Pasztet drobiowy. Przedstawiamy proste porady jak upiec pasztet drobiowy, aby smakował jak u mamy

Domowy pasztet drobiowy to potrawa znana i lubiana przez wszystkich. Często sięgamy po ten przysmak, gdy chcemy zaskoczyć naszych gości. Mimo tego, że na naszych stołach pojawia się zwykle podczas świątecznego obiadu, przepis na pasztet drobiowy jest bardzo prosty i niewymagający dużo pracy. Zachęcamy was do przygotowania go samodzielnie zgodnie z naszym przepisem, nie tylko od święta.

Jak upiec pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy od lat gości na polskich stołach, bo to danie pyszne i proste w przygotowaniu. Możemy je stworzyć przy okazji robienia rosołu - wykorzystując mięso i warzywa, których nie chcemy podawać w zupie. Wystarczy zmielić wyciągnięte z bulionu elementy kurczaka czy kaczki oraz włoszczyznę, wzbogacić o kilka dodatków i upiec w piekarniku. Jeśli mamy taką ochotę, możemy zamienić mięso drobiowe na inne lub całkowicie je pominąć i przygotować znakomity pasztet warzywny.

Nieważne, czy zdecydujemy się na pasztet mięsny, czy warzywny, jedno jest pewne - ten z naszego przepisu wyjdzie wam fantastycznie. Skorzystajcie z naszych wskazówek i zachwyćcie żołądki waszych rodzin.

Domowy pasztet drobiowy - składniki:

  • 1 kg mięsa z kurczaka (najlepiej udka - w ich przypadku najłatwiej jest oddzielić mięso od kości)
  • opcjonalnie 1/2 kg wątróbki drobiowej
  • 2 l wody
  • włoszczyzna: 2 średnie marchewki, pietruszka (korzeń i kilka gałązek naci), 1/2 selera, por, cebula
  • 3 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • bułka (najlepiej czerstwa)
  • 3/4 szklanki mleka
  • 3 jajka
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • sól, pieprz

Domowy pasztet drobiowy - krok po kroku:

  1. Przygotowujemy rosół zgodnie z naszym przepisem: Jak zrobić rosół? Przepis na tradycyjny rosół dla początkujących i zaawansowanych, pomniejszony o pewną ilość składników, tak jak wskazujemy powyżej.
  2. Najlepiej, jeśli rosół wraz z warzywami i mięsem pozostawimy na kilka godzin, aby mięso było bardziej soczyste. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, wyciągamy elementy z bulionu do przestygnięcia.
  3. Bułkę rozrywamy na kawałki i zalewamy mlekiem. Pozostawiamy ją do nasiąknięcia przez 10 minut.
  4. Oddzielamy mięso ze skórą od kości i chrząstek.
  5. Uzyskane fragmenty wraz z warzywami i odciśniętą bułką dwukrotnie mielimy.
  6. Do powstałej masy dodajemy surowe jajka, gałkę muszkatołową oraz sól i pieprz jeśli potrzeba. Całość mieszamy aż do połączenia się wszystkich składników.
  7. Aby masa pasztetowa była bardziej wilgotna, możemy dodać nieco bulionu.
  8. Blaszkę lub brytfannę smarujemy tłuszczem, a do środka przekładamy nasze mięso.
  9. Pasztet drobiowy pieczemy przez 90 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
  10. Po tym czasie wyciągamy nasz wypiek z piekarnika. Możemy go serwować, gdy będzie już całkowicie przestudzony.

Jak się robi pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy z naszego przepisu to pyszne i łatwe w przygotowaniu danie, które bez wątpienia zachwyci waszych najbliższych. Można podać go jako przystawkę na desce mięs i serów, zrobić z niego koreczki lub zaserwować na kanapeczkach wraz z przybitym wykałaczką, małym ogórkiem konserwowym. Propozycji podania jest wiele. Tak samo, jak wersji samego pasztetu, bowiem nie musimy ograniczać się do samego drobiu. Często wykorzystywane jest mięso królika lub wieprzowe. Pysznym rarytasem jest też pasztet z dziczyzny. Jeśli jednak wolimy pozostać przy najprostszym przepisie, ale chcemy wzbogacić smak naszego wypieku, warto przygotować pasztet wieprzowo drobiowy. Istnieje również mnóstwo wersji wegetariańskich i wegańskich pasztetu. Warzywem, które jest często przygotowywane w ten sposób, jest na przykład soczewica. Równie chętnie przyrządza się pasztet z fasoli, selera, ciecierzycy czy pieczarek, a także z kaszy gryczanej lub jaglanej.

Domowy pasztet drobiowy

Pasztet jest zawsze dobrą opcją, bez względu na to, czy przygotowujemy go na bazie mięsa drobiowego, dziczyzny, czy soczewicy. Wykorzystajcie nasz przepis na pasztet drobiowy i cieszcie się fantastycznym smakiem zarówno podczas śniadania, jak i świątecznego obiadu. Wasi bliscy będą prosili o dokładkę! Smacznego!

Zobacz wideo

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA