Jak przyrządzić szparagi? Z czym je podawać?

Jak przyrządzić szparagi? Sezon na nie trwa, więc warto z niego skorzystać i włączyć to warzywo w wiosenną dietę. Zarówno szparagi zielone, jak i szparagi białe to jedne z najpyszniejszych i najzdrowszych warzyw. I wcale nie są trudne w przygotowaniu!
Zobacz wideo

Szparagi - przygotowanie

Przygotowanie szparagów jest różne w zależności od tego, czy wybierzemy białe, czy zielone. Zielone pojawiają się na straganach wcześniej i zazwyczaj są dość cienkie, giętkie, jedynie końce mają szarofioletowe i lekko zdrewniałe. Białe pojawiają się później, są grubsze i twardsze. Jak przygotować szparagi zielone, a jak białe?

Zielone szparagi - przygotowanie

Zielone szparagi należy dokładnie umyć - w ich główkach może gromadzić się piach i kurz. Należy go dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie odcinamy zdrewniałe końcówki - przy świeżych, cienkich szparagach to zwykle około 1,5-2 cm, im dłużej leżą i są grubsze, tym większa część może być zdrewniała. Zielonych szparagów nie należy obierać ze skórki.

Szparagi białe - jak przygotować?

Białe szparagi myjemy podobnie jak zielone. Odcinamy najtwardsze końcówki (nieduże fragmenty) i obieramy łodygi. Nieobrane białe szparagi będą twarde, włókniste i niesmaczne.

Jak przyrządzić szparagi?

Najprostszym sposobem przyrządzenia obu rodzajów szparagów jest ich ugotowanie lub upieczenie w piekarniku bądź na grillu. Można wtedy dobrze poznać ich naturalny wspaniały smak. Gotować je należy w wysokim garnku, tak, aby zanurzone były przede wszystkim ich łodygi - końcówki są delikatniejsze i zmiękną szybciej. Po ugotowaniu osuszamy je. Doskonałym pomysłem jest podanie ich z sosem holenderskim i/lub jajkami gotowanymi w koszulce. Gotowane szparagi będą również przepyszne w towarzystwie pełnoziarnistych tostów z odrobiną masła czosnkowego i plastrem wędzonego łososia.

Szparagi możemy pokroić na cząstki, spryskać olejem lub oliwą, doprawić ulubionymi przyprawami i upiec na grillu lub w piekarniku. Przed pieczeniem można je również posypać startym serem, np. parmezanem (np. wymieszanym z chili i/lub ulubionymi ziołami). Tak przygotowane świetnie sprawdzą przede wszystkim jako dodatek do lekkich obiadów - np. pieczonych ryb, chudych mięs lub kotletów warzywnych.

Oba rodzaje szparagów można zapiekać w sosie beszamelowym, smażyć lub grillować zawinięte w plastry boczku lub dodać do risotto lub pysznej sałatki (tu warto zwłaszcza wykorzystać najpyszniejszą ich część, czyli główki).

Szparagi - kuchnia less waste

Szparagi to warzywo, które robi furorę wśród zwolenników idei less waste. Ich zdrewniałych końców, obierek oraz wody po gotowaniu nie należy wyrzucać! Jeśli dobrze umyliśmy szparagi, możemy przygotować pyszną zupę krem, która pozwoli wykorzystać warzywa niemal całkowicie.

Zupa krem z końcówek szparagów - przepis:

  • woda po gotowaniu szparagów,
  • dobrze umyte końcówki szparagów i ich obierki,
  • 200 g ziemniaków,
  • 1 por,
  • 1 łyżka masła,
  • 2 nieduże ząbki czosnku,
  • sól i pieprz

Zupa krem z końcówek szparagów - sposób przygotowania:

Zdrewniałe końcówki szparagów wrzucamy do wody, w której gotowały się szparagi. Gotujemy je przed około 15 minut, a następnie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki oraz posiekany w plastry por i ząbki czosnku. Warzywa gotujemy przez kolejne 15 minut z dodatkiem soli i pieprzu. Następnie blendujemy zupę. Kolejnym etapem jest przetarcie jej przez sitko - pozbędziemy się wówczas łykowatych elementów. Do przetartej zupy dodajemy odrobinę masła i dolewamy wodę, jeśli jest zbyt gęsta. Podajemy na gorąco z pełnoziarnistymi grzankami, prażonymi migdałami lub groszkiem ptysiowym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA