Grzyby marynowane - jak je zrobić, by były najlepsze? Które grzyby wykorzystać do marynowania? Poradnik i przepis

Grzyby marynowane w occie przygotowujemy najczęściej na przełomie sierpnia i września, a także w październiku, czyli wtedy, kiedy trwa wysyp grzybów w Polsce. Nie wszystkie grzyby nadają się jednakowo do marynowania. Jak marynować grzyby należące do najpopularniejszych gatunków, czyli: prawdziwki, podgrzybki, maślaki, opieńki czy rydze? Odpowiadamy i podajemy sprawdzony przepis na zalewę do grzybów.

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane przyrządzamy w zasadzie z kilku podstawowych składników. Niezbędne są przede wszystkim świeże grzyby leśne. Ich świeżość jest bardzo ważna, ponieważ grzyby, które zbyt długo leżą np. w reklamówce, mogą nam poważnie zaszkodzić. Warto również, by grzyby te były niedużych rozmiarów, gdyż takie łatwo nam będzie przełożyć do słoików, a naszym gościom - jeść je, gdy będą już gotowe.

Jakie grzyby do marynowania możemy wybrać spośród skarbów lasu? W zasadzie w zalewie możecie przygotować większość jadalnych gatunków grzybów. Grzybiarze najchętniej sięgają jednak po borowiki szlachetne, czyli prawdziwki, a także podgrzybki, które zachowują swą jędrność nawet po obgotowaniu i zalaniu zalewą; maślaki, które jednak wymagają przed zalaniem marynatą nieco pracy (trzeba je przecież porządnie oczyścić, co utrudnia nam zwykle lepki śluz); kurki, koźlarze (kozaki), a także opieńki (czytaj również: Jak marynować grzyby? Proste triki i zasady podczas marynowania grzybów).

Zalewa do grzybów marynowanych to zwykle standardowa mieszanka wody, octu soli i cukru, której używa się również do przyrządzania innych przetworów, takich jak na przykład papryka marynowana. Grzyby w occie zawdzięczają swój smak również dodatkowi liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu ziarnistego oraz cebuli. Opcjonalnie można do słoików włożyć również pokrojoną w półtalarki marchewkę albo całe lub pokrojone na mniejsze części ząbki czosnku.

Przepis na grzyby marynowane

Składniki (na dwa średniej wielkości słoiki; czas przygotowania: 60 min):

  • 1 kg grzybów
  • 30 g soli
  • 1 cebula
  • 1 łyżka cukru
  • 250 ml octu 10 proc.
  • 3 liście laurowe
  • po 10 ziaren pieprzu i ziela angielskiego

Jak przyrządzić grzyby marynowane? Przygotowanie krok po kroku

  1. Grzyby umyj, trzonki oskrob i przytnij.
  2. Cebulę obierz i przetnij na pół.
  3. Zagotuj 1 litr wody z 20 g soli, wrzuć grzyby, cebulę i obgotuj. Następnie całość odcedź i ostudź.
  4. Przygotuj marynatę: zagotuj 300 ml wody, dodając ocet, liście laurowe, pieprz, 10 g soli i cukier. Zdejmij z ognia i ostudź.
  5. Grzyby wraz z cebulą rozłóż do słoików i zalej gorącą marynatą.
  6. Słoiki zamknij i przechowuj w ciemnym miejscu maksymalnie przez rok.

Autor przepisu na marynowane grzyby: Aneta Kosiba (przepis pochodzi z magazynu Palce Lizać)

Zobacz nasz przepis na grzyby marynowane:

Zobacz wideo

Marynowane grzyby - najczęstsze pytania

Przygotowując grzyby w occie po raz pierwszy możemy natknąć się na szereg problemów. W tej części zebraliśmy odpowiedzi na kilka tych, które pojawiają się w sieci najczęściej.

  • Dlaczego grzyby marynowane mętnieją? Mętnienie zalewy do grzybów jest prawdopodobnie spowodowane zbyt długim ich obgotowywaniem przed zalaniem marynatą. Jak długo gotować grzyby? Jeśli przyrządzamy marynowane prawdziwki, podgrzybki czy koźlarze, możemy obgotowywać je nieco dłużej (do ok. 10-15 minut), ponieważ mają one bardziej zwarty miąższ. Z kolei delikatniejsze grzyby, np. kurki, maślaki, rydze czy opieńki możemy obgotowywać przez 5 minut. Maślaków przed włożeniem do zalewy nie trzeba obierać. Wystarczy, po oczyszczeniu ich nożykiem, opłukać je pod bieżącą wodą, by pozbyć się z kapelusza nieapetycznego śluzu.
  • Kiedy można jeść grzyby marynowane? Kiedy grzyby marynowane są gotowe? Źródła podają, że można je jeść już po dwóch dniach od przyrządzenia, jednak im dłużej zaczekacie, tym smak grzybów bardziej przeniknie aromat przypraw.
  • Gdzie przechowywać grzyby marynowane? Grzyby w occie, po ostudzeniu, mogą stać po prostu na półce w spiżarni. Najlepiej zjeść je w przeciągu roku od przyrządzenia, ponieważ im dłużej je trzymamy, tym gorzej smakują (a zresztą w kolejnym roku i tak pewnie zrobimy nową porcję). Po otwarciu przechowujemy je w lodówce maksymalnie do tygodnia. Jeśli zostanie wam ich za dużo, możecie przygotować z ich dodatkiem na przykład smakowity sos tatarski.
Więcej o:
Copyright © Agora SA