Polskie truskawki już pojawiły się na bazarach, ale wciąż są drogie. Kiedy będzie wysyp?

Dopiero połowa maja, a na bazarach zaczęły się już pojawiać pierwsze truskawki. Czy panująca od początku roku susza im nie zaszkodzi? Kiedy możemy się spodziewać wysypu owoców? Sprawdzamy.

Soczyste truskawki, podobnie jak kwaśny rabarbar i jędrne szparagi, to wyznaczniki nadchodzącej wielkimi krokami letniej obfitości świeżych warzyw i owców. Niestety, nie każdego roku możemy się cieszyć wysypem owoców. Czasem pogoda lub inne czynniki sprawiają, że niestety krajowe owoce pojawiają się późno i w znacznie mniejszych ilościach, niż moglibyśmy się spodziewać.

Truskawki na bazarach - na pewno są już z Polski?

Na bazarach właśnie pojawiły się pierwsze truskawki, ale niestety ich ceny wciąż są wysokie (w Warszawie kosztują ok. 18-20 złotych za kilogram). Czy można wierzyć sprzedawcom, którzy zapewniają, że to owoce polskie, a w dodatku gruntowe?

- Obecnie sprzedawane są w hurcie polskie truskawki spod osłon w cenie ok.15-17 złotych za kilogram - mówi dr inż. Krzysztof Zmarlicki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Jeśli sprawdzą się prognozy pogody i temperatura pod koniec tygodnia wzrośnie do ponad 25 stopni Celsjusza, a następnie utrzyma się przez kilka dni, to przyspieszone owocowanie spowoduje spadek cen do poziomu ok. 10 zł w hurcie i 13-15 w detalu.

Polskie truskawki - kiedy możemy się spodziewać wysypu owoców?

Truskawki kupujemy jednak nie tylko do jedzenia na surowo, ale również do przyrządzania przetworów. W tym celu jednak najlepiej zaczekać na wysyp, kiedy cena truskawek spadnie. Kiedy możemy się go spodziewać w tym roku?

- Wysypu truskawek polowych przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy się spodziewać dopiero po 5 czerwca - ocenia ekspert. - W bieżącym roku podaż krajowych truskawek z upraw polowych będzie ograniczona z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe wiosną. Po pierwsze duża susza w większości rejonów spowodowała słaby wzrost roślin i ograniczy ich produktywność. Po drugie przymrozki spowodowały lokalnie duże straty pierwszych, tzw. królewskich  kwiatów, z których wyrastają największe owoce, będzie to również miało wpływ na opóźnienie pełni zbiorów.

Więcej o:
Komentarze (27)
Polskie truskawki już pojawiły się na bazarach, ale wciąż są drogie. Kiedy będzie wysyp?
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 12 razy 6

  To aż ekspertowi musieliście zawracać doopę, aby się dowiedzieć, co każdy rozgarnięty człowiek wie, że musi być większa podaż, aby truskawki były tańsze? Tłuki... Tak jest rok w rok!!!

 • pataran

  Oceniono 8 razy 6

  To teraz już trzeba ekspertów pytać kiedy jest sezon na truskawski?

 • vistooo

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz trzeba ekspertów pytać kiedy jest sezon na truskawki gdyż pokolenie Instagrama, Snapchata i Fejsbunia nawet nie wie że mleko pochodzi od krowy.

 • men9

  Oceniono 7 razy 5

  Czy to aż gazeciany ''ekspert'' musi radzić kiedy truskawki będą tańsze ?

 • krikrikrikri

  Oceniono 8 razy 4

  A czy Wasz „ekspert” wie kiedy Euro stanieje? Albo po ile będzie CHF za rok? Bo to kiedy będą tańsze truskawki to dzieci w podstawówce wiedzą.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 4 razy 4

  10 zł w hurcie, a 13-15 w detalu?
  W ubiegłym roku w detalu życzyli sobie drugie tyle, co przy zakupie u plantatora i to nie w hurcie, tylko za łubiankę. Jak się brało powyżej 10 koszyczków, to plantator schodził z ceny, więc narzut detaliczny był powyżej 100%. A tu widzę raptem 30 - 50%? Ech eksperci...

 • vistooo

  Oceniono 3 razy 3

  To jest taka sama baśń dla frajerów jak z młodymi ziemniakami. Polskie młode ziemniaki dopiero pojawiają się pod koniec czerwca.
  Są szczepy truskawek , które w Polsce maju urosną nawet przy kiepskiej pogodzie, ale są to marne szczepy, coś w stylu jak polski arbuz.

 • radek_sziwa

  Oceniono 2 razy 2

  Powiem wam kiedy, bo jak co roku macie z tym problem. Otóż sezon na tanie truskawki zaczyna się tak jakoś w pierwszej połowie czerwca i trwa tak gdzieś do końca czerwca. Co roku. Rok w rok. O tej samej porze. Bez względu na suszę, powodzie, upały, przymrozki. Czerwiec. Każdego roku. Szósty miesiąc w kalendarzu. Dotarło? Czy przykleić kartkę do czoła? Za rok znowu będziecie wyjaśniac i pytać ekspertów?

 • carolina_reaper

  Oceniono 2 razy 2

  Sezon na truskawki zawsze zaczynal sie w polowie czerwca, truskawka lubi byc calowana przez slonce a nie wyrastac pod folia. jesli jakosc tych truskawek ma byc taka jak w ostatnich latach to niech plantatorzy sobie te truskawki wsadza w dupy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX