Wykroiłeś zepsuty kawałek jabłka, a resztę chcesz zjeść? Nie wolno tego robić. Dlaczego? [WYJAŚNIAMY]

Znalazłeś w kuchni lekko zgniłe jabłko i postanowiłeś, że wykroisz zepsutą część, a resztę zjesz? Uwaga - to może być szkodliwe dla twojego zdrowia. I to bardzo.

- Nigdy nie należy spożywać owoców częściowo zepsutych, np. zgniłych, nawet po wykrojeniu uszkodzonego fragmentu - mówi dr Krzysztof Rutkowski, Kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. - To dlatego, że nie wiadomo w jakim stopniu została zainfekowana reszta jabłka.

Jak kupować jabłka?

Ekspert wyjaśnił też, jak wybierać owoce, by były dla nas najzdrowsze.

- Przede wszystkim sięgamy po te bez widocznych uszkodzeń oraz oznak rozwoju chorób grzybowych - wyjaśnia dr Rutkowski. Dotyczy to zresztą nie tylko jabłek. O chorobie owocu świadczyć mogą nienaturalne plamy i przebarwienia na skórce oraz zmiany koloru i/lub struktury miąższu.

Popsute jabłko może wywołać poważne zatrucie

Rozwój niektórych chorób grzybowych może powodować wytwarzanie się wewnątrz owocu szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji, tzw. mykotoksyn. Za ich powstawanie odpowiadają atakujące jabłka grzyby pleśniowe, które mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć (także śmiertelnych), zaburzać gospodarkę hormonalną lub osłabiać odporność.

Sprawdź również nasz przepis na warstwowe ciasto jabłkowe z keksówki:

***

Tekst na podstawie materiałów prasowych od marki Syngenta.

Więcej o:
Komentarze (2)
Wykroiłeś zepsuty kawałek jabłka, a resztę chcesz zjeść? Nie wolno tego robić. Dlaczego? [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • studio-sport.pl

  0

  Matka mojego dziadka nie pozwalała swoim dzieciom jeść zdrowych jabłek. Wraz ze swoim rodzeństwem zaglądał codziennie do spiżarki w poszukiwaniu jabłek lekko nadgniłych. Przed wojną łakomstwo było grzechem, ale marnotrawstwo było jeszcze gorsze.
  Dziadek odszedł na krótko przed 80-ką. Aż strach pomyśleć ile musiałby się jeszcze męczyć, gdyby się zdrowo odżywiał.

 • krunghtep01

  Oceniono 2 razy 0

  Cholercia ! Kolejny raz dowiaduje sie ze nie powininem zyc!! A zyje juz 70 prawie lat !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX