Gdzie iść na grzyby? Mapa miejsc, w które najlepiej się wybrać, jeśli chcemy ich sporo zebrać

Zbieranie grzybów to sport narodowy Polaków. Mimo że wiele gatunków spotkać można już od marca, to właśnie pod koniec lata rozpoczyna się ich prawdziwy wysyp. Ale gdzie są grzyby? Podpowiadamy, gdzie ich szukać, a pomoże wam w tym mapa grzybów.

Czy są już grzyby?

Grzyby pojawiają się w polskich lasach właściwie już od marca. Są to co prawda tylko niektóre gatunki, ale doświadczeni grzybiarze z pewnością nie czekają na koniec lata, by wybrać się na łowy. Największy jednak wysyp grzybów przypada właśnie na koniec sierpnia, wrzesień i październik. Czy są już grzyby? Tak, ale niestety nie wszędzie.

Wysyp grzybów

2019 rok potraktował poszczególne rejony Polski dość niesprawiedliwie. Podczas gdy w jednych województwach panowała (i nadal panuje) długotrwała susza, inne zmagały się z powodziami i podtopieniami. Jak mówi stare powiedzenie, grzyby najchętniej wychodzą po deszczu, zatem właśnie w tych miejscach, gdzie pojawiały się obfite opady, występowanie grzybów jest teraz największe.

Mapa grzybów 2019

Wielu grzybiarzy, którzy od lat praktykują poranne spacery po lesie, ma już swoje ulubione i sprawdzone miejsca, gdzie można znaleźć grzyby. Cała reszta może sugerować się ich wskazówkami. Inną możliwością jest mapa grzybów. Serwis internetowy Grzyby.pl zbiera dane od grzybiarzy odnośnie do ich zbiorów. Ci chętnie dzielą się tym, gdzie, ile i jakie grzyby udało im się zebrać. Dokładne dane wraz z konkretnymi miejscami zbiorów można obejrzeć po zalogowaniu się, ale i bez tego widoczna jest ogólna mapa Polski z uwzględnionymi danymi od grzybiarzy.

Gdzie na grzyby?

Zatem gdzie na grzyby? Grzybiarze największy wysyp grzybów wskazują szczególnie w województwach śląskim, dolnośląskim i małopolskim, choć grzybów nie brakuje też w Wielkopolsce, na Podkarpaciu i Mazowszu. Najsłabiej pod tym względem jest z kolei na Podlasiu i w województwach kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim i lubuskim. Poniżej mapa grzybów przygotowana w oparciu o dane z serwisu Grzyby.pl.

Mapa grzybów 2019Mapa grzybów 2019 Grafika: gazeta.pl/ shutterstock

Oczywiście nie wszyscy grzybiarze publikują informacje na mapie grzybów, toteż nie ma się co poddawać i warto po prostu wybrać się do lasu, aby poszukać grzybów. Nawet tam, gdzie grzybów ma być najmniej, można urządzić prawdziwe grzybobranie. Gdzie ich szukać i jak odróżnić te jadalne od trujących? Przedstawiamy nasz przewodnik nie tylko dla początkujących grzybiarzy.

Grzyby 2019

Jakie grzyby najczęściej udaje się zebrać? Grzybiarze wskazują w szczególności maślaki, prawdziwki, koźlarze, kurki, podgrzybki i oczywiście borowiki ceglastopore, których ostatnimi czasy jest u nas prawdziwy wysyp (więcej o tym: Borowiki ceglastopore to pyszne grzyby, choć ich kolor może odstraszać. Jak je przyrządzać i do czego wykorzystać?). W lasach nie brakuje też nowego przybysza, którego spotkać można zaledwie od kilku lat - to złotak wysmukły, zwany borowikiem amerykańskim. Co to za grzyb? Sprawdźcie artykuł na ten temat: Nowy grzyb w naszych lasach. Rośnie go tyle, że ludzie wracają z pełnymi koszami.

Grzyby na obiad czy do suszenia?

Wysyp grzybów zachęca do ich zbierania. Co jednak z nimi robić? Można przyrządzić znakomite obiady, na przykład risotto z grzybami, zupę grzybową ze świeżych grzybów albo sos grzybowy idealny do pieczonych mięs, klusek i makaronu.

Zobacz wideo

Jeśli uda wam się zebrać kilka koszy, warto je odpowiednio przygotować do przechowywania na zimę. Można je na przykład zasuszyć. Jak? Pisaliśmy o tym w oddzielnym artykule. Innym sposobem jest mrożenie grzybów. Jeżeli zaś macie ochotę na grzyby marynowane, oto kilka porad, jak najlepiej je przygotować, a powyższe wideo pokaże wam, że to naprawdę proste.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA