M±ka krupczatka, czyli do czego używać polskiej siostry semoliny?

M±ka krupczatka - ta nazwa przewija się dosyć często przez strony i blogi z przepisami. Wcale nas to nie dziwi, bo to znakomity zamiennik popularnej m±ki tortowej. Na czym polega jej fenomen? Poniżej wyja¶niamy, dlaczego i do czego należy j± stosować.

Co to jest m±ka krupczatka?

M±ka krupczatka to m±ka pszenna o typie 450. Typ m±ki okre¶la ilo¶ć zawartych w niej minerałów. W przypadku krupczatki minerały stanowi± 0,45 proc. Takim samym typem jest tradycyjna m±ka tortowa, jednak obie m±ki różni± się między sob± gradacj±, czyli grubo¶ci± ziaren. M±ka tortowa jest bardzo drobna, a krupczatka jest m±k± gruboziarnist±, o konsystencji kaszki. Taka struktura krupczatki sprawia, że jest ona niezast±piona w wielu produktach i wypiekach.

M±ka krupczatka do czego?

M±ki pszenne zawieraj± gluten, a krupczatka nie stanowi wyj±tku. To m±ka bardzo bogata w tę substancję. Gluten sprawia, że m±ki s± bardziej kleiste, zatem krupczatka ¶wietnie sprawdzi się przy robieniu makaronów, klusek, ale przede wszystkim ciast kruchych. Id±c ¶ladami Włochów, którzy do przygotowania makaronu używaj± semoliny, czyli m±ki podobnej do naszej polskiej krupczatki, proponujemy przepis na pyszny, włoski makaron z polskim akcentem.

Makaron z krupczatki - składniki:

 • 1 szklanka m±ki tortowej
 • 1 szklanka m±ki krupczatki
 • 1 łyżeczka soli
 • 4 jajka
 • 2 łyżki oleju rzepakowego

Makaron z krupczatki - krok po kroku:

 1. Ł±czymy ze sob± obie m±ki i sól. Na stolnicy usypujemy z nich kopczyk z wgłębieniem po¶rodku.
 2. Do dołka wbijamy jajka oraz wlewamy olej.
 3. Cało¶ć siekamy przy pomocy dużego noża, a następnie wyrabiamy dłońmi. Je¶li powstała masa nie klei się wystarczaj±co dobrze, możemy dolać łyżkę oleju lub wody. Natomiast je¶li masa jest zbyt lepka, dodajmy trochę m±ki.
 4. Formujemy kulę i dzielimy j± na kilka mniejszych czę¶ci.
 5. Każd± czę¶ć rozwałkowujemy na cienki placek. Pamiętajmy, by cały czas podsypywać ciasto m±k±, aby nie kleiło się do wałka, ani do stolnicy.
 6. Otrzymane placki kroimy za pomoc± specjalnej maszynki lub ręcznie - tak grubo, jak gruby makaron chcemy uzyskać. Możemy zwin±ć je w rulony i odkrawać cienkie nitki. Je¶li nitki będ± miały szeroko¶ć do 1 cm, przygotujemy tagliatelle, je¶li 2 cm - pappardelle. Możemy też radełkiem wykrawać niewielkie kwadraty i lekko ¶ciskać je po ¶rodku, tworz±c kokardki. Kombinacji jest wiele, sami decydujemy o formie makaronu.
 7. Gotowy makaron wkładamy do osolonego wrz±tku i gotujemy przez 4-6 minut, aż będzie al dente.

Tak przygotowany makaron możemy podawać z sosem, w zupie albo do sałatki. Je¶li chcemy zachować go na dłużej, nieugotowane jeszcze wst±żki czy kokardki musimy porz±dnie wysuszyć. Możemy do tego celu wykorzystać piekarnik, który nastawiamy na temperaturę 50 stopni Celsjusza i suszymy makaron przez około godzinę. Bardziej czasochłonn± metod± jest pozostawienie rozłożonego makaronu na bawełnianej ¶cierce przez dzień lub dwa. Im lepiej wysuszony makaron, tym dłużej możemy go przechowywać - nawet kilka miesięcy.

M±ka krupczatka

M±ka krupczatka zapewni nam doskonałe makarony i wypieki. Dzięki niej, ciasto na makaron czy kluski będzie się dobrze kleiło, a kruche tarty będ± miały idealn± strukturę. Warto sprawdzać, jakiego rodzaju m±ki powinni¶my użyć do konkretnych produktów, wtedy będziemy pewni, że wyjd± one doskonale.

Zobacz również:

Czym jest i jak zrobić pumpernikiel?

Przepis na pierogi z serem

Tarta ze szpinakiem - z czym podać, jak zrobić? Pyszny przepis na warzywn± tartę "na zielono"

Więcej o: