Jak zrobić sajgonki? Najpopularniejsze danie kuchni chińskiej w twoim domu, kiedy tylko zechcesz

Sajgonki to jedna z najpopularniejszych przystawek kuchni orientalnej. Znamy ją przede wszystkim z licznych barów i na pewno każdy próbował ich chociaż raz. Są łudząco podobne do naszych krokietów, lekkie w smaku i bardzo uniwersalne w przygotowaniu. Poznajcie nasz przepis na sajgonki.
Zobacz wideo

Sajgonki - co to takiego?

Z czego są sajgonki? To papier ryżowy lub ciasto pszenne z nadzieniem, zwinięte na kształt naszych krokietów. W tradycyjnych sajgonkach jako nadzienia używa się mięsa wołowego lub kurczaka. W alternatywnej wersji wegetariańskiej w skład farszu wchodzi tofu lub makaron sojowy, spotykane są również sajgonki z nadzieniem rybnym. Warzywa, jakich możemy użyć w przygotowaniu sajgonek, to marchewka, ogórek, kapusta, cebula, kiełki. Dodatkowo możemy całość udekorować sezamem.

Sajgonki możemy jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Wersja ciepła jest zasmażana, zaś na tę niesmażoną mówi się "spring rolls".

Jak zawijać sajgonki?

Jeśli przygotowywaliście kiedyś własnoręcznie gołąbki, to z pewnością poradzicie sobie również z zawijaniem sajgonek. To proste. Wystarczy namoczyć płatki papieru ryżowego w wodzie, a następnie rozłożyć je na płaskiej powierzchni (najlepiej na desce). Na środku każdego placka formujemy wałek z przygotowanego wcześniej nadzienia.

Jak zawinąć sajgonki? W pierwszym kroku górę i dół papieru składamy do środka. Następnie dwa pozostałe odcinki zawijamy w rulon. Nic prostszego. Tak uformowaną sajgonkę pozostawiamy do wyschnięcia i potem albo zjadamy, albo smażymy w głębokim oleju.

Jak zrobić sajgonki? Składniki:

  • ok. 400 g mielonego mięsa wołowego
  • gotowe ciasto na sajgonki (paczkowane)
  • olej do smażenia
  • 2 marchewki
  • ok. 100 g pieczarek
  • 1 ogórek szklarniowy
  • 2 cebule
  • kiełki (dowolny rodzaj)
  • ok. 100 g makaronu sojowego
  • 3 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • sezam

Przepis na sajgonki – krok po kroku

  1. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Następnie wykładamy na nią mięso mielone . Podsmażamy dokładnie na złocisty kolor.
  2. Cebulę kroimy w kostkę lub w paseczki. To samo robimy z marchewką (obraną). Pieczarki dokładnie oczyszczamy i kroimy w plastry. Całość dodajemy do mięsa na patelni.
  3. Przygotowujemy makaron sojowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odstawiamy go na ok. 2-3 minuty we wrzątku. Po odcedzeniu kroimy go na krótkie odcinki.
  4. Do składników na patelni dodajemy makaron sojowy. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem. Opcjonalnie można użyć również ostrej papryki lub po prostu dodać świeże papryczki. Jeśli dysponujemy sosem rybnym lub sojowym, możemy skropić nasze dodatki na patelni kilkoma kroplami jednego lub drugiego.
  5. Wszystkie składniki na patelni dokładnie mieszamy i odstawiamy na moment po podsmażeniu. Płaty papieru ryżowego na sajgonki zanurzamy w cieplej wodzie.
  6. Wyciągamy je, kiedy staną się plastyczne i delikatnie lepkie. Każdy z płatów rozkładamy na płaskiej powierzchni.
  7. Farsz nakładamy na środek każdego płata i zawijamy jak gołąbki (patrzcie instrukcja powyżej). Ogórki szklarniowe kroimy w paski i dodajemy do farszu. Sajgonki po zawinięciu pozostawiamy do wyschnięcia na desce.
  8. Jak smażyć sajgonki? Na głębokiej patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju. Możemy również użyć do tego celu garnka lub rondelka. Każdą z sajgonek ostrożnie zanurzamy w gorącym oleju. Smażymy z każdej strony, aż zbrązowieją. Po wystudzeniu sajgonki są gotowe do podania. Możemy je serwować z ryżem i gotowym sosem tajskim. Gotowe sajgonki możemy również posypać sezamem.

Orientalne sajgonki

Zachęcamy was do stosowania naszego przepisu na sajgonki. To proste danie i jego przygotowanie może dostarczyć wam bardzo dużo zabawy. Dobór składników na nadzienie to kwestia gustu, więc możecie użyć samych waszych ulubionych składników. Polecamy wam nasz przepis na sajgonki i życzymy wam smacznego!

Więcej o:
Copyright © Agora SA