Szynka gotowana - nie tylko na Wielkanoc i Boże Narodzenie

Szynka gotowana to doskonały sposób, by zastąpić tradycyjną wędlinę na świątecznym stole i nie tylko. Poza tym, że jest delikatna, krucha i bardzo smaczna, ma jeszcze jedną zaletę: to my decydujemy, jaki składniki się w niej znajdą i skąd będą pochodzić. Jak przygotować domową szynkę? Sprawdź nasz przepis!

Szynka peklowana gotowana niczym nie ulega w smaku wędlinie ze sklepu, jest co najmniej równie smaczna jak tamta. A nawet bardziej – bo nie ma w niej niczego, co naszym zdaniem będzie zbędne w jej składzie. Warto zwrócić uwagę też na pochodzenie samego mięsa i kupić je z pewnego źródła, by zapewnić sobie najlepszą jakość. Uwaga! Przygotowanie domowej szynki trwa kilka dni. Warto zacząć odpowiednio wcześnie i uzbroić się w cierpliwość! Przygotuj także kamionkę, strzykawkę z grubą igłą, siatka do wędlin i termometr do mierzenia temperatura wewnątrz mięsa.

Szynka gotowana – przepis

Składniki:

- szynka wieprzowa (kawałek ważący około 1,5 kg),

- około 1 l wody,

- około 100 g soli peklującej (10 g soli na każdy litr wody)

- 6 ziaren ziela angielskiego,

- 5 ząbków czosnku,

- 5 liści laurowych

Jak peklować szynkę do gotowania?

Odlej 100 ml od przygotowanej ilości wody. Wrzuć tam czosnek (umyj go wcześniej, ale nie obieraj, tylko rozgnieć nożem), ziele angielskie i liście laurowe. Zagotuj w małym garnku i przestudź. W pozostałej ilości wody (najlepiej w kamionce albo dużym garnku) rozpuść sól peklującą. Następnie dolej przestudzoną wodę z przyprawami i ostrożnie włóż mięso w siatce do wędlin. Przy użyciu strzykawki z grubą igłą nabierz solankę i wstrzyknij w kilku miejscach. Następnie nakryj mięso talerzem (o mniejszej średnicy niż średnica garnka lub kamionki) i obciąż go dodatkowo czymś ciężkim. Włóż do lodówki lub wstaw do zimnego pomieszczenia na co najmniej 4 dni.

Jak gotować surową szynkę?

Po okresie peklowania wyjmij szynkę z solanki i obmyj ją. Następnie włóż do garnka, zalej wodą (możesz też dolać pozostałą solankę) tak, aby całkowicie przykryła mięso i zagotuj. Przez 15 minut gotuj ją we wrzącej wodzie. Następnie zmniejsz ogień, by temperatura spadła, sprawdź termometrem temperaturę w środku szynki i staraj się ją utrzymać w okolicach 70*C. Całość obróbki termicznej (czyli parzenia i gotowania) jest zależna od wagi szynki – 1 godzina na 1 kg mięsa. Następnie ostudź szynkę, schłodź ją w lodówce i podawaj.

Jak gotować wędzoną szynkę?

Jeśli masz uwędzoną surową szynkę, możesz pominąć etap peklowania i ugotować szynkę od razu. Zalewę do niej przygotuj w taki sam sposób, jak solankę do peklowania surowego mięsa. Podczas gotowania nie doprowadzaj wody do wrzenia jak we wcześniej podanej instrukcji. Temperaturę mięsa utrzymuj na poziomie 80 stopni.

Jak podawać gotowaną szynkę?

Szynka gotowana będzie doskonałym dodatkiem do kanapek. Możesz ją także pokroić w cienkie plasterki i wyłożyć na świąteczny talerz. Jedz ją z dodatkiem chrzanu, ćwikły z chrzanem lub z musztardą. Taką szynkę możesz podać także na ciepło do obiadu – z tłuczonymi ziemniakami i zasmażanymi buraczkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.