Jak i ile razy mielić mak? Co dodać do maku?

Wiele wigilijnych potraw i ciast nie może istnieć bez maku. Nie każdy lubi jego smak, ale nie da się zaprzeczyć, że jest stałym gościem na świątecznym stole. Być może ciągle szukacie przepisu na przygotowanie maku do swoich potraw. Zdradzamy, jak się zabrać do całego procesu przygotowania maku.

Mak do makowca, klusek i innych potraw

Przed dodaniem do potraw mak należy zmielić. Lecz zanim przejdziemy do tego etapu, mak musi zostać namoczony. Najlepiej zalać go wodą i zostawić na całą noc, a dopiero następnego dnia zaczynać jego obróbkę. Namoczony już mak musimy odsączyć i zmielić. Do procesu odsączania możemy użyć sitka wyścielonego gazą. Mak powinno się mielić 3 razy.

Jak gotować mak?

Następnie przechodzimy już do gotowania. Mak przesypujemy do garnka i zalewamy gorącym mlekiem lub wodą, kilka centymetrów ponad zmieloną masę. Możemy odstawić całość najpierw na 15 minut lub zacząć od razu gotować. Mak gotujemy na małym ogniu przez około 25-30 minut.

Po ugotowaniu mak należy odsączyć, ponownie możemy użyć sitka wyścielonego gazą. Cały proces może chwilę zająć, a mak nawet po dłuższym czasie może wciąż być mokry. Taki mak nie nadaje się za bardzo do ciast, gdyż za duża wilgotność może sprawić, że nie upieką się tak, jak powinny. W celu zagęszczenia maku możemy dodać bułki tartej albo kaszy manny.

Co dodać do maku?

Sam ugotowany mak jeszcze nie jest gotowym dodatkiem, należy go jeszcze odpowiednio doprawić. W celu osłodzenia możemy dodać miodu. Dobrym dodatkiem mogą być również bakalie, rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczy, orzechy laskowe bądź migdały.

Jak przygotować dobrą masę makową? Jest to bardzo proste. Do wcześniej przygotowanego przez nas maku (z dodatkami lub bez) dodajemy ubite na sztywno białka jajek, proporcje już zależą od waszych upodobań. Z pewnością taka domowa masa makowa jest smaczniejsza niż gotowa z puszki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.