Skontrolowano lodziarnie w Szczecinie: w co czwartej próbce były bakterie

Lody to przysmak, który latem jemy szczególnie często. Kupując je, nie mamy pewności, że nam nie zaszkodzą. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej województwa zachodniopomorskiego postanowili skontrolować lodziarnie w Szczecinie i okolicach. Okazało się, że w wielu lodach obecne są bakterie, a w lokalach nie przestrzega się zasad higieny.

Od 1 czerwca do 8 lipca pracownicy Inspekcji Sanitarnej województwa zachodniopomorskiego skontrolowali 108 wytwórni lodów i obiektów z automatami lodów. Jak mówi portalowi wSzczecinie.pl Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, zbadano w sumie 215 próbek lodów, z czego zakwestionowano 55.

Brak higieny i przeterminowane produkty w lodziarniach 

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego, mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe

- mówi rzecznik WSSE.

Inspekcja handlowa także przeprowadziła kontrole w lodziarniach. Sprawdzono wykazy składników oraz warunki przechowywania. Zbadano lody gałkowane i sprzedawane z automatu. Beata Manios, rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie powiedziała portalowi wSzczecinie.pl, że bardzo często w punktach gastronomicznych właśnie składniki są największym problemem dla ekspedientów obsługujących punkty gastronomiczne. Powiadomiła, że kontrole potrwają do końca wakacji i najwięcej ich będzie w pasie nadmorskim.

Mandaty za brak czystości

Do tej pory w 13 miejscach stwierdzono nieprawidłowości, które były głównie wynikiem braku zachowania higieny oraz stosowania niewłaściwych praktyk sanitarnych. Państwowa Inspekcja Sanitarna nakazuje zatem właścicielom takich zakładów wprowadzić skuteczne procesy mycia i dezynfekcji oraz zaleca systematycznie szkolić pracowników w tym zakresie. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować otrzymaniem mandatu. 

W skontrolowanych miejscach nałożono do tej pory siedem mandatów na kwotę 2300 zł. Mandaty zostały wystawione za:

 • brudno utrzymane urządzenia chłodnicze oraz półki w regałach;
 • brak należytego porządku i czystości podczas prowadzenia działalności produkcyjnej, środki spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia, brak zachowanej segregacji w urządzeniu chłodniczym oraz brak prowadzonych zapisów z kontroli wewnętrznej;
 • brak skutecznej procedury śledzenia wyprodukowanej żywności, brudny sprzęt i pomieszczenia produkcyjne.
Więcej o:
Komentarze (4)
Bakterie w lodach. Były w co czwartej próbce. Czy mogą zaszkodzić?
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem, kto i w jakim celu (cho tego akurat, mogę się domyślać) pisał ten artykuł. Ale jedno co mu mogę powiedzieć, to: nie życzę pani/panu życia bez bakterii. Ono w zasadzie nie jest nawet możliwe.....

 • czesiohill

  0

  I o co ta awantura. Przecież jest przyzwolenie ministra rolnictwa na produkcję produktów pochodzenia zwierzęcego - a takimi są lody - w garażach, oborach, stodołach. Dopiero są 2 śmiertelne ofiary "zrobienia dobrze koledze z Radomia". Tata z synem "przedsiębiorczy" rolnicy wyprodukowali "kiełbasę" w słoiku. Spróbowali swojego wyrobu i pojechaliiiiiiiiiiiiii na jadzie kiełbasianym. Minister bierze się za zezwolenie na domową produkcję alkoholu - no to jeszcze na dodatek będziemy ślepi. Ale to pikuś - suweren będzie zadowolony.

 • krunghtep01

  0

  Bakterie sa wszedzie!! Takie pytanko-czy zanotowano w zwiazku z tym jakies zachorowania? No bo przy tak wysokim procencie zakazenia produktow powszechnie spozywanych powinno byc to zauwazone!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX