Pierogi ruskie - przepis na tradycyjny obiad

Pierogi ruskie kojarzą się nam z tradycyjną kuchnią - o taki obiad łatwo zarówno w maminej czy babcinej kuchni domowej, ale także w wielu restauracjach. Pierogi ruskie dostaniemy także w większości marketów czy sklepów garmażeryjnych. Najlepsze są jednak te zrobione w domu, samodzielnie! Jak zrobić pierogi ruskie? Poznaj przepis i przygotuj je w najlepszej wersji!

Pierogi ruskie – farsz w dwóch wersjach

Ruskie pierogi to prosta kompozycja smakowa – połączenie sera i ziemniaków. Z powodzeniem można je również przygotować w wersji wegańskiej – wtedy zamiast twarogu do farszu należy użyć wędzonego tofu. Czy w tradycyjnej, czy w bezmlecznej wersji pierogi ruskie doskonale sprawdzą się na obiad!

Pierogi ruskie – przepis podstawowy

Składniki:

Na farsz:

  • 400 g ziemniaków,
  • 400 g twarogu lub wędzonego tofu,
  • 1 spora cebula,
  • sól i pieprz,
  • odrobina oleju do smażenia

Na ciasto:

  • 400 g mąki pszennej,
  • 1 szklanka (ok. 250 ml) gorącej wody

Ruskie pierogi – przygotowanie krok po kroku:

  1. Mąkę przesypujemy przez sitko na sporą stolnicę, dodajemy sól. Usypujemy górkę z mąki, robimy dołek i wlewamy gorącą wodę.
  2. Powoli zagniatamy palcami ciasto i wyrabiamy je, by było elastyczne. Gdy przestanie przyklejać się do dłoni, przekładamy je do miski, nakrywamy ściereczką i odstawiamy (zobacz również: Ciasto na pierogi - co zrobić, żeby było idealne? Mamy sprawdzone porady i przepis na każdą okazję).
  3. Ziemniaki obieramy ze skórki i gotujemy do miękkości. Odlewamy je i rozdrabniamy – możemy to zrobić od razu po ugotowaniu przy użyciu tłuczka do ziemniaków lub, kiedy już trochę wystygną, przeciskamy je przez praskę.
  4. Cebulkę siekamy drobno i smażymy ją na patelni, by się lekko zeszkliła. Odlewamy nadmiar tłuszczu, dodajemy do rozdrobnionych ziemniaków.
  5. Następnie wrzucamy także pokruszony twaróg lub tofu. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku i dokładnie mieszamy.
  6. Wyrobione ciasto dzielimy na kilka części i rozwałkowujemy na patelni. By ciasto nie przyklejało się do stolnicy, podsypujemy je odrobiną mąki.
  7. Ciasto powinno być dość mocno rozwałkowane, by po ugotowaniu nie było kluchowate, ale jednocześnie wystarczająco grube, by nie pękało.
  8. Przy pomocy szklanki lub innej okrągłej foremki wycinamy krążki z ciasta. Na każdy z nich nakładamy porcję farszu (około dwóch łyżeczek lub jednej łyżki, w zależności od średnicy krążków). Formujemy pierogi i za pomocą foremki do pierogów, widelca lub palców dokładnie zalepiamy brzegi.

Jak gotować pierogi ruskie?

W dużym garnku gotujemy wodę z odrobiną soli. Wrzucamy  po kolei pierogi. Ile gotować pierogi ruskie? Gdy wypłyną na wierzch, po około dwóch minutach zgarniamy je, używając łyżki cedzakowej lub kładąc na durszlak.

Jak podawać pierogi ruskie?

Pierogi ruskie można podawać na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest polanie ich kwaśną śmietaną. W wersji bezmlecznej można podsmażyć cebulkę na oliwie i oleju (warto wtedy zastąpić ją w farszu ulubionymi ziołami) i polać danie tłuszczem. Doskonale sprawdzi się także inny tradycyjny dodatek – skwarki ze słoniny lub dobrej jakości boczku. Należy pamiętać, by skwarki były odpowiednio wysmażone – chrupiące, ale nie przypalone, natomiast tłuszcz dobrze wytopiony.

Więcej o:
Copyright © Agora SA