Jak ugotować czerninę z kaczki? Przepis na tradycyjną polską zupę

Czernina to tradycyjna staropolska zupa. Wielu z nas próbowało jej w dzieciństwie. Jeszcze pamiętamy ten moment, gdy babcia stawiała przed nami "czekoladową zupę", a my zajadaliśmy się nią do ostatniej łyżki. Mimo głównego składnika, który nie każdego zachęca do jej próbowania, wielu z nas nadal przyrządza czerninę samodzielnie, zgodnie z recepturą babci. Bo ta krwawa polewka ma naprawdę znakomity smak. Przywołajcie wspomnienia z dzieciństwa i wykonajcie czerninę według naszego przepisu.

Czernina - co to jest?

Czernina to słodko kwaśna zupa, która budzi dość ekstremalne emocje. Od zachwytu, przez akceptację, po awersję. Wszystko za sprawą jednego dodatku, który nie jest zbyt często spotykany na naszych stołach - krwi. Inną wersją tej zupy jest też czernina z gęsi, kury lub królika, rzadziej spotyka się użycie krwi wieprzowej. Ta staropolska zupa, pomimo znakomitego smaku, cieszyła się niechlubną sławą. W dawnych czasach podanie jej kawalerowi, który stara się o rękę ukochanej, stanowiło jednoznaczną odmowę. Dziś czernina, czarnina albo czarna polewka, podana nam przez nasze babcie, nie ma nic wspólnego z tym zwyczajem. Wręcz przeciwnie.

Przepis na czerninę brzmi dość skomplikowanie, ale to tak naprawdę tylko rosół z dodatkiem krwi. Zatem bez wymówek - porzućcie uprzedzenia i przygotujcie czerninę z kaczki zgodnie z naszym przepisem

Czernina z kaczki - składniki:

  • 4 porcje rosołowe z kaczki - mogą to być części z kością (np. udka, szyjki) lub podroby (np. wątróbka, serce)
  • włoszczyzna (seler, marchewka, por, pietruszka)
  • przyprawy (4 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, kilka ziaren pieprzu)
  • suszone owoce (np śliwki, morele, jabłka)
  • 200 ml kaczej krwi
  • łyżka mąki
  • ocet
  • majeranek
  • sól, pieprz, cukier

Czernina z kaczki - krok po kroku:

  1. Przygotowujemy rosół. Do dużego garnka wkładamy umyte porcje kaczki i przyprawy. Całość zalewamy zimną wodą i doprawiamy łyżką soli. Używamy zimnej wody, ponieważ powolne nabieranie temperatury przez mięso pozwoli mu oddać jak najwięcej smaku wywarowi. Wrzucenie mięsa do wrzącej wody zamyka smak wewnątrz. Pamiętajmy, że będziemy dodawać sporo warzyw, więc wody nie może być zbyt dużo.
  2. Pod garnkiem ustawiamy średni ogień. Gdy wywar się zagotuje zmniejszamy ogień tak, aby lekko "mrugał". Ile czasu gotować rosół? Wystarczy około 2 godzin od momentu zagotowania, by uzyskać pyszny rosół z kaczki. Pamiętajmy, by co jakiś czas zebrać szumowiny z powierzchni wywaru.
  3. Po godzinie do wnętrza garnka dodajemy umyte i obrane warzywa oraz suszone owoce. 
  4. Gdy mięso będzie już miękkie, wyciągamy całą zawartość garnka, poza samym bulionem, i odkładamy na bok. Porcje z kaczki możemy rozdrobnić (ściągając mięso z kości), a warzywa pokroić na małe kawałki i dodać do zupy na sam koniec.
  5. Do bulionu wlewamy kilka łyżek octu. Jego dodatek uchroni krew przed krzepnięciem.
  6. W oddzielnym naczyniu mieszamy kilka łyżek zimnej wody z łyżką mąki, a następnie dodajemy krew z kaczki i łączymy składniki ze sobą. Możemy zahartować mieszaninę gorącym wywarem.
  7. Wlewamy zawartość naczynia do bulionu przy użyciu sitka, aby zatrzymać wszelkie grudki z mąki lub krwi.
  8. Wszystko razem mieszamy i gotujemy przez kilka minut. Jeśli zupa jest zbyt rzadka, możemy dodać jeszcze trochę mąki wymieszanej z wodą.
  9. Na sam koniec do naszej czerniny wkładamy mięso i warzywa, a także majeranek i cukier. Jeśli jest taka potrzeba, doprawiamy solą i pieprzem. Finalny smak powinien być słodko kwaśny.

Czernina z kaczki

Czerninę możemy podawać z ugotowanymi ziemniakami, makaronem czy kluskami lanymi lub kładzionymi. Dobór dodatków zależy od naszych preferencji. Zatem przygotowujcie czerninę zgodnie z naszym przepisem i utrwalajcie ten niecodzienny smak w naszej tradycji. Gwarantujemy, że jeśli porzucicie awersję, znakomity smak "czekoladowej zupy" na stałe zagości w waszych sercach.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Pierś z kaczki - jak przyrządzić i podawać to danie? Podajemy przepis na kaczkę w pomarańczach

Jacek serwuje romantyczną kolację: pierś z kaczki z pieczonymi warzywami

Jak zrobić rosół? Przepis na tradycyjny rosół dla początkujących i zaawansowanych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.