Jak zrobić ciasto z rabarbarem? Doskonały deser o wyjątkowym smaku

Ciasto z rabarbarem to pyszny deser, który możemy kojarzyć z najmłodszych lat. Specyficzny kwaskowaty smak i ciekawa faktura rabarbaru towarzyszyła nam nie tylko w cieście, ale również w przetworach czy kompotach. Jednak kruche ciasto z kruszonką i rabarbarem, wywoływało największe emocje. Teraz możecie je przygotować samodzielnie.
Zobacz wideo

Ciasto z rabarbarem

Rabarbar to zdecydowanie letni przysmak. Sezon na nią trwa od maja do czerwca. No ale czym właściwie jest rabarbar? To bardziej owoc czy warzywo? Otóż rabarbar to bylina, którą kwalifikujemy jako warzywo. Posiada oryginalny, kwaśnawo-cierpki smak. W oczy rzuca się również z powodu swojego wyglądu, a konkretnie różowo-fioletowego koloru. Rabarbar posiada również liczne wartości odżywcze. Jest źródłem witamin z grup A, C, E. Zawiera także wartościowe minerały, takie jak potas, wapń, fosfor czy kwas foliowy.

Ciasto z rabarbarem doskonale nadaje się na letni deser, zwłaszcza taki, który można zjeść na świeżym powietrzu. Jakie ciasto z rabarbarem jest najlepsze? Trudno powiedzieć. To uniwersalny wypiek, który można modyfikować o dodatkowe składniki. Jednym z popularnych form ciasta rabarbarowego jest ciasto kruche, ucierane, a także biszkoptowe. Co jeszcze do ciasta z rabarbarem? Dla zbilansowania jego smaku możemy użyć owoców. Najlepiej tych, które przeżywają sezon obok rabarbaru. Mamy na myśli wszystkie czerwone owoce, takie jak truskawki, maliny, jagody czy winogrona.

Jak zrobić ciasto z rabarbarem? Składniki:

  • 4 jajka
  • ok. 300 g mąki pszennej
  • ok. 200 g masła
  • ok. 1 kg rabarbaru
  • ok. 1/2 szklanki cukru
  • lyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier puder do dekoracji

Przepis na ciasto z rabarbarem - krok po kroku:

  1. Jak przygotować rabarbar do ciasta? Rabarbar najpierw myjemy. Następnie pozbawiamy go liści, tak aby zostały nam czyste łodygi. Czy obierać rabarbar? Nie będzie to koniecznie. Wystarczy, że łodygi będą dobrze oczyszczone z liści. W kolejnym kroku kroimy łodygi w ok. 1 cm kostkę.
  2. Do głębokiej miski wbijamy jajka i ubijamy je wraz z cukrem aż do osiągnięcia gładkiej masy. Możemy robić to ręcznie lub użyć miksera.
  3. Mąkę mieszamy z łyżeczką proszku do pieczenia.
  4. Do ubijanej masy stopniowo dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Pamiętajmy, aby nieprzerwanie ubijać masę.
  5. Po otrzymaniu gładkiej, jednolitej masy przygotowujemy formę. Jej rozmiar i kształt są dowolne.
  6. Formę do pieczenia należy natłuścić masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
  7. Masę wylewamy do formy. Następnie wygładzamy ją szpatułką.
  8. Na wierzchu masy wysypujemy równomiernie kawałki rabarbaru. Na tym etapie możemy również przygotować kruszonkę, którą możemy wyłożyć wierzch ciasta.
  9. Ile piec ciasto z rabarbarem? Pieczemy je aż wyrośnie i zarumieni się, czyli przez ok. 40-50 minut w temperaturze 185 stopni Celsjusza.
  10. Po wyciągnięciu z piekarnika i ostudzeniu ciasto należy udekorować obficie cukrem pudrem. Ciasto jest gotowe do podania.

Ciasto rabarbarowe

Istnieje kilka sposobów podawania ciasta z rabarbarem. Świetnie spisuje się z cukrem pudrem i kruszonką. Możemy je również podać z gałką lodów śmietankowych bądź waniliowych. Jak pokroić rabarbar do ciasta? W naszym przepisie sugerujemy pokroić go w kostkę, ale można stosować inną formę. Rabarbar możemy pokroić w kostkę i dodać go do masy, a część z łodyg pokroić w wąskie paski i wyłożyć na wierzchu ciasta.

Mamy nadzieje, że spodobał się wam nasz przepis i sposoby podania ciasta z rabarbarem. Zachęcamy was do stosowania naszego przepisu na to ciasto i życzymy wam powodzenia oraz smacznego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA