Lidl coraz bardziej angażuje się w akcję zero waste. W jednym ze sklepów pojawiła się półka z żywnością przecenioną o 70 procent

Jedna z największych sieci dyskontów po raz kolejny zachęca nas do niemarnowania żywności. Właśnie ruszyły testy akcji "Kupuję, nie marnuję".

W jednym z poznańskich sklepów sieci Lidl (przy ulicy Grunwaldzkiej 104) pojawiła się półka z bardzo przecenioną żywnością. Na umieszczonym powyżej niej plakacie, opatrzonym hasłem "Kupuję, nie marnuję", znajduje się informacja, że w tym miejscu klienci mogą znaleźć warzywa i owoce z krótkim terminem przydatności do spożycia oraz pieczywo, które zostało podpieczone w sklepowych piecach dzień wcześniej.

Zgodnie z informacjami na stoisku, każdy z produktów można kupić aż o 70 procent taniej. Rabat zostanie naliczony przy kasie.

Najpierw były samotne banany

Post ze zdjęciem akcji Lidla, wykonanym przez autorkę bloga Opcja.Promocja, znalazł się na profilu akcji Foodsharing Wrocław i szybko zebrał mnóstwo pozytywnych reakcji oraz komentarzy. Oświadczenie opublikowała pod nim również sieć Lidl. Jak czytamy w wiadomości:

W chwili obecnej "Kupuję, nie marnuję" jest w fazie testów.

Nie wiadomo zatem jeszcze, czy akcja się sprawdzi i czy będziemy mogli kupować przecenione produkty również w innych miastach Polski. Zapytaliśmy o to biuro prasowe sieci. Czekamy na odpowiedź.

To jednak nie pierwsza akcja Lidla, która zachęca do niemarnowania żywności. W sierpniu ubiegłego roku sieć dyskontów wraz z Bankami Żywności apelowała o to, by klienci kupowali "samotne", pojedyncze banany. Kupujący biorą bowiem zazwyczaj większe kiście, a banany, które zostały od nich odłamane albo same się od nich odłączyły, zostają w sklepie.

Z Polską Federacją Banków Żywności od jakiegoś czasu współpracuje również Tesco. Brytyjska sieć przekazuje organizacji nadwyżki żywności, które następnie w krótkim czasie trafiają do potrzebujących.

Jesteśmy w czołówce narodów marnujących żywność

Według danych Eurostatu z 2006 r., w Polsce każdego roku marnujemy dziewięć milionów ton żywności. W efekcie znajdujemy się w europejskiej czołówce narodów wyrzucających do kosza największą ilość jedzenia. Każdy Polak marnuje rocznie ok. 235 kg żywności. Więcej od nas wyrzucają już tylko Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy.

- Przez ostatnie lata sytuacja na pewno się zmieniła, tylko nie jesteśmy w stanie określić, w którą stronę - mówiła w wywiadzie dla money.pl Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności.

Więcej o:
Komentarze (35)
Lidl coraz bardziej angażuje się w akcję zero waste. W jednym ze sklepów pojawiła się półka z żywnością przecenioną o 70 procent
Zaloguj się
 • qznia

  Oceniono 5 razy 5

  Fajna akcja. Dobry pomysł. robi się to m.in w szwedzkiej ICA.

 • gazkom

  Oceniono 2 razy 2

  "- Przez ostatnie lata sytuacja na pewno się zmieniła, tylko nie jesteśmy w stanie określić, w którą stronę - mówiła w wywiadzie dla money.pl Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności."
  Poziom merytoryczności wypowiedzi "ekspertów" na pewno się zmienił i jesteśmy w stanie określić, w którą stronę.

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 2

  Bylem dziś w Lidlu (ale nie w Poznaniu, wyglada ze takich sklepow jest wiecej niz 1) i widzialem tę półkę. Obraz nedzy i rozpaczy. Podgnile warzywa i owoce. Za darmo bym nie wzial... Wstydziliby sie

 • ar.co

  Oceniono 4 razy 2

  Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy i ... Polacy? No no, kto by pomyślał, że Polska to taki bogaty kraj? Wszystkie wymienione kraje (poza Polską) mieszczą się między 12 a 22 miejscem na liście najbogatszych państw świata per capita, Polska jest na 56, ale oczywiście jedyna konkurencja, w której może mierzyć się z najlepszymi, to marnotrawstwo.

 • tomasz.rze

  Oceniono 1 raz 1

  "- Przez ostatnie lata sytuacja na pewno się zmieniła, tylko nie jesteśmy w stanie określić, w którą stronę".
  No, jak to: w którą? Sytuacja się polepszyła albo pogorszyła.

 • korollaq

  Oceniono 1 raz 1

  Według danych Eurostatu Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie w produkcji śmieci (300 kilo rocznie). Czyżby to była prawie sama żywność (235 kilo), czy znowu zmyślacie?

 • kris0104

  Oceniono 1 raz 1

  " Przez ostatnie lata sytuacja na pewno się zmieniła, tylko nie jesteśmy w stanie określić, w którą stronę"- kandydatka do wypowiedzi Roku

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Do tej pory wyrzucali - teraz będą na tym zarabiać. Zero waste ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX