Dżakfrut robi furorę - można z niego zrobić nawet wegańskie szarpane "mięso". Co to takiego?

O dżakfrucie robi się coraz głośniej. Nic dziwnego, bo ten egzotyczny owoc może nieźle namieszać w naszych kuchniach. Z wyglądu nie przypomina niczego, co widuje się na polskich straganach, za to jego miąższ świetnie udaje potrawy z mięsa. Podpowiadamy, gdzie go dostać i co można przyrządzić z owocu dżakfruta.
Zobacz wideo

Dżakfrut lub jackfruit już na pierwszy rzut oka robi wrażenie, jest to bowiem jeden z największych owoców na świecie. Waży przeciętnie około 10 kilogramów, choć zdarzają się okazy nawet trzykrotnie cięższe, co czyni go rekordzistą wśród owoców rosnących na drzewie. Czym jeszcze charakteryzuje się dżakfrut? Z zewnątrz pokryty jest skorupką przypominającą kolce. Nie są one jednak ostre, a wraz z dojrzewaniem owocu stają się coraz gładsze.

Co skrywa twarda skorupka?

Pod skorupką znajduje się jasnożółty miąższ, który z czasem nabiera ciemniejszego koloru. Ma słodki smak, podobny do mango. Jest zbity w niewielkie cząstki, a oddzielają je od siebie cienkie błonki, podobne do tych w pomarańczy. Wewnątrz cząstek znajdują się jadalne pestki, które można ugotować jak bób czy fasolę albo na przykład upiec jak kasztany.

Jego przyrządzanie skrywa więcej ciekawostek. Często jada się go bowiem w formie niedojrzałej. Jest wtedy bardziej zielony i mięsisty w środku. Sprawdza się to szczególnie w przypadku potraw wytrawnych. Struktura tego owocu sprawia, że jest doskonałym zamiennikiem dań mięsnych. Jeśli jest odpowiednio przyprawiony i poddany obróbce, do złudzenia przypomina rwaną wieprzowinę (tak zwane pulled pork). Dlatego jest częstym wyborem osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Poza pulled pork, dżakfrut sprawdzi się też w postaci potrawki curry, a nawet kotletów mielonych.

Jackfruit barbecueJackfruit barbecue Fot. Shutterstock

W formie dojrzałej miąższ dżakfruta można jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Będzie doskonałym dodatkiem do deserów, na przykład do prostej sałatki owocowej, lodów, koktajli, puddingu ryżowego, a nawet ciast. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by jeść go solo.

Gdzie można dostać dżakfruta?

W naturalnym środowisku spotkać go można na terenach Azji Południowej i Afryki. Nie trzeba jednak fatygować się na drugi koniec świata, by spróbować tego owocu. W Polsce dostępny jest głównie w słodkiej zalewie lub w postaci suszonych płatków, które można dostać w działach z orientalną żywnością lub w sklepach internetowych.

Durian i chlebowiec - kuzyni dżakfruta

Dżakfrut jest owocem, który na pierwszy rzut oka przypomina popularny ostatnio durian (zobacz: Milionerzy: Który owoc połączony z alkoholem to śmiertelna mieszanka? Znamy poprawną odpowiedź) i chlebowiec. Czym się różnią? Durian ma zdecydowanie jaśniejszy miąższ, a dodatkowo coś, dzięki czemu nie da się pomylić obu owoców - zapach. Wydziela bowiem bardzo intensywną woń, która bynajmniej nie kojarzy się ze słodyczą. Chlebowiec z kolei łatwo jest odróżnić bez potrzeby przekrawania skórki, jest bowiem zdecydowanie mniejszy od dżakfruta.

Zobacz również:

Są niebieskie, a do tego smakują jak waniliowe lody. Banany, które możesz posadzić we własnym ogródku

Kumkwat - jak jeść ten egzotyczny owoc?

Jak zrobić mleko kokosowe w domu? To wcale nie takie trudne! Przepis i porady

Więcej o:
Copyright © Agora SA