Co zrobić, by sprzątanie kuchni było szybkie i niezbyt pracochłonne? Oto kilka porad i trików

Kuchnia to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu. Przygotowuje się w niej jedzenie, więc warto zadbać o higieniczne warunki. Podczas sprzątania kuchni zdarza się popełniać kilka błędów. Jak ich unikać? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Czysta kuchnia

W kuchni spędza się sporo czasu. Tu przygotowuje się posiłki, często również je. Bywa też, że podczas imprez staje się towarzyskim centrum. Z tych i wielu innych powodów warto postarać się, by była czysta i higieniczna. I nie mówimy tu tylko o zmywaniu naczyń. Podpowiadamy, jakich błędów nie popełniać podczas sprzątania kuchni, aby zaoszczędzić sobie i czasu, i wstydu.

Odkładanie sprzątania na później

Tak tak, wiemy, że wiecie. Umycie kuchenki za każdym razem, gdy zmywacie naczynia? Wytarcie wnętrza mikrofalówki po tym, jak podgrzewana w niej zupa narobiła sporo bałaganu? Komu się chce to robić? Jednak zaschnięte i przypalone resztki domywa się zdecydowanie trudniej niż te świeże, a przecież wystarczy zawczasu użyć ciepłej wody z mydłem. Dodatkowo sprzątanie na bieżąco może wam oszczędzić sporo wstydu, gdy u waszych drzwi znienacka pojawi się teściowa z niezapowiedzianą wizytą.

Brak planu

Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam zmyć podłogę, po czym wytrzeć blaty, a jednocześnie zrzucić trochę okruszków czy obierek z powrotem na ziemię? Zgadujemy, że tak. Z tego właśnie powodu warto rozplanować sprzątanie kuchni tak, by najpierw zająć się tym, co jest wysoko, a zakończyć na umyciu podłogi. Dzięki temu kurz czy resztki jedzenia nie wylądują na świeżo umytych kafelkach, a wy nie będziecie mieć dwa razy więcej pracy.

Zapominanie o powierzchniach pionowych

Wytarcie blatu, kuchenki czy podłogi brzmi jak typowe "ogarnięcie" kuchni. Często jednak zapomina się o pionowych powierzchniach. Mowa tu o kawałku ściany nad kuchenką, na który często pryska gotowany sos albo frontach szafek, które poza odciskami palców mają też zacieki z soku czy tłuszczu. Na co dzień nie zauważa się takich zabrudzeń, ale uwierzcie nam, że warto zwracać na nie uwagę przy codziennym dbaniu o kuchnię. Lakierowane szafki nie ucierpią przez agresywne ścieranie zaschniętych resztek, a ścianka przy kuchence nie zyska "artystycznych" deseni w postaci niedomytych kropel sosu.

Jakie błędy popełniamy podczas mycia kuchni?Jakie błędy popełniamy podczas mycia kuchni? Fot. Shutterstock

Czyszczenie dookoła

Sprzątanie powierzchni płaskich często ogranicza się do przetarcia (nawet na mokro) blatów w sposób wybiórczy, czyli głównie tam, gdzie najczęściej przyrządza się i je posiłki. Wokół często znajduje się miska z owocami, toster czy stojak na noże, które chyba przywarły na stałe, bo nikogo nie korci, by je przesunąć i umyć cały blat. A w tych miejscach również zbiera się kurz i brud. Dlatego raz na kilka dni dobrze jest porządnie wytrzeć całą powierzchnię.

Zasada ta dotyczy również rzeczy, o których zapominamy. Pomyślcie o waszej tacce na gąbkę, suszarce do sztućców czy koszu na śmieci - stwarzają przecież idealne warunki do rozwoju bakterii. Podczas generalnych porządków dobrze więc wszystkie takie zapomniane miejsca przetrzeć gąbką z lekkim detergentem, na przykład płynem do naczyń.

Zaniedbane przyrządy do czyszczenia

Dla jednych brzmi to dosyć osobliwie, a inni uznają to za oczywistość. Jeśli zamierzacie wyczyścić coś za pomocą konkretnych sprzętów czy przyrządów, same też muszą być czyste. Warto więc raz na jakiś czas umyć zmiotkę i szufelkę, wymienić gąbkę na nową, wyprać ścierkę, a odkurzacz... odkurzyć. Niech się śmieją, że odzywa się w was wewnętrzna Monica z serialu "Przyjaciele", ale uwierzcie nam - sprzątanie czystymi przyrządami będzie dużo bardziej efektywne i higieniczne.

Na koniec: garść przydatnych trików

Aby kuchnia była zadbana, ale jednocześnie jej sprzątanie nie wymagało dużo pracy, warto podejść do tego z głową. Oto kilka sposobów na ułatwienie sobie pracy:

  1. Jeśli zabraknie wam detergentu do umycia naczyń, przygotujcie go własnoręcznie z produktów, które na pewno macie w domu. Wystarczy porządnie wymieszać ze sobą pół litra wody, łyżkę startego mydła w kostce, łyżkę sody oczyszczonej i łyżkę octu (na przykład jabłkowego). Taka mieszanka świetnie sprawdzi się jako domowy płyn do mycia naczyń. Nie obawiajcie się, że będą pachniały octem - drażniący zapach szybko się ulatnia.
  2. Jak wyczyścić brudną zmiotkę? Zwykle z odrazą ściąga się ręcznie kurz i włosy, które się do niej przyczepiły. Dobrym sposobem jest użycie do tego odkurzacza albo... oddzielnego grzebienia do włosów i porządnego wyczesania włosia. Gdy zmiotka będzie już pozbawiona widocznych zanieczyszczeń, włóżcie ją na godzinę do wiadra z wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Po tym czasie wystarczy ją opłukać i odłożyć do wyschnięcia tak, aby włosie było skierowane w dół. Dzięki temu się nie odgniecie.
  3. Gdy na waszym kranie zalega kamień, z pomocą przyjdzie kwasek cytrynowy albo ocet. Kwasek trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie nasączyć nim kawałek ręcznika papierowego, owinąć miejsca, w których znajduje się kamień i pozostawić na kilka godzin. W międzyczasie można kilkukrotnie "podlać" ręcznik, aby substancja nie traciła mocy. Tak samo zadziała ocet, ale nie trzeba go rozcieńczać. Ocet dodatkowo przeciwdziała pojawianiu się osadu z kamienia, ale lepiej stosować go raz na jakiś czas, gdyż może niszczyć chromowane powierzchnie.
  4. A może do waszego kranu doczepiony jest perlator, na którym zgromadził się kamień? Najlepiej odkręcić go i postąpić podobnie, jak w przypadku czajnika, czyli wygotować we wrzątku z dodatkiem kwasku cytrynowego. Więcej na temat odkamieniania czajnika: Jak usunąć kamień z czajnika?
  5. Mycie zabrudzeń z tłuszczu... tłuszczem? Jak najbardziej. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w przypadku mycia okapu albo kuchenki. Wystarczy zamoczyć w oleju roślinnym kawałek ręcznika papierowego i przetrzeć brudną powierzchnię. Doskonale sobie z nią poradzi. Tłustą warstwę, którą po sobie pozostawił, można domyć octem lub gąbką z płynem do mycia naczyń.

Szybkie i bezbolesne sprzątanie kuchni

Dzięki dbałości o kuchnię ewentualne zagrożenie zatruciem będzie zminimalizowane, a czas w niej spędzony będzie zdecydowanie przyjemniejszy. W końcu kto lubi krzątać się po kuchni, będąc otoczonym brudnymi frontami szafek i obklejoną tłuszczem kuchenką? Podejmijcie się sprzątania z głową, a podziękujecie sobie za to w przyszłości.

Zobacz również:

Popękane deski, odbarwione noże... Podpowiadamy, jak dbać o przybory kuchenne, by były czyste i bezpieczne

Drewniane deski i sztućce nie są wieczne. Kiedy trzeba je wymienić? Wyjaśniamy

Naukowcy ostrzegają. Ścierki kuchenne to siedlisko bakterii, które mogą wywoływać zatrucia pokarmowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA