Karczoch - warzywo z sercem

Karczoch to warzywo bardzo dobrze znane w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nie jest aż tak popularne, a szkoda, bo jest zarówno pyszne, jak i bardzo zdrowe, a podawać je można na wiele różnych sposobów. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po karczochy i jak je przygotować!

Karczochy – co to takiego?

Karczochy były cenione już w czasach starożytnych. Dostrzeżono wtedy ich właściwości lecznicze - były doskonałym sposobem na problemy związane z układem trawiennym, a także wspomagały pracę nerek oraz wątroby. Dopiero w XX wieku badacze odkryli cynarynę, która hamuje syntezę cholesterolu, a także przyczynia się do jego przemiany w kwasy żółciowe oraz procesu usuwania cholesterolu razem z żółcią. To właśnie cynaryna wspomaga procesy trawienne oraz pracę wątroby.
Karczochy są także bogate w inulinę, substancję odpowiadającą za zachowanie właściwego poziomu cukru we krwi. Mają też niski indeks glikemiczny. Z tych powodów powinny je jeść osoby chore na cukrzycę oraz na diecie odchudzającej. Karczochy to również źródło antyoksydantów – wykazują działanie antynowotworowe oraz przeciwstarzeniowe.


Karczochy – jak przygotować?

Karczochy mają formę pąków z liści w kształcie łusek, w kolorze zielono-fioletowym. Pąki nadają się do spożycia tylko jeśli są zamknięte – kwitnące lub przekwitłe karczochy nie są jadalne. Przygotowanie karczocha do spożycia polega na odcięciu łodygi oraz usunięciu zdrewniałych liści, a także usunięciu czubka znajdującego się na wysokości około 1/3 karczocha. Niejadalne są także drobne listki oraz włochata część znajdująca się pod zewnętrznymi liśćmi a nad najsmaczniejszą częścią warzywa – sercem karczocha. Włoski oraz listki należy usunąć przed przygotowaniem (jeśli podajemy pokrojonego lub faszerowanego karczocha) lub po przyrządzeniu (zjadać najpierw kolejno zewnętrzne liście, a po dotarciu do wnętrza, odkroić i odsunąć włochatą część).

Karczochy – jak jeść?


Popularnymi metodami przygotowania karczocha są gotowanie oraz gotowanie na parze. Można jeść je podobnie jak szparagi – polane sosem beszamelowym, holenderskim, z masłem i solą… Karczochy są też doskonałym dodatkiem do pizzy, sałatek, a także – biorąc pod uwagę ich śródziemnomorski rodowód – do makaronów. Będą smakowały wyśmienicie w połączeniu ze świeżymi pomidorami, oliwkami, mozzarellą, parmezanem, anchois oraz tuńczykiem. Doskonałym pomysłem jest też faszerowanie główek karczocha.

Zapiekane faszerowane karczochy to doskonały pomysł na danie, które można podać jako wykwintną przystawkę lub romantyczną kolację.

Karczochy – jak przyrządzić? Składniki:

  • 6 karczochów
  • 1 jajko
  • 200 g sera ricotta
  • 4 łyżki tartego parmezanu
  • 4 łyżki bułki tartej
  • 2 ząbki czosnku
  • sok z cytryny
  • suszony tymianek
  • oliwa
  • sól i pieprz

Karczochy z piekarnika - krok po kroku:

  1. Przygotuj karczochy – odetnij łodygi, zdrewniałe liście oraz czubek. Uderz lekko główką o blat, by liście się rozluźniły i usuń delikatnie włochatą część tak, by nie naruszyć serca.
  2. Następnie włóż karczochy do wody z sokiem z cytryny na 10 minut, aby nie zbrązowiały. Ugotuj je w osolonej wodzie tak, aby się nie rozpadły.
  3. Do miski wbij jajko, dodaj ser ricotta, posiekany ząbek czosnku, dopraw solą, pieprzem i tymiankiem. Wszystkie składniki rozmieszaj.
  4. Każdy karczoch posmaruj oliwą i nafaszeruj przygotowanym nadzieniem. Włóż je do naczynia żaroodpornego, posyp startym parmezanem oraz bułką tartą.
  5. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza i zapiekaj karczochy przez 15-20 minut, aż farsz zbrązowieje.
Zobacz wideo
Copyright © Agora SA