Jak zrobić zupę grzybową? Przepis na pyszną zupę z grzybów nie tylko na Wigilię

Zupa grzybowa to jedna z najpopularniejszych zup w naszej tradycyjnej kuchni. Podajemy ją przy różnych okazjach - zwłaszcza na Wigilię i Boże Narodzenie - i zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Możemy ją przygotować na wiele różnych sposobów i z kilku gatunków grzybów. Przed wami nasz przepis na zupę grzybową.
Zobacz wideo

Grzybowa zupa

Znamy ją przede wszystkim ze świątecznych stołów, ponieważ to w okresie bożonarodzeniowym serwujemy ja najczęściej. Pojawia się na wielu stołach choćby podczas wigilii. Nie każdy jednak stosuje przepis na zupę grzybową przez cały rok, a szkoda. W sezonie na świeże grzyby możemy przygotować ją z absolutnie każdego rodzaju grzybów lub ich mieszanek. To bardzo duże ułatwienie, że sezon grzybowy w naszym kraju potrafi być naprawdę obfity. Poza sezonem zupę grzybową możemy przygotować z grzybów mrożonych lub wspomóc się pieczarkami. Świetnie nadadzą się również grzyby suszone. To bardzo uniwersalna zupa i można ją podawać na wiele sposobów. Zupę grzybową możemy zaserwować w postaci czystej albo w postaci kremu. Z dodatków możemy wybrać ziemniaki, makaron lub z łazankami. Czasami stosuje się również chrupiące grzanki. Zupę grzybową możemy udekorować kawałkami grzybów, warzywami i z ziołami.

Jak zrobić zupę grzybową - składniki:

  • ok. 300-400 g świeżych grzybów - mogą być: borowiki, kurki, rydze, maślaki, podgrzybki, pieczarki (suszone najpierw moczymy przez kilka godzin, a mrożone najpierw rozmrażamy)
  • masło
  • cebula
  • 1 l bulionu drobiowego albo wywaru grzybowego (tego, jak zrobić rosół, dowiesz się z naszego poradnika)
  • świeża natka pietruszki
  • 100 g śmietany 18 proc.
  • sól i pieprz
  • Zioła (majeranek, oregano, rozmaryn)

Przepis na zupę grzybową - krok po kroku:

  1. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.
  2. Przygotowujemy sobie garnek i w nim roztapiamy 2-3 łyżki masła.
  3. Do rozgrzanego masła dodajemy cebulę i podsmażamy ją aż do zeszklenia. Możemy też dodać parę kropel oliwy z oliwek.
  4. Dokładnie myjemy grzyby i kroimy je na małe kawałki, mogą to być plasterki. Dodajemy je do masła i cebuli.
  5. Całość doprawiamy paroma szczyptami soli i pieprzu. Dodajemy również oregano i majeranek. Całość mieszamy i podsmażamy ok. 2-4 minut.
  6. Dodajemy do garnka nasz bulion. Ustawiamy pod garnkiem średni płomień. Ile gotować zupę grzybową? Zupę grzybową gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 minut.
  7. Przed dodaniem śmietany do zupy należy ją zahartować, by się nie zważyła. Dodajemy do niej parę łyżeczek zimnej wody i kolejno dodajemy kilka łyżeczek wywaru z garnka. W ten sposób przygotowaną śmietanę dodajemy do całości zupy, cały czas mieszając.
  8. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną świeżą natkę pietruszki. Zupa po ostudzeniu jest gotowa do podania.

Pyszna zupa grzybowa

Jak sami widzicie, zupa grzybowa nie jest trudna do przygotowania. To jednak nie jedyny przepis na zupę grzybową. Jak pisaliśmy wyżej, możecie dodać do niej wasze ulubione dodatki. Poza rodzajami ziół, które podaliśmy w naszym przepisie, świetne będą również tymianek, estragon, czosnek, świeża bazylia lub lubczyk. Pamiętajmy, aby świeże zioła dodawać zawsze pod koniec gotowania. Jeśli decydujemy się na ziemniaki, to należy je wcześniej podsmażyć na maśle razem z cebulą i grzybami. Jeśli jednak chcemy zjeść zupę grzybową z makaronem, wystarczy jedynie ugotować makaron razem z zupą.

Zachęcamy was do używania naszego przepisu na zupę grzybową. To szybki i łatwy przepis na tą bardzo popularną zupę. Życzymy wam powodzenia i smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.