Kumkwat - maleńki cytrus, którego możesz jeść razem ze skórką

Kumkwat to jeden z tajemniczych owoców, które można przywieźć z zagranicznych wycieczek lub kupić podczas tematycznych akcji w supermarketach. Do czego kumkwat sprawdzi się najlepiej? Jakiego smaku należy się spodziewać? Wszystko wyjaśniamy!

Kumkwat – co to jest?

Kumkwat to tropikalny owoc cytrusowy, który wywodzi się z Chin. Do Europy został sprowadzony w XIX wieku. Kumkwaty są malutkie i rosną na niewielkich drzewach lub krzewach, kwitnących na biało. Owoce przypominają niewielkie, trochę podłużne pomarańcze, mają podobną barwę zarówno miąższu, jak i skórki, ale skórka jest o wiele cieńsza i jadalna.

Kumkwaty – smak

Kumkwat to owoc bardzo aromatyczny o niepowtarzalnym smaku i zapachu. Jego miąższ jest kwaśny, wręcz cierpki, skórka natomiast – słodka. Dlatego właśnie lepiej jeść kumkwat ze skórką – jest po prostu smaczniejszy. Przed umyciem należy dobrze wyszorować owoc, ponieważ jak inne cytrusy, może być woskowany.

Kumkwat – owoc dla zdrowia

Kumkwaty są przede wszystkim bardzo dobrym źródłem witaminy C. Można spożywać go w celu poprawienia odporności oraz by obniżyć poziom cholesterolu. Kumkwat jest także niskokaloryczny – zawiera raptem 70 kcal w 100 g. Ma średni indeks glikemiczny, wspomaga trawienie oraz wpływa pozytywnie na układ krwionośny. Jest też źródłem beta-karotenu oraz jest silnym antyoksydantem – wykazuje działanie antynowotworowe.

Do czego kumkwat?

Kumkwat, podobnie jak inne cytrusy, można jeść na surowo, jako przekąskę. Poza tym jest świetnym dodatkiem do orzeźwiających napojów, można z niego zrobić pyszny dżem lub kandyzować i wykorzystać do ciasta. Będzie też pysznym dodatkiem do herbaty lub do drinków.

Mówi się, że cytrusy to najlepsze źródło witaminy C. Czy to prawda? Sprawdź w naszym filmie:

Zobacz wideo

Kumkwat – przepisy

Orzeźwiająca woda z kumkwatem

Składniki:

  • 200 g kumkwatu,
  • 1,5 l wody,
  • listki świeżej mięty,
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie:

Kumkwaty dokładnie umyj i pokrój je na plasterki. Wodę wlej do garnka, dodaj miód oraz pokrojone owoce. Całość razem gotuj przez około 10 minut. Następnie odstaw do wystudzenia. Gdy będzie miał temperaturę pokojową, wrzuć liście świeżej mięty i wstaw do lodówki lub wrzuć kostki lodu.

Konfitura z kumkwatów

Składniki:

  • 1 kg kumkwatów,
  • sok z 1 cytryny,
  • 1 szklanka soku z pomarańczy,
  • 2 szklanki cukru,
  • pół szklanki wody

Przygotowanie:

Kumkwaty dokładnie umyj, pokrój na plasterki i usuń pestki, a następnie przełóż je do garnka o grubym dnie. Dodaj sok z cytryny, sok z pomarańczy, wodę oraz cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj. Gotuj na średnim ogniu, a gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj tak długo, aż konfitura uzyska pożądaną gęstość. Następnie przełóż do słoików i odwróć do góry dnem, aby pokrywki się zassały lub pasteryzuj słoiki przez 15 minut.

Kandyzowane kumkwaty

Składniki:

  • 300 g kumkwatów,
  • 300 g cukru,
  • szklanka wody,
  • szczypta cynamonu

Przygotowanie:

Kumkwaty dobrze umyj i poprzekrawaj na połówki. W garnku zagotuj wodę z cukrem, gdy ten się rozpuści, a woda zagotuje, wrzuć owoce i dodaj cynamon. Zagotuj, a potem zmniejsz ogień i gotuj, aż owoce będą miękkie, szkliste, a syrop zacznie się pienić. Gorące kumkwaty razem z syropem przelej do słoiczków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.