Kruche ciasto ze śliwkami. Przepis na to, jak pysznie osłodzić nadchodzącą jesień

Kruche ciasto ze śliwkami jest już w zasadzie klasykiem na naszych stołach. Na spodzie może być zwykła konfitura, nadzienie czekoladowe ze śliwkami, lub same połówki owoców oprószone cukrem pudrem. Kombinacji jest wiele, ale reakcja tylko jedna: Można dokładkę?

Jak zrobić ciasto kruche ze śliwkami

Kruche ciasto ze śliwkami to symbol wczesnej jesieni. Gdy zapach tego deseru wypełnia nasze mieszkania, zapominamy o szarej, deszczowej pogodzie za oknem. Do przygotowania tego ciasta potrzeba nam tak naprawdę kilku łatwo dostępnych składników. Jeżeli akurat nie ma sezonu na śliwki, możemy użyć mrożonych lub zastąpić te owoce innymi.

Zapoznajcie się z naszym przepisem na kruche ciasto ze śliwkami i przygotujcie je sami w domu, a przekonacie się, że było warto.

Kruche ciasto ze śliwkami - składniki:

Spód:

  • 200 g mąki
  • 1/2 kostki masła (musi być mocno schłodzone)
  • 1 jajko
  • 2 pełne łyżki cukru pudru

Nadzienie:

  • 1/2 kg śliwek
  • 1 łyżka masła
  • 4 łyżki brązowego cukru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • szczypta soli i gałki muszkatołowej

Kruche ciasto ze śliwkami - krok po kroku:

  1. Przygotowujemy kruchy spód. W tym celu kroimy masło na małe kawałeczki, a następnie dodajemy mąkę i cukier puder. Wszystko razem "szczypiemy" palcami, aby składniki dobrze się połączyły. Gdy nasza mieszanka przypomina już piasek, dodajemy jajko i dokładnie zagniatamy. Starajmy się jednak zbyt długo nie wyrabiać ciasta, aby zanadto go nie rozgrzewać. Jeśli masło zacznie się topić, ciasto wyjdzie zbyt twarde. Formujemy walec, owijamy go folią spożywczą i wkładamy do zamrażarki na 30 minut.
  2. Schłodzonym ciastem musimy teraz wyłożyć formę na tartę. Możemy to zrobić na kilka sposobów, na przykład zetrzeć na tarce, a wiórki rozłożyć równomiernie na powierzchni foremki i jej brzegach, a następnie dobrze docisnąć. Innym sposobem jest rozwałkowanie ciasta na okrągły placek i przykrycie nim formy. Można też pociąć walec na plastry i palcami wylepiać spód i brzegi blaszki.
  3. Ciasto nakłuwamy gęsto widelcem, aby powietrze miało którędy uciekać. Wtedy spód nie podniesie się podczas pieczenia. Możemy dodatkowo obciążyć go specjalnymi ceramicznymi kulkami lub fasolą czy grochem.
  4. Formę wkładamy do piekarnika i pieczemy przez 15-20 minut w 190 stopniach, aż leciutko  się zarumieni.
  5. W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Umyte i wypestkowane śliwki kroimy w grube plasterki i wkładamy do rondla z łyżką masła. Wsypujemy mieszankę cukru, cynamonu, soli i gałki muszkatołowej i mieszamy. Całość gotujemy na średnim ogniu przez kilka minut. Cukier ma się lekko skarmelizować, a śliwki puścić sok, ale nie mogą być rozgotowane.
  6. Gdy nasz spód jest już gotowy, wyciągamy go z piekarnika. Na wierzch wykładamy równomiernie nadzienie. Foremkę znów umieszczamy w piekarniku i pieczemy w 180 stopniach przez 30 minut.
  7. Gotowe ciasto studzimy, posypujemy cukrem pudrem i voila!

Ciasto kruche ze śliwkami

Ciasto kruche ze śliwkami przygotowane według naszych wskazówek będzie idealnym deserem do kawy. Możemy zaserwować je lekko podgrzane, w towarzystwie gałki lodów śmietankowych lub czekoladowych, choć wersja z samym cukrem pudrem będzie równie wyśmienita. Jeśli chcemy, możemy przed pieczeniem posypać całość kruszonką, na przykład tą z naszego przepisu. Taką opcję polecamy fanom chrupiących ciast.

Zachęcamy was do zapoznania się z naszym przepisem na kruche ciasto ze śliwkami i do wykonania go samodzielnie. Smacznego!

Zobacz wideo

Zobacz również:

Jak zrobić tartę z malinami?

Mini tarty z masą migdałową Jamiego Olivera

Ciasto drożdżowe ze śliwkami, czyli przepis na wyjątkowy placek inspirowany babcinym wypiekiem

Więcej o:
Copyright © Agora SA