekać, a przy tym jest idealnie delikatne i soczyste.

Przy tym, jak każda ryba, śledzie są doskonałym źródłem korzystnych dla zdrowia substancji. Zawierają przede wszystkim kwasy omega-3, a także witaminy A, D oraz z grupy B (które dbają o nasz stan skóry, kości i mózgu). Śledzie zawierają również dużą dawkę żelaza, jodu i wapnia. Znajdziemy w nich także białko - budulec naszego organizmu.

Do przygotowania tatara ze śledzia wykorzystajcie filety marynowane w occie lub oleju. Ważne, żeby były stosunkowo grube, a ich mięso było zwarte. Przed rozpoczęciem przyrządzania dania porządnie odsączcie kawałki ryby z marynaty. Następnie wystarczy drobno je posiekać, wymieszać z ulubionymi dodatkami i już można je serwować. By tatar ze śledzia pięknie się prezentował, przed podaniem możecie uformować z nich na talerzu eleganckie kopułki (można użyć do tego celu specjalnych foremek, dostępnych w sklepach z akcesoriami dla kucharzy).

Tatar ze śledzia - składniki:

  • filety ze śledzia ok. 200 - 250 g marynowane w occie lub oleju
  • świeża natka pietruszki
  • musztarda
  • 1 cytryna
  • świeży szczypiorek
  • oliwa

Jak zrobić tatar śledziowy - krok po kroku:

  1. Po odsączeniu filety kroimy bardzo drobno.
  2. Następnie siekamy również natkę pietruszki i dodajemy ją do pokrojonych śledzi. Doprawiamy ją łyżką musztardy. Z połówki cytryny wyciskamy sok i dodajemy go do masy ze śledzia. Wszystko razem dokładnie mieszamy.
  3. Siekamy szczypiorek i dodajemy go do całości. Dla zaostrzenia aromatu i smaku możemy dodać jeszcze drobno posiekaną cebulkę.
  4. Tatar odstawiamy na minimum pół godziny do lodówki, żeby smaki wszystkich składników dokładnie się przeniknęły.
  5. Po tym czasie tatar śledziowy jest gotowy do podania. Wykładamy go na talerz w dowolnym kształcie. Przed podaniem możemy go dodatkowo skroplić oliwą.

Tatar ze śledzia

Tatar ze śledzia możemy podawać na dowolne sposoby. Podobnie, jak tatar wołowy doskonale sprawdzi się z dodatkiem kiszonego ogórka lub pikli. Dobrze komponuje się również z marynowanymi grzybami.  Dla minimalistów wystarczy polać danie oliwą, a także obsypać je solą i pieprzem.

Dla wzbogacenia smaku tatar śledziowy możemy wymieszać z drobno posiekaną cebulką. Ostrości doda mu natomiast nie tylko musztarda, ale również drobno pokrojona ostra papryczka (np. chili, jalapeno lub pepperoni). Oczywiście niezastąpionym dodatkiem do rybnego tatara - podobnie jak do wersji mięsnej - będą świeże pieczywo lub grzanki.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA