Kogel-mogel - deser z dzieciństwa

Kogel-mogel - kto nie jadł go w dzieciństwie! To najprostszy deser, jaki można sobie wyobrazić. Składniki prawie zawsze były w domu, a jego przygotowanie było bardzo proste. Co więcej - zawsze wychodził przepyszny! Jak się robi kogel mogel? Sprawdź tradycyjny przepis i inne warianty!

Czy kogel-mogel jest zdrowy?

Kogel-mogel może budzić pewne kontrowersje. To w końcu deser zrobiony z surowego jajka! Czy jego spożycie może się wiązać z jakimiś negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by jajka na kogel-mogel zawsze dokładnie myć w ciepłej wodzie. To właśnie na skorupkach mogą znajdować się pałeczki salmonelli. Pamiętaj również, że koglu-moglu nie można podawać małym dzieciom. Jeśli dojdzie do zakażenia salmonellą u dorosłego, choroba ma zwykle łagodny przebieg, u małych dzieci może mieć bardzo ciężkie powikłania!

Kogel-mogel może być dobrym naturalnym sposobem na łagodzenie objawów przeziębienia – surowe żółtko łagodzi podrażnienie gardła. Ciężkostrawne jajka jedzone często mogą spowodować problemy trawienne, zwłaszcza u osób borykających się z problemami z wątrobą. Przy jedzeniu koglu-moglu obowiązuje taka zasada, jak przy innych deserach: co za dużo, to niezdrowo.

Jajka – kogel mogel

Na kogel-mogel wybieraj tylko jajka z pewnych źródeł! Najlepsze będą wiejskie jajka lub te z chowu ekologicznego. Pamiętaj też, że starszemu dziecku nie należy podawać też tego deseru zrobionego z całego jajka – ludzki organizm trudno trawi surowe białko. Jeśli przygotowujesz kogel-mogel dla dorosłego i chcesz wykorzystać całe jajka, podgrzej je lekko (ale nie tak, by się ścięły!) - wtedy będzie łatwiejszy do strawienia.

Kogel-mogel – jak zrobić?

Kogel-mogel – przepis podstawowy

Składniki:

- 2 żółtka

- cukier

Przygotuj jajka – umyj je dokładnie i sparz. Oddziel żółtka od białek. Do żółtek wsyp cukier i ucieraj łyżką przez kilka minut, aż się rozpuści. Jeśli nie masz cierpliwości, użyj miksera.

Kogel-mogel – dodatki

Kogel-mogel możesz przygotować z całych jajek. Ubij osobno żółtka i białka. Deser będzie miał mniej intensywny smak i rzadszą konsystencję.

Do koglu-moglu możesz dodać kieliszek ulubionego alkoholu (np. likieru lub rumu), kakao, cynamon, goździki, sok z cytryny, świeże owoce (doskonale sprawdzą się sezonowe: jagody, maliny, truskawki, poziomki). Możesz eksperymentować ze smakami deseru oraz ilością dodatków.

Kogel-mogel – deser zapiekany

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje zapiekany kogel mogel. Ten deser na ciepło to prawdziwy przysmak! Przygotuj kogel mogel w taki sam sposób jak na surowo (nie używaj tylko alkoholu do urozmaicenia jego smaku). W formie zapiekanej sprawdzi się zwłaszcza kogel-mogel z kakao, ze świeżymi owocami lub dodatkiem wanilii (bądź cukru wanilinowego). Wlej utarte żółtka z dodatkami do niewielkich kokilek i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200*C. Piecz przez 8-9 minut. Podawaj na ciepło – będzie smakował wyśmienicie z dodatkiem lodów, przyozdobiony listkami świeżej mięty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.