Milionerzy: Który owoc połączony z alkoholem to śmiertelna mieszanka? Znamy poprawną odpowiedź

W programie Milionerzy padło ostatnio pytanie, które nastręczyło zawodnikowi walczącemu o milion niemałych trudności. Choć nie było łatwo, udało mu się zaznaczyć poprawną odpowiedź. A czy wy wiecie, który owoc tworzy z alkoholem śmiertelną mieszankę?

W programie Milionerzy raz na jakiś czas pojawiają się pytania o tematyce kulinarnej. Tak samo stało się ostatnim razem. Podczas rozgrywki uczestnikowi trafiło się pytanie o to, który owoc połączony z alkoholem stanowi trującą mieszankę.

Co stanowi śmiertelnie niebezpieczną mieszankę?

a) pomelo z żubrówką

b) Winogrona z piwem

c) Liczi z szampanem

d) Durian z żytniówką

By odpowiedzieć na to pytanie, uczestnik programu musiał wykorzystać aż dwa koła ratunkowe. Najpierw skorzystał z "pół na pół", w efekcie zostały mu do wyboru odpowiedzi "b" i "d". Następnie zadzwonił do przyjaciela, który był niemal pewien, że właściwą odpowiedzią jest "d". Uczestnik zaznaczył ją - i dobrze. Chodziło właśnie o duriana!

Durian i alkohol - czym to grozi?

DurianDurian Fot. Francis Chung | Flickr

Według Johna Maninanga i Hiroshi Gemma, naukowców z Uniwersytetu w Tsukuba, duriana nie powinniśmy łączyć z alkoholem. Badacze dowiedli, że ekstrakt z duriana - z uwagi na zawartość pewnych związków siarki - hamuje aktywność dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten odpowiada za metabolizm alkoholu w organizmie. Zdaniem naukowców z Japonii w skrajnych przypadkach spożywanie durianów i popijanie ich alkoholem może się nawet skoczyć śmiercią.

Durian uważany jest w Azji za jeden z najsmaczniejszych owoców. Niestety, jego przykry zapach, który przypomina ponoć połączenie aromatów terpentyny, zepsutej cebuli i migdałów, skutecznie zniechęca do niego wielu potencjalnych smakoszy.

Tymczasem ten okrągły, kulisty owoc pod najeżoną kolcami skorupką skrywa kremowy miąższ o delikatnie migdałowym smaku. Duriana można jeść zarówno na surowo, jak i dodawać do różnorodnych dań.

Więcej o:
Komentarze (31)
Milionerzy: Który owoc połączony z alkoholem to śmiertelna mieszanka? Znamy poprawną odpowiedź
Zaloguj się
 • romanticus

  Oceniono 9 razy 9

  Od razu wiedziałem że durian, nawet mimo że nie wiem

 • megaxs

  Oceniono 6 razy 6

  * nie dotyczy Polaków i Rosjan. Japońce upijają się jedną czarką sake, więc o czym my tu mówimy.

 • kryptopatolog

  Oceniono 10 razy 6

  ja też znam, znam od dawna, zjadłem Duriana i umarłem. a może to był Dorian i jego długi flet....?

 • kaktus-2

  Oceniono 5 razy 5

  Jadłem duriana i muszę przyznać, że byłem podwójnie zawiedziony:
  1. Nie śmierdział tak mocno jak wszyscy mówili
  2. Wcale nie był tak dobry, jak wszyscy mówili

 • pin-kie

  Oceniono 4 razy 4

  W sumie bardzo proste pytanie. Chyba nerwy zżarły uczestnika bo można było domyśleć się na logikę. Pozostałe owoce są albo bardzo popularne u nas, albo względnie znane (liczi), więc wiadomo było, że żaden z nich bo ktoś by wspomniał, że nie należy ich mieszać z alkoholem. Tylko durian pasował.

 • opt

  Oceniono 4 razy 4

  Durian lepiej smakuje niż pachnie. Zapach kojarzył mi się ze znaną z autopsji starą szkolną ubikacją dezynfekowaną wapnem chlorowanym

 • info0

  Oceniono 4 razy 4

  Znam kilka osób co ten owoc spróbowało i szczerze, z wrażeń, nie było czuć wielkiego wow.

 • feelek

  Oceniono 3 razy 3

  Jedzenie duriana w hotelu grozi wywaleniem- ma zapach zgniłego jaja po prostu, widziałem pana z obsługi hotelowej w Singu jak wp...lał ten specyjał: jadł w najdalszym końcu podwórka. Minę miał taką no- wniebowziętą.

 • kot_kotando

  Oceniono 3 razy 3

  "Zdaniem naukowców z Japonii w skrajnych przypadkach spożywanie durianów i popijanie ich alkoholem może się nawet skoczyć śmiercią."

  Czyli to na razie teoria, niepotwierdzona praktyką?

  Duriany są tak popularne w Azji, że nie wierzę, żeby do tej pory nikt nie urżnął się do nieprzytomności pijąc alkohol i zagryzając durianem. To były przypadki śmiertelne przy takiej mieszance, czy nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX