Zostały ci ziemniaki z obiadu? Zrób z nich doskonałe i długo świeże... pączki. Testujemy przepis

Nie przepadasz za odgrzewanymi ziemniakami? Zamiast odsmażać, zrób z nich coś, co kochają chyba wszyscy - złociste, puszyste pączki z ziemniaków, które długo zachowają świeżość. Ten przepis naprawdę działa! Jak zrobić pączki ziemniaczane? Wyjaśniamy.

Nigdy nie spotkałeś się z tym, by do wypieków dodawać ziemniaki? Tylko tak ci się wydaje. Ziemniaki, a dokładniej płatki ziemniaczane, to częsty dodatek do pieczywa i wyrobów piekarniczych. Dzięki nim wypieki dłużej zachowują świeżość i wilgotność. W domowych pączkach, które często na drugi dzień są już suche, ziemniaki sprawdzą się więc doskonale.

Pączki z ziemniaków? Testujemy!

Choć do Tłustego Czwartku daleko, my też postanowiliśmy sprawdzić, czy te pączki są aż tak pyszne, jak mówią. W tym celu skorzystaliśmy z przepisu na pączki z ziemniakami (wprowadzając jedynie drobne modyfikacje), dostępnego na jednym z najpopularniejszych polskich blogów - Moje Wypieki.

Pączki z ziemniaków - przepis:

Składniki:

  • 200 g ugotowanych i utłuczonych ziemniaków (nie powinny być bardzo kleiste i żółte, najlepsze są mączyste)
  • 0,5 kg mąki pszennej (warto użyć tej specjalnej do pączków - jest bardzo delikatna i lekka, dzięki czemu pączki też takie będą)
  • 80 g roztopionego masła
  • 50 ml mleka
  • 7 g drożdży instant lub 25 drożdży świeżych
  • 3 duże jajka (w temperaturze pokojowej)
  • ok. 60 g drobnego cukru (można dać nieco mniej lub więcej, w zależności od tego, jak bardzo słodkie pączki lubimy i jak słodkie będzie nadzienie)
  • 1 laska wanilii (w oryginale: skórka starta z pomarańczy lub cytryny)
  • łyżka wódki lub ekstraktu waniliowego domowej roboty

Dodatkowo:

  • tłuszcz do smażenia (najlepiej olej rzepakowy lub smalec)
  • cukier puder do oprószenia
  • dowolny farsz do nadziewania pączków (u nas konfitura wiśniowa)

Pączki z ziemniaków - sposób przygotowania:

  1. Mąkę przesiej i odstaw.
  2. Masło wymieszaj z mlekiem i ziarenkami z laski wanilii lub skórką startą z owoców cytrusowych (laskę bez nasionek możesz na przykład włożyć do pojemnika z cukrem, dzięki czemu uzyskasz domowy cukier waniliowy). Do ciepłego (ale nie gorącego płynu) dodaj świeże drożdże i pół łyżeczki cukru (drożdże instant możesz po prostu od razu wymieszać z mąką). Wymieszaj i poczekaj, aż się roztopią, a następnie dodaj 2 łyżki mąki, ponownie wymieszaj i poczekaj, aż zaczyn zacznie "rosnąć" (to powinno zająć około 10-15 minut).
  3. Zaczyn, ziemniaki, jajka, cukier, wódkę i mąkę wyrób na gładkie ciasto lub zmiksuj za pomocą miksera z końcówką w kształcie haka. Uwaga: ciasto na pączki jest nieco luźniejsze od zwykłego ciasta drożdżowego. To normalne, nie dodawaj mąki. Ciasto odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem na około 1,5 h.
  4. Po tym czasie z ciasta formuj pączki o wadze ok. 50 g. Możesz nadziewać je dowolnym nadzieniem, ale można zostawić je bez dodatków lub nadziać już po usmażeniu.
  5. Uformowane w kulkę pączki lekko spłaszczaj i układaj na wysypanej mąką stolnicy pod przykryciem (np. z czystej ściereczki). Powinny pod nią leżeć przez ok. 25-30 minut, aż nieco urosną.
  6. W tym czasie w sporym garnku rozgrzej olej (powinno go być na tyle dużo, żeby pączki nie dotykały dna, tylko unosiły się swobodnie). Jeśli nie masz termometru kuchennego, do gorącego oleju wrzuć kawałek chleba. Jeśli zarumieni się w ciągu mniej więcej minuty, temperatura tłuszczu jest idealna.
  7. Pączki smaż z obu stron, aż będą złociste. Odsączaj z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych lub kratce. Kiedy ostygną, możesz oprószyć je cukrem pudrem.
Zobacz wideo Wolisz coś innego? Wypróbuj nasz przepis na pyszne pączki na piwie:

Pączki z ziemniaków - jak to smakuje?

Gotowe pączki z ziemniakami są nieco wilgotniejsze od tych ze zwykłego ciasta drożdżowego. Rzeczywiście na drugi dzień nadal smakują dobrze. Wszystko dzięki temu, że ciasto nadmiernie nie wysycha.

Czy ziemniaki da się wyczuć w smaku? Nie martwcie się, zupełnie nie da się ich wyczuć. Część naszych testerów nie mogła uwierzyć, że znalazły się one w składzie pączków. Pamiętajcie tylko, żeby do ciasta NIE używać ziemniaków PRZESOLONYCH.

Więcej o:
Copyright © Agora SA