Babka cytrynowa - aromatyczna, słodka, wilgotna. Przepis na pyszne ciasto na co dzień i od święta

Babka cytrynowa na bazie ciasta ucieranego to doskonały pomysł na ciasto na Wielkanoc dla tych osób, które nie przepadają za babką drożdżową. Ciasto ucierane z dodatkiem jogurtu, skórki otartej z cytryny oraz odrobiny cytrynowego soku jest aromatyczne, delikatnie kwaskowe i wilgotne. Doskonale smakuje z cytrynowym lukrem lub oblane roztopioną białą czekoladą.
Zobacz wideo

Jak zrobić babkę cytrynową?

Babka cytrynowa ma sporą przewagę nad tradycyjną babką drożdżową, którą podajemy zazwyczaj na Wielkanoc. Wszystko dzięki temu, że przygotowuje się ją z ciasta ucieranego, które jest łatwiejsze do przyrządzenia niż ciasto drożdżowe (a także nie wymaga tak długiego czasu oczekiwania, np. na to, by ciasto odpowiednio wyrosło). Przed wami babka cytrynowa z jogurtem z przepisu Jaśka Kuronia. Uwaga, babka cytrynowa bez cytryny? Też można ją zrobić. Wystarczy zastąpić skórkę cytrynową ekstraktem z cytryny (gotowym lub domowym, który możecie uzyskać poprzez moczenie oczyszczonych z białej części skórek z ekologicznych cytryn w wódce przez ok. dwa tygodnie).

Babka cytrynowa - przepis*:

  • 120 g miękkiego masła
  • 150 g cukru
  • laska wanilii (lub ekstrakt z wanilii)
  • skórka otarta z cytryny
  • 2 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • pół szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • odrobina masła i mąki do formy
  • cukier puder do posypania (lub lukier do polania)

Babka cytrynowa - krok po kroku:

  1. Masło ucieramy z cukrem, skórką cytrynową i wanilią (lub ekstraktem z wanilii) na białą, puszystą masę.
  2. Dodajemy jajka, ucierając mikserem na wysokich obrotach.
  3. Zmniejszamy obroty do minimum i dodajemy partiami przesianą mąkę razem z proszkiem do pieczenia i solą.
  4. Gdy składniki się połączą, dodajemy jogurt oraz sok z cytryny i krótko miksujemy.
  5. Niedużą formę na babkę smarujemy masłem i oprószamy mąką.
  6. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni Celsjusza.
  7. Przekładamy ciasto do formy i pieczemy ok. godziny (babka jest gotowa, gdy wbita w nią wykałaczka jest sucha).
  8. Formę odstawiamy na kratkę na 10-15 minut, by ciasto przestygło.
  9. Po wyjęciu z formy babkę możemy oprószyć cukrem pudrem lub ozdobić lukrem (5 łyżek cukru pudru zalewamy niewielką ilością gorącej wody, dodajemy kilka kropli soku z cytryny i dokładnie mieszamy).

Autor przepisu: Jasiek Kuroń (przepis pochodzi z magazynu "Palce Lizać")

* UWAGA: Na dużą formę z kominem - jak na zdjęciu - bierzemy podwójną porcję składników.

Babka cytrynowa - najczęstsze problemy

Choć babka cytrynowa to łatwe ciasto, może się zdarzyć, że nam nie wyjdzie. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj bardzo łatwo odkryć przyczynę naszego kulinarnego niepowodzenia.

Dlaczego babka cytrynowa nie wyrosła? Problem leży najpewniej w tym, że dodaliście do ciasta za mało spulchniacza, czyli proszku do pieczenia. Jeśli tak jest, a wam zależy na wysokim wypieku, trzeba będzie przygotować kolejną porcję ciasta, tym razem zwiększając proporcje spulchniacza.

Uwaga, ta "usterka" może mieć jeszcze dwa powody. Być może babka nie wyrosła po prostu dlatego, że ciasta było za mało, a forma na babkę za duża. A zatem nawet pomimo tego, że babka wyrosła, jest nadal zbyt mała. Drugie wyjaśnienie jest takie, że babka wyrosła i opadła, np. ze względu na to, że zbyt szybko wyciągnęliście ją z piekarnika po upieczeniu.

Dlaczego babka cytrynowa ma zakalec? Powodem jest najpewniej zbyt duża ilość składników mokrych względem składników suchych w tracie przyrządzania masy na babkę. Inny powód to ten, który podawaliśmy powyżej - za szybko wyciągnęliście ciasto z piekarnika.

Więcej o:
Copyright © Agora SA