Jak zrobić hummus? Podpowiadamy wam jak przygotować świetną pastę z ciecierzycy

Hummus to w ostatnim czasie bardzo popularny dodatek do wszelkiego rodzaju potraw. Najczęściej jest kojarzony z potrawami kuchni środkowowschodniej. Widzimy go obok falafeli, kiszonych warzyw i sałatek. Świetnie nadaje się również jako dip do przekąsek podczas lunchu lub miłych spotkań z przyjaciółmi. Hummus jest bardzo prosty do przygotowania, powiemy wam jak go zrobić w domu

Domowy hummus

Hummus to danie, którego korzenie wywodzą się z Libanu i jest serwowany głównie na Bliskim Wschodzie. Do naszego regionu wkrada się przebojem. Jest pyszny, modny i łatwo dostępny. Jednak wciąż budzi wiele wątpliwości co do swojej formy, a część z nas nawet nie wie, z czego jest zrobiony. Otóż hummus robi się z ciecierzycy i pasty sezamowej tzw. tahini. Podajemy go w miseczce z oliwą i możemy się nim zajadać przy pomocy pysznego pieczywa lub pity.

Jak zrobić domowy hummus - składniki:

  • miseczka ugotowanej ciecierzycy lub ciecierzycy z puszki w zalewie
  • tahini - pastę sezamową
  • sok z cytryny
  • czosnek
  • oliwę z oliwek
  • świeżą natkę pietruszki
  • sól, pieprz

Jak zrobić hummus - krok po kroku:

  1. Jeśli decydujemy się na surową ciecierzycę, to przygotowujemy ją dzień wcześniej. Wsypujemy ją do miseczki i zalewamy zimną wodą. Moczymy ją przez ok. 12 godzin.
  2. Ciecierzycę bez zalewy wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy ją aż będzie bardzo miękka, czyli ok. 40 minut.
  3. Wyciskamy sok z 1 cytryny.
  4. Drobno siekamy czosnek i natkę pietruszki.
  5. Odcedzamy ciecierzycę po gotowaniu i przesypujemy ją do głębokiej miski.
  6. Jeśli korzystamy z ciecierzycy w puszce, odsączamy ją z zalewy i postępujemy zgodnie z dalszymi krokami.
  7. Dodajemy do niej czosnek, parę łyżek tahini, wlewamy sok z cytryny, trochę oliwy, sól i pieprz. Opcjonalnie można dodać również bardziej wyraziste przyprawy takie jak pieprz cayenne, kmin rzymski lub paprykę chili.
  8. Przygotowujemy blender. Całość w misce blendujemy na gładką masę. Staramy, aby nie pozostały grudki. Hummus powinien być tak gładki, jak to tylko możliwe.
  9. Gotowy humus przekładamy do miseczki. Dekorujemy ją odrobiną oliwy oraz poszatkowaną pietruszką.

Pasta hummus

Hummus możemy podawać z pieczywem, chlebkiem pita lub jako sos do różnych dań. Świetnie pasuje do pieczonych warzyw takich jak dynia, seler lub marchew. Możemy go również dowolnie przyprawić. Istnieje możliwość dodania do niego ostrych składników i przypraw przed zmieleniem. Możemy również poeksperymentować z jego smakiem i konsystencją. Warto dodać do niego suszone pomidory, ziarna słonecznika lub pestki dyni. To wszystko może stanowić jego dekorację lub po zmieleniu razem z pozostałymi składnikami całkowicie rozwinie jego smak. Pastę tahini bardzo łatwo zdobyć w supermarketach. Jest coraz popularniejszym produktem na naszym rynku. Pastę sezamową również jesteśmy w stanie bardzo łatwo przygotować.

Zachęcamy was do skorzystania z naszego przepisu na hummus. Gwarantujemy wam, że dzięki niemu przygotujecie doskonały hummus. Będziecie się mogli nim cieszyć przy śniadaniu lub kolacji. Przepis jest bardzo prosty oraz szybki w przygotowaniu. Polecamy wam hummus według naszego pomysłu. Smacznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA