Bekon - jak smażyć? Do czego dodawać? Pyszny sposób na śniadanie

Bekon to jeden z najpopularniejszych mięsnych dodatków do różnych potraw. Dobrze wysmażony, lekko chrupiący bekon to prawdziwy przysmak! To jeden z tych produktów, o których bardzo trudno zapomnieć, gdy wreszcie postawiamy przejść na dietę. Jakie dania z bekonem można przygotować? Czym różni się on od boczku? Wyjaśniamy i podpowiadamy!

Co to jest bekon? Bekon a boczek - różnice

Bekon to odmiana mięsa wieprzowego, która pochodzi z górnej partii tuszy. Boczkiem natomiast nazywa się mięso z dolnej partii tuszy wieprzowej. Jest on też tłuściejszy od bekonu. Niektórzy jednak odchodzą od tego rozróżnienia, uznając, że zarówno bekon, jak i boczek to to samo mięso – ewentualnie bekon jest pozbawiony pewnej części tłuszczu. Niemniej jednak jest to jeden z najbardziej kalorycznych elementów wieprzowiny, ale również najbardziej lubianych – zwłaszcza przez amatorów fast-foodów.

Jak usmażyć bekon?

Do usmażenia bekonu idealnego potrzebujesz tak naprawdę tylko jego cienkich plastrów. Do smażenia nie należy stosować dodatkowego tłuszczu – bekon sam w sobie ma go na tyle, że spokojnie wystarczy go, by się nie przypalił. Jeśli chcemy, by bekon zezłocił się równomiernie, przewracamy go na patelni kilkukrotnie. Gdy już będzie ładnie przysmażony i chrupki warto go odłożyć na papierowy ręcznik, by wsiąkł w niego nadmiar tłuszczu.

Z boczku możecie również uformować smakowite gniazdka, które potem możecie wypełnić dowolnym farszem. Przepis wideo na koszyczki z boczku znajdziecie poniżej:

Zobacz wideo

Dania z bekonem – jakie przygotować?

Bekon to świetny dodatek do różnych potraw. Oczywiście najpopularniejszym daniem z dodatkiem bekonu jest angielskie śniadanie. Jest ono bardzo kaloryczne, bardzo pożywne i bardzo pyszne, ale na pewno nie posłuży delikatnym żołądkom. Najczęściej składa się z jajek sadzonych, podsmażonych kiełbasek, wysmażonego bekonu, grillowanych grzybów i fasoli w sosie pomidorowym.

Jajka na bekonie można przygotować również bez angielskich dodatków. Będzie on także doskonałym uzupełnieniem jajecznicy. Jeżeli zaś jesteśmy amatorami tostów, przygotujmy na śniadanie pełnoziarniste tosty z awokado, jajkiem w koszulce i smażonymi plastrami bekonu.

Wielbiciele domowych burgerów mogą wzbogacić je o dobrze wysmażone plastry bekonu. Klasyczne burgery z takim dodatkiem przerodzą się nie tylko w bombę kaloryczną, ale także bombę rewelacyjnych smaków!

Bekon można także usmażyć w tradycyjnym cieście naleśnikowym – na podłużne paski rozlanego ciasta wystarczy położyć plastry mięsa, pokryć kolejną warstwą i smażyć po obu stronach na złoto. Tak przygotowany bekon w cieście można maczać w sosie pomidorowym, guacamole lub polać sosem klonowym.

W trakcie sezonu na szparagi warto przygotować je z dodatkiem bekonu – wystarczy grillować je zawinięte w plastry tego mięsa lub upiec w naczyniu żaroodpornym. Amatorzy bardzo kalorycznych przekąsek mogą zawijać w bekon pieczywo tostowe z żółtym serem i smażyć na patelni aż do wytopienia tłuszczu. Na grilla natomiast warto przygotować suszone śliwki owinięte w plastry bekonu (należy jednak wybrać w sklepie ten, który jest pokrojony w bardzo cienkie plasterki). Pomysłów na wykorzystanie bekonu jest wiele, ale warto ograniczyć się do spożywania go raz na jakiś czas – jedzony zbyt często może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA