Bajgle lub bułki z czterech składników i bez drożdży, gotowe już w pół godziny! Perfekcyjne śniadanie

Znacie to: weekendowy poranek, chciałoby się zjeść świeżą bułkę, ale nie chce się iść do sklepu? A samodzielnie robione? Żeby w ogóle wyrosły, potrzeba najmarniej godziny. Jest sposób - śniadaniowe bajgle lub bułki gotowe w 30 minut.
Zobacz wideo

Jedna z naszych redakcyjnych koleżanek nie robi niczego z dodatkiem drożdży. Twierdzi, że drożdżowe wypieki po prostu nigdy jej nie wychodzą, więc nie ma sensu próbować. Jeśli macie podobnie albo po prostu nie chce się wam przygotowywać bułek drożdżowych, jest wyjście - szybkie bajgle z naszego przepisu.

Jak to się robi?

Do przygotowania szybkich bajgli potrzebujesz dosłownie kilku składników. Podstawowe to mąka, jogurt naturalny (najlepszy jest gęsty grecki, ale udadzą się i z tego bez laktozy), może być i proszek do pieczenia. Jeśli lubisz słone wypieki, możesz dodać również nieco soli, ale nie jest to konieczne. Podstawowe proporcje umieściliśmy w poniższym przepisie.

Bajgle bez drożdży przepis

Składniki:

  • 220 g mąki pszennej
  • 180 g jogurtu
  • 1,5-2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia (dodajcie więcej, jeśli chcecie, żeby bardziej wyrosły)
  • 0,5 łyżeczki soli (można pominąć)

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik rozgrzej do temperatury 190 stopni Celsjusza. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia (i ewentualnie również z solą). Zagnieć z jogurtem - możesz użyć miksera z końcówką w kształcie haka. Ciasto powinno przypominać drożdżowe, ale uwaga - będzie się lekko kleić. Tak ma być.
  3. Podziel je na 4 części. Z każdej uformuj bajgiel. Ułóż je na papierze do pieczenia i wstaw do piekarnika na około 20 minut.

Rady:

  • Bajgle przed pieczeniem możesz posmarować niewielką ilością wody lub mleka i posypać ulubionymi dodatkami, np. sezamem, makiem lub czarnuszką.
  • Z tej masy powstaną również świetne bułki.

Jak to smakuje?

Wydaje się wam, że z tak małej liczby składników i bez dodatku drożdży bajgle nie mogą się udać? W rzeczywistości smakują świetnie.

Ciasto jest może nieco bardziej zwarte i wilgotne niż w zwykłych bułkach. Bardziej przypomina np. włoską focaccię. Testy smaku w redakcji przeszły jednak z wysoką notą. Polecamy!

To również może cię zainteresować:

Zostały ci ziemniaki z obiadu? Zrób z nich doskonałe i długo świeże... pączki. Testujemy przepis

Więcej o:
Copyright © Agora SA