Mąka krupczatka, czyli do czego używać polskiej siostry semoliny?

Mąka krupczatka - ta nazwa przewija się dosyć często przez strony i blogi z przepisami. Wcale nas to nie dziwi, bo to znakomity zamiennik popularnej mąki tortowej. Na czym polega jej fenomen? Poniżej wyjaśniamy, dlaczego i do czego należy ją stosować.

Co to jest mąka krupczatka?

Mąka krupczatka to mąka pszenna o typie 450. Typ mąki określa ilość zawartych w niej minerałów. W przypadku krupczatki minerały stanowią 0,45 proc. Takim samym typem jest tradycyjna mąka tortowa, jednak obie mąki różnią się między sobą gradacją, czyli grubością ziaren. Mąka tortowa jest bardzo drobna, a krupczatka jest mąką gruboziarnistą, o konsystencji kaszki. Taka struktura krupczatki sprawia, że jest ona niezastąpiona w wielu produktach i wypiekach.

Mąka krupczatka do czego?

Mąki pszenne zawierają gluten, a krupczatka nie stanowi wyjątku. To mąka bardzo bogata w tę substancję. Gluten sprawia, że mąki są bardziej kleiste, zatem krupczatka świetnie sprawdzi się przy robieniu makaronów, klusek, ale przede wszystkim ciast kruchych. Idąc śladami Włochów, którzy do przygotowania makaronu używają semoliny, czyli mąki podobnej do naszej polskiej krupczatki, proponujemy przepis na pyszny, włoski makaron z polskim akcentem.

Makaron z krupczatki - składniki:

  • 1 szklanka mąki tortowej
  • 1 szklanka mąki krupczatki
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 jajka
  • 2 łyżki oleju rzepakowego

Makaron z krupczatki - krok po kroku:

  1. Łączymy ze sobą obie mąki i sól. Na stolnicy usypujemy z nich kopczyk z wgłębieniem pośrodku.
  2. Do dołka wbijamy jajka oraz wlewamy olej.
  3. Całość siekamy przy pomocy dużego noża, a następnie wyrabiamy dłońmi. Jeśli powstała masa nie klei się wystarczająco dobrze, możemy dolać łyżkę oleju lub wody. Natomiast jeśli masa jest zbyt lepka, dodajmy trochę mąki.
  4. Formujemy kulę i dzielimy ją na kilka mniejszych części.
  5. Każdą część rozwałkowujemy na cienki placek. Pamiętajmy, by cały czas podsypywać ciasto mąką, aby nie kleiło się do wałka, ani do stolnicy.
  6. Otrzymane placki kroimy za pomocą specjalnej maszynki lub ręcznie - tak grubo, jak gruby makaron chcemy uzyskać. Możemy zwinąć je w rulony i odkrawać cienkie nitki. Jeśli nitki będą miały szerokość do 1 cm, przygotujemy tagliatelle, jeśli 2 cm - pappardelle. Możemy też radełkiem wykrawać niewielkie kwadraty i lekko ściskać je po środku, tworząc kokardki. Kombinacji jest wiele, sami decydujemy o formie makaronu.
  7. Gotowy makaron wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy przez 4-6 minut, aż będzie al dente.

Tak przygotowany makaron możemy podawać z sosem, w zupie albo do sałatki. Jeśli chcemy zachować go na dłużej, nieugotowane jeszcze wstążki czy kokardki musimy porządnie wysuszyć. Możemy do tego celu wykorzystać piekarnik, który nastawiamy na temperaturę 50 stopni Celsjusza i suszymy makaron przez około godzinę. Bardziej czasochłonną metodą jest pozostawienie rozłożonego makaronu na bawełnianej ścierce przez dzień lub dwa. Im lepiej wysuszony makaron, tym dłużej możemy go przechowywać - nawet kilka miesięcy.

Mąka krupczatka

Mąka krupczatka zapewni nam doskonałe makarony i wypieki. Dzięki niej, ciasto na makaron czy kluski będzie się dobrze kleiło, a kruche tarty będą miały idealną strukturę. Warto sprawdzać, jakiego rodzaju mąki powinniśmy użyć do konkretnych produktów, wtedy będziemy pewni, że wyjdą one doskonale.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Czym jest i jak zrobić pumpernikiel?

Przepis na pierogi z serem

Tarta ze szpinakiem - z czym podać, jak zrobić? Pyszny przepis na warzywną tartę "na zielono"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.