Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń, żeby dłużej utrzymała świeżość? Wystarczy klips do papieru [TRIK]

Gąbka do mycia naczyń to jeden z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w kuchni. Jest stale wilgotna i ma kontakt z resztkami jedzenia. To wprost idealne warunki do rozwoju bakterii, które trafiają na myte sztućce czy talerze. Jak dbać o gąbkę, by tego uniknąć?

Jak przedłużyć życie gąbki?

Porowata struktura gąbki oraz warunki, w jakich ją trzymamy, mają ogromne znaczenie dla jej higieny, a tym samym - dla higieny naczyń, z których korzystamy. Zapewne wiecie, że najlepszym sposobem na zaniedbaną gąbkę jest jej wyrzucenie i zastąpienie nową (więcej o tym: Gąbka do naczyń kryje tyle bakterii co próbka kału). Jest jednak pewien sposób na to, by ten moment nieco odłożyć w czasie. 

Wilgoć, stale wilgoć

Największym problemem w utrzymaniu higieny gąbki jest wilgoć. Często zdarza się pozostawiać ją w zlewie, a nie na suszarce. Przez to jest nie tyle wilgotna, co po prostu stale ocieka wodą. Aby tego uniknąć, należy ją przede wszystkim porządnie wycisnąć po każdym użyciu i odłożyć w miejsce, które nie jest ciągle mokre.

Zobaczcie, do czego poza zmywaniem można użyć gąbki. Oto kilka sprytnych myków:

Zobacz wideo

Prosty uchwyt (nie za miliony) rozwiąże sprawę

Coś, co może w tym pomóc to uchwyt na gąbkę. W wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można dostać wymyślne koszyczki czy fantazyjne uchwyty na przyssawki albo wieszane nad zlewem. Jeśli jednak stawiacie na prostotę i wersję, którą stworzycie nie wychodząc z domu ani nie wydając pieniędzy, sięgnijcie do szuflady biurka.

W roli uchwytu na zmywak kuchenny doskonale sprawdzi się zwykły klips do papieru. Jak czytamy na portalu Kitchn, wystarczy wybrać średni lub duży klips, a do jego środka, zamiast papieru, wstawić pionowo wypłukaną i odciśniętą z wody gąbkę. Aby konstrukcja była stabilna, można manewrować drucianymi ramionami, by odnaleźć środek ciężkości. Grunt, że gąbka jest umieszczona w pozycji pionowej, co ułatwia szybsze odparowanie wody. Dzięki temu, bakterie nie będą miały wygodnych warunków do rozwoju, a zmywak na dłużej zachowa świeżość.

Regularna wymiana

To doskonały sposób na przechowywanie gąbki, dopóki jeszcze nadaje się do użycia. Pamiętajcie, że gdy już nadejdzie odpowiednia pora, należy ją wyrzucić (i to robić to regularnie, raz w tygodniu). Okazuje się bowiem, że podgrzewanie jej w mikrofali czy pranie wcale nie pomaga efektywnie zwalczać drobnoustrojów, które się na niej znajdują.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA