Dziś Światowy Dzień Chleba - znakomita okazja, by upiec go w domu. Jak? Oto szybki i prosty przepis

16 października przypada Światowy Dzień Chleba. To najstarszy wypiek w historii. Można poświęcić mu naprawdę wiele czasu, by był perfekcyjny. Ale zabiegani fani chleba także mogą podjąć się jego zrobienia. Oto prosty przepis na ekspresowy chleb.

Najstarszy wypiek świata

Pierwsze podpłomyki i pełnoprawne bochenki chleba oddzielają całe ery. Najstarszy tego typu wypiek powstał prawdopodobnie 14 tysięcy lat temu. Chleby wypiekane w czasach starożytnych przybierały formę placków i pierwotnie pieczone były w popiele, później na gorących kamieniach, by w końcu przygotowywać je na rusztach i blachach.

Ta ostatnia forma okazała się najtrafniejszą, gdyż przetrwała aż do obecnych czasów. Początkowo piekło się mieszankę mąki, rozdrobnionych nasion i wody. Z czasem placki zaczęto wzbogacać między innymi o drożdże, które je spulchniały. Dziś skład chleba nie różni się aż tak bardzo. To głównie mąka, drożdże, woda i przyprawy. Niekiedy dodaje się także nasiona i pestki, a ci najwytrwalsi kilka dni wcześniej przygotowują zakwas, który dodają do mieszanki zamiast drożdży.

Jeśli zatrzymaliście się na "nasiona i pestki", koniecznie sprawdźcie nasz przepis na znakomity bezglutenowy chleb na ich bazie. 

Zobacz wideo

Ekspresowy domowy chleb

Nasza dzisiejsza propozycja to wersja dla tych, którzy chleb uwielbiają, ale nie należą do najbardziej cierpliwych ludzi, by "bawić się" w przygotowywanie zakwasu i długotrwałe czekanie, aż ciasto wyrośnie. Oto prosty i szybki przepis na chleb własnej roboty.

Składniki:

  • 400 g mąki
  • 250 ml ciepłej wody
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1/2 łyżki cukru
  • Łyżka soli
  • Łyżka oleju

Opcjonalnie:

  • Garść pestek słonecznika lub dyni
  • Łyżka ulubionych nasion (na przykład chia, sezamu, czarnuszki)

Sposób przygotowania:

  1. Drożdże, 50 ml wody i cukier delikatnie łączymy w misce i odstawiamy na 10 minut, aż całość zacznie się pienić.
  2. W międzyczasie do dużej miski przesiewamy mąkę i mieszamy ją z solą. Dolewamy mieszankę drożdżową oraz resztę wody. Całość możemy najpierw połączyć za pomocą drewnianej łyżki, a następnie wyrabiamy ręcznie. Można też użyć robota kuchennego ze specjalnym hakiem do wyrabiania ciasta chlebowego. W międzyczasie dorzucamy też pestki, jeśli ich używamy. 
  3. Jednolite, gładkie i sprężyste ciasto przekładamy do keksówki lub na blaszkę, które wcześniej wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Przykrywamy je wilgotną ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż dwukrotnie zwiększy swoją objętość. Wyrośnięte ciasto nacinamy w kilku miejscach. Teraz można je posypać nasionami.
  4. Chleb pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 230 stopni Celsjusza przez 40 minut do momentu, aż będzie rumiany.

Taki chleb najlepiej kroić po wystygnięciu, dzięki czemu nie będzie się rozpadał. Ale wiemy jak trudno się powstrzymać. Po prostu przygotujcie ząbkowany nóż i dobre masło (na przykład to zrobione własnoręcznie), bo w takiej formie świeże pieczywo smakuje chyba najlepiej.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.