Jak usmażyć kanie? Przydatny poradnik każdego amatora grzybów

Smażone kanie to jeden z przysmaków lata i wczesnej jesieni. Większość grzybiarzy z lubością zajada się smakowitym kapeluszem ukrytym w chrupiącej, złocistej panierce. Przygotowany w ten sposób grzyb wielu osobom przypomina w smaku kotleta schabowego. Jak usmażyć kanie, kiedy wrócimy z nimi z grzybobrania? Podpowiadamy.

Smażone kanie (a właściwie smażone kapelusze kań, bo to właśnie tę część grzyba przyrządzamy najczęściej w panierce) to rarytas dla każdego grzybiarza. I trudno się dziwić. Są nie tylko bardzo smaczne (wiele osób twierdzi nawet, że smakują podobnie do kotletów schabowych), ale też - dzięki sporym rozmiarom - bardzo sycące. Wszystko przez duży, mięsisty kapelusz kani, którego średnica może sięgać nawet 30 centymetrów!

Smażona kania - po pierwsze zadbaj o bezpieczeństwo!

Czubajka kania to grzyb, który bardzo często możemy spotkać na polskich łąkach oraz w pobliżu lasów od lata do końca jesieni. Kiedy zauważymy jeden egzemplarz, warto rozejrzeć się za kolejnym, ponieważ kanie lubią rosnąć w grupach. Uważajcie jednak, jeśli nie za dobrze znacie się na grzybach, bo łatwo pomylić kanię ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym (znanym również jako muchomor sromotnikowy).

Z lewej czubajka kania, z prawej muchomor zielonawyZ lewej czubajka kania, z prawej muchomor zielonawy Fot. iStock

Jak odróżnić kanię od muchomora? Powyższa grafika obrazuje czubajkę kanię (z lewej) i muchomora zielonawego (z prawej). Po pierwsze popatrzcie na kapelusz. W przypadku kań jest on pokryty odstającymi kawałkami - jakby "dachówkami" czy łuskami. Kapelusz muchomora zielonawego jest zaś gładki. Pod kapeluszem kani znajduje się również ruchomy pierścień, podczas gdy podobny pierścień pod kapeluszem muchomora jest zazwyczaj nieruchomy. Uwaga jednak - nigdy nie bierz pod uwagę tylko tej cechy, ponieważ bywa, że kołnierz odpada od trzonu muchomora. Trzecia wskazówka to podstawa trzonu ("nóżki") grzyba. U muchomora zielonawego jest ona otoczona grubszą białawą otoczką ("pochewką"), gdy tymczasem u kani jej nie ma.

Kania - jak smażyć?

Jak usmażyć kanie, by były najlepsze? Na początku trzeba porządnie oczyścić kapelusz, żeby piasek czy inne zanieczyszczenia nie chrzęściły nam w zębach po jej usmażeniu. W tym celu można na przykład omieść je za pomocą pędzelka albo szybko przemyć pod bieżącą wodą (zobacz, jak oczyścić grzyby na filmie poniżej). Jeśli wybierzecie drugie rozwiązanie, pamiętajcie, żeby przed panierowaniem osuszyć kapelusze. Inaczej panierka może stać się zbyt wilgotna i nieapetyczna.

Zobacz wideo

Umyte i osuszone kapelusze panierujemy następnie podobnie jak kotlety schabowe. Jak panierować kanie? Możecie to robić na dwa sposoby - albo obtaczając kanie najpierw w mące, następnie roztrzepanym jajku (może być z dodatkiem mleka) i bułce, albo jedynie w jajku i bułce. Kań przed smażeniem nie trzeba doprawiać solą i pieprzem (posolone grzyby potrafią puścić sok, który zepsuje panierkę). Wystarczy, jeśli zrobicie to już po usmażeniu, na talerzu. Na czym smażyć kanie? Do smażenia grzybów możecie użyć zarówno oleju (np. rzepakowego), jak i masła klarowanego czy smalcu. Odradzamy masło, które łatwo pali się na patelni (zobacz, jak zrobić masło klarowane).

Kanie smażone - przepis

Składniki:

  • dwa-cztery kapelusze kań (w zależności od wielkości) - możecie je pokroić lub usmażyć w całości
  • dwa małe jajka
  • dwie łyżki mleka
  • bułka tarta do panierowania
  • sól i pieprz do smażenia
  • olej do smażenia

Przygotowanie krok po kroku:

  1. Jajka roztrzep w misce z mlekiem.
  2. Na oddzielny talerz wysyp bułkę tartą (zobacz również: Zabrakło bułki tartej? Zastąpi ją jeden tani składnik, który na pewno masz w domu).
  3. Na patelni rozgrzej olej do smażenia kań.
  4. Oczyszczone kapelusze kań panieruj najpierw w jajku, a następnie w bułce.
  5. Smaż na dobrze rozgrzanej patelni - z obydwu stron na rumiano.
  6. Smażone kanie podawaj od razu po zdjęciu z patelni (możesz również najpierw odsączyć je z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym).

Opieńki smażone jak kanie

Nie tylko kanie możecie przyrządzać w chrupiącej panierce. W ten sposób można serwować również inne grzyby. Sprawdzą się tu na przykład boczniaki, które możecie zarówno kupić w sklepie, jak i uprawiać samodzielnie (wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym grzybnię w bloku i pielęgnować ją w określony sposób, by doczekać się hojnych zbiorów). Popularnym smakołykiem wśród grzybiarzy są opieńki smażone jak kanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.